Supraśl zwiedzanie z przewodnikiem

PODLASKIE RÓŻNORODNOŚCI

1 DZIEŃ →
ZWIEDZANIE TYKOCINA- SUPRAŚL- KRUSZYNIANY

Podlasie to miejsce pełne żywej historii, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością. To najbardziej zróżnicowany pod względem etnicznym, kulturowym i religijnym region Polski, kraina gdzie przez wieki istniały obok siebie 4 religie, katolicyzm, prawosławie, judaizm i islam. Kościoły, cerkwie, meczety i synagogi stanowiły nieodłączny element krajobrazu kulturowego regionu.

PRZYKŁADOWY PROGRAM

09:30 → SPOTKANIE W MIEJSCU ZBIÓRKI I WYJAZD.
10:00 → PRZYJAZD NA MIEJSCE I ZWIEDZANIE TYKOCINA Z PRZEWODNIKIEM.

WIELKA SYNAGOGA (bilet)- przechowywane tu judaika przybliżają wiedzę o życiu religijnym i obyczajowości żydowskiej. Oprócz obejrzenia wnętrz dawnej bożnicy weźmiemy udział w zajęciach edukacyjnych. Do wyboru są różne tematy: 1. Księga Estery- spotkanie ze Świętem Losów. Czym jest święto Purim zwane żydowskim karnawałem? W jaki sposób obchodzą je Żydzi? Ilustrowana opowieść o tym radosnym święcie i zabawa w maskach, które wcześniej wspólnie wykonamy. 2. O Święcie Chanuka. Do tradycji żydowskich należy zabawa bączkiem. Jakie są zasady tej gry oraz dlaczego towarzyszyła obchodom święta dowiemy się podczas zajęć, co więcej sami wykonamy drejdel- bączek- i spróbujemy nim zagrać! 3. Święta w judaizmie. Chcąc lepiej poznać kulturę żydowską, warto przyjrzeć się świętom żydowskim, ich początkom, znaczeniu oraz towarzyszącym im obrzędom. 4. O żydowskich obyczajach związanych z codziennym życiem. Opowieść o tym, jak wygląda żydowski ślub, czym jest bar micwa oraz jakie zasady obowiązują w żydowskiej kuchni.

• Zwiedzanie pozostałych miejsc w MIASTECZKU TYKOCIN– historyczny zespół starego miasta (-» punkt edukacyjny). Zobaczymy barokowy KOŚCIÓŁ TRÓJCY ŚWIĘTEJ – wybudowany dzięki Janowi Klemensowi Branickiemu. Wnętrze kościoła składa się z trzech naw, ściany są ozdobione polichromią, zaś ołtarz główny pięknie pozłacany. Kościół posiada również zabytkowe, rokokowe organy; RYNEK – wyjątkowy zabytek urbanistycznymmiasta ozdobiony dwumetrowym pomnikiem Stefana Czarnieckiego; ZAMEK króla Zygmunta II Augusta na brzegu Narwi (wejście na dziedziniec). Za jego panowania zamek stanowił rezydencję królewską z arsenałem konnym, skarbcem i biblioteką.

• Następnie odwiedzimy SUPRAŚL.

Początki miasta sięgają roku 1500, kiedy to właściciel tego terenu Aleksander Chodkiewicz, ściągnął mnichów ze słynnej kijowskiej Ławry Peczerskiej. Legenda głosi, że bracia puścili na wody Supraśli drewniany krzyż z relikwiami, prosząc Bożą Opatrzność, aby zatrzymał się w miejscu najbardziej dogodnym. Tak powstał MONASTER ZWIASTOWANIA (bilet). Zwiedzimy również MUZEUM IKON (bilet). To niezwykłe, interaktywne muzeum sztuki sakralnej prawosławia. W jego zbiorach jest około 1.2 tys. ikon, a także przedmioty sakralne i unikatowe freski wzorowane na stylu malarzy z Bałkanów. Wykonane zostały w wnętrzach supraskiego monastyru przez jednego lub kilku artystów.
• Na zakończenie czeka nas wizyta w KRUSZYNIANACH, gdzie zwiedzimy MECZET TATARSKI. Obiekt jest unikalnym w skali kraju przykładem islamskiego, drewnianego budownictwa sakralnego, funkcjonującym do dziś. Ze względu na swoje wybitne wartości historyczne (dzieje i kultura Tatarów polskich) został uznany za pomnik historii.
16/17:00 → ORIENTACYJNA GODZINA POWROTU.
Dokładną porę powrotu określi pilot, a powyższy program i kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Świadczenia zawarte w cenie:
a) przejazd autokarem;
b) opłaty drogowe i parkingi;
c) usługa przewodnicka: zwiedzanie Tykocina, Supraśla i Kruszynian;
d) Ubezpieczenie NNW;
e) Bilety wstępu: Synagoga, Muzeum Ikon, Monastyr Zwiastowania, Meczet.

Co można zamówić dodatkowo:
+ OBIAD DWUDANIOWY (40 ZŁ) LUB POSIŁEK TATARSKI (50 ZŁ).

Uwagi:
• Podana cena może ulec zmianie w zależności od terminu i miejsca wyjazdu oraz liczebności grupy (najniższe ceny: do 20.04., średnie ceny: 21.04.- 20.05., najwyższe ceny: 21.05- 20.06). Optymalna liczba uczestników: grupy szkolne: 42 uczniów + 3 opiekunów; grupy dorosłych: ok. 40 osób.
• Aby otrzymać aktualną ofertę proszę o kontakt z doradcą:
+48 793 809 546, ramisbort@wp.pl
W przypadku akceptacji oferty prosimy o kontakt celem ustalenia dogodnego terminu. Wówczas sprawdzimy dostępność, zarezerwujemy nocleg, autokar, wejściówki do wybranych atrakcji oraz przedstawimy spersonalizowany program.