zwiedzanie Podlasia

MAGICZNE PODLASIE

3 DNI →
TYKOCIN- BIAŁYSTOK- SUPRAŚL- KRUSZYNIANY- AUGUSTÓW- WIGRY

Interesuje Cię zwiedzanie Podlasia? Wycieczka do krainy łosi, żubrów, bocianów, kolorowych cerkwi i drewnianych domów, które równoważy wielkomiejski Białystok! To świetny pomysł, bo tylko tu znajdują się wielkie kompleksy leśne, parki narodowe i krajobrazowe oraz dzikie, nieodkryte zakątki, o których istnieniu wie niewielu. To również mozaika kulturowa i narodowościowa: od wieków żyją obok siebie Polacy, Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Rosjanie, Tatarzy i Żydzi. Zapraszamy w magiczną podróż po najbardziej fascynujących jego zakątkach!

1 DZIEŃ

○ ZBIÓRKA W GODZINACH PORANNYCH I ODJAZD AUTOKARU, KTÓRYM DOJEDZIEMY DO TYKOCINA. Tam zwiedzimy barokowy Kościół p.w. Trójcy Świętej z wnętrzami ozdobionymi polichromią, a następnie Wielką Synagogę (bilet), gdzie w środku podziwiać będziemy salę modlitewną, ambonę zwaną birmą i szafę ołtarzową Aron ha-kodesz, która kryje imponujące zwoje Tory. Następnie odwiedzimy Małą Synagogę czyli Dom Talmudyczny z bogatymi zbiorami judaiców oraz Rynek i Alumnat – dom wojskowy dla weteranów. W dalszej kolejności udamy się do Zamku (bilet). Za panowania Zygmunta Augusta stanowił on rezydencję królewską z arsenałem konnym, skarbcem i biblioteką.
○ KOLEJNĄ ATRAKCJĄ BĘDZIE NARWIAŃSKI PARK NARODOWY – zwanego potocznie „Polską Amazonią” (bilet). Narew jest rzeką typowo nizinną, wije się licznymi zakolami tworząc labirynt. Zwiedzanie zaczniemy w Kurowie gdzie zobaczymy zabytkowy dworek otoczony parkiem. Następnie odwiedzimy „Młynarzówkę” (bilet), gdzie zapoznamy się z ekspozycjami przyrodniczymi. W dalszej kolejności udamy się na kładkę Śliwno Waniewo. To drewniany pomost nad rzeką i jej rozlewiskami. Na środku trasy stoi wieża, z której można obserwować dziesiątki gatunków ptaków oraz piękne krajobrazy ciągnące się horyzontem w nieskończoność.
○ PRZEJAZD DO BIAŁEGOSTOKU, założonego wg legendy przez wielkiego księcia litewskiego Gedymina. „Złote lata” miasta wiążą się z osobą Jana Klemensa II Branickiego. Sprawował on najwyższe urzędy w państwie: był hetmanem wielkim koronnym, kasztelanem krakowskim, pierwszym świeckim senatorem Rzeczpospolitej i wreszcie kontrkandydatem Stanisława Augusta Poniatowskiego do tronu polskiego. Zobaczymy Pałac Branickich (z zewnątrz) najcenniejszy zabytek Białegostoku, zwany także Wersalem Podlasia. Jest to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej. Park wokół rezydencji jest usytuowany na dwóch parterach (poziomach): górnym i dolnym. Obejrzymy też Pałacyk Gościnny – o pięknej barokowej architekturze z XVIII w., Ratusz, Sobór św. Mikołaja Cudotwórcy – o charakterze bizantyjskim, neogotycką Archikatedrę oraz Kościół św. Rocha – najciekawszy przykład modernizmu w polskiej architekturze sakralnej.
○ WIECZOREM ZAKOŃCZYMY ZWIEDZANIE PODLASIA I UDAMY SIĘ DO HOTELU. TAM CZEKA NAS OBIADOKOLACJA I NOCLEG.

2 DZIEŃ

○ ŚNIADANIE A TUŻ POTEM WYJAZD Z HOTELU I PRZEJAZD DO SUPRAŚLA.
Jest to miasto ukryte w środku Puszczy Knyszyńskiej i mające ponad 500-letnią tradycję. Zwiedzimy Klasztor Męski Zwiastowania NMP (kompleks budynków pobazyliańskich wraz z cerkwią obronną w stylu gotycko-bizantyjskim, Pałacem Opatów i bramą. Zerkniemy na Pałac Bucholtzów (eklektyczny pałacyk, willa w stylu francuskiego i włoskiego renesansu z licznymi elementami klasycyzmu i secesji). Obejrzymy wystawy w Muzeum Ikon (bilet).
○ NASTĘPNIE UDAMY SIĘ SZLAKIEM TATARSKIM. Zobaczymy tam szereg miejscowości podlaskich związanych historycznie i architektonicznie z kulturą tatarską i religią muzułmańską. W Bohonikach największą atrakcją jest meczet (bilet) i największy cmentarz muzułmański w Polsce. Położone wśród Pagórków Nadświsłockich Kruszyniany to wieś, w której także znajdziemy wiele śladów tradycji tatarskich, przede wszystkim także meczet i mizar. W meczecie poznamy charakterystyczne dla świątyń tego typu wyposażenie: mihrab, czyli wnęka określająca kierunek świętego miasta muzułmanów Mekki oraz minbar – miejsce z którego duchowny przewodniczy modlitwie. Podczas pobytu będziemy mogli spróbować i zakupić różnych potraw kuchni tatarskiej.
○ KONTYNUUJĄC WYCIECZKĘ ODWIEDZIMY AUGUSTÓW. W planie wieczorny spacer po bulwarach i na plażę miejską. To ulubione miejsce odpoczynku tutejszych mieszkańców. Zlokalizowana nad pięknym jeziorem Necko przyciąga gości nie tylko z Polski ale i również zza granicy. Bulwary to wspaniały deptak przyległy do plaży. Liczne pagórki, mosty i wzniesienia nie pozwolą nam ani na chwilę na nudę, a my sami będziemy zachwyceni tym miejscem.
○ NASTĘPNIE PRZEJAZD DO HOTELU. NA MIEJSCU OBIADOKOLACJA I NOCLEG.

3 DZIEŃ

○ ŚNIADANIE A NASTĘPNIE WYJAZD W DALSZĄ TRASĘ. TEGO DNIA UDAMY SIĘ DO WIGIER – niegdyś ulubionego miejsca polowań wielkich książąt litewskich i królów polskich. Jan Kazimierz – po „potopie” przekazał Jezioro Wigierskie wraz z otaczającą puszczą, zakonowi kamedułów, którzy zbudowali tam kościół i klasztor. Wówczas powstało 17 eremów, wieża zegarowa, refektarz, dom gościnny dla świeckich osób, dom królewski, domek furtiana oraz pomieszczenia gospodarcze i piwniczne.
○ Po zwiedzaniu klasztoru czeka nas kolejna atrakcja: REJS STATKIEM po Jeziorze Wigierskim (bilet), a tuż potem przejazd do siedzibt WIGIERSKIEGO PARKU NARODOWEGO. Zobaczymy tam Muzeum Wigier (bilet). Będzie to swoista wycieczka w czasie i przestrzeni- od epoki lodowcowej na Suwalszczyźnie, przez skok na głęboką wodę – wirtualną podróż batyskafem na dno jeziora Wigry, w czasie której obejrzymy życie na powierzchni, a po zanurzeniu się w ciemne i zimne głębiny – rośliny i ryby. Przez „peryskop” można podglądać wigierskie pejzaże w różnych okresów historycznych. Z pomostu w kolejnej sali widać panoramę jeziora, słychać ptaki. Kontynuując wirtualną wędrówkę, możemy wejść na miękkie torfowisko otaczające leśne jeziorko, zajrzeć do dziupli drzewa, poczuć się odkrywcą…
+ OPCJONALNIE: MUZEUM KONOPNICKIEJ [+ dopłata] w Suwałkach- w domu, w którym 23 maja 1842 roku urodziła się znana i ceniona poetka. Ekspozycje mają za zadanie przedstawić najciekawsze wątki biograficzne poetki oraz najważniejsze zagadnienia literackie jakie podejmowała w swojej twórczości.
○ PO POŁUDNIU ZAKOŃCZYMY WSPÓLNE ZWIEDZANIE PODLASIA I ZAPROSIMY NA OBIAD W STYLU LITEWSKIM: ROSÓŁ, KARTACZE, KWAS ŻMUDZKI. PO OBIEDZIE POŻEGNANIE I WYJAZD W DROGĘ POWROTNĄ. ZAKOŃCZENIE WYCIECZKI NASTĄPI W GODZINACH WIECZORNYCH.

ŚWIADCZENIA

a) 2 noclegi,
b) wyżywienie: 3 śniadania, 3 obiadokolacje, 1 obiad w drodze powrotnej,
c) usługa przewodnika w czasie zwiedzania Podlasia,
d) wynajem autokaru, opłaty parkingowe i drogowe,
e) ubezpieczenie NNW, obowiązkowa składka na UFG i TFG,
f) bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, oznaczone symbolem (bilet).
+ Zwiedzanie opcjonalne [oznaczone pochyłym drukiem w nawiasach]- za dopłatą.

UWAGI

Cena zależy od terminu i miejsca wyjazdu oraz liczebności grupy.
Optymalna liczba uczestników:
A. Grupy SZKOLNE: 42 uczniów + 3 opiekunów
B. Grupy DOROSŁYCH: ok. 40 osób.
* Aby otrzymać aktualną ofertę proszę o kontakt z doradcą:
+48 793 809 546, ramisbort@wp.pl

Po jej akceptacji zarezerwujemy noclegi, autokar, wejściówki do wybranych atrakcji oraz przedstawimy spersonalizowany program.
_____
ZAPRASZAMY TEŻ NA WYCIECZKI PRYWATNE