3 DNI → DROHICZYN- GRABARKA- BIAŁOWIEŻA- ORDYNKI- BIAŁYSTOK- SUPRAŚL
W Polsce religia prawosławna w zdecydowanej większości dominuje na Podlasiu. Religia prawosławna nierozerwalnie łączy się z narodowościami białoruską oraz ukraińską, które zamieszkują te ziemie od stuleci, ale wyznawcy tej religii jednak przede wszystkim mają obywatelstwo Polskie. Drugi przyrodniczym skarbem Podlasia jest Puszcza Białowieska. To także nasz powód do dumy, gdyż jest ona najlepiej zachowanym lasem nizinnym w Europie. Białowieskie lasy obfitują w unikatowe gatunki zwierząt, roślin i grzybów. Jej znakami rozpoznawczymi są dostojne żubry i kilkusetletnie dęby.
1 DZIEŃ
→ WYJAZD Z MIEJSCA ZBIÓRKI W GODZINACH PORANNYCH.
→ PRZYJAZD DO DROHICZYNA, SPOTKANIE Z PRZEWODNIKIEM I ZWIEDZANIE:
• DROHICZYN to miasto położone nad Bugiem, która jest jedną z najpiękniejszych rzek Polski, ale też miasto koronacyjne, w którym odbyła się koronacja Daniela Romanowicza na króla Rusi. Do Korony Polskiej włączone w roku 1569 za sprawą Unii Lubelskiej. Znajdziemy tam aż trzy kompleksy klasztorne należące do jezuitów, franciszkanów i benedyktynek. Jezuicka Katedra Trójcy Świętej stanowi przykład architektury barokowej. W środku podziwiać można zabytkowe freski, gotycki krucyfiks i renesansową chrzcielnicę. Kościół Franciszkanów słynie z Kaplicy Loretańskiej i Muzeum Diecezjalnego, gdzie eksponowane są m.in. liczne naczynia liturgiczne i pamiątki z Powstania Warszawskiego. Zerkniemy także na Kościół Mniszek Benedyktynek z XVIII wieku. Kolejnym celem naszej wycieczki będzie spacer na Górę Zamkową. Jej szczyt to znakomity punkt widokowy na rzekę Bug i jej szeroką dolinę. Tu wieki temu stał drohicki gród obronny, po raz pierwszy wymieniony w XI-wiecznych źródłach.
• GRABARKA to kolejny punkt na naszej podróżniczej mapie i serce prawosławia w Polsce, które nazywany jest „prawosławną Częstochową”. Odgrywa ona ważną rolę w życiu duchowym wyznawców obrządku wschodniego. Na miejscu znajdziemy studzienkę ze źródełkiem, które wg lokalnych wierzeń posiada uzdrawiające właściwości, drewnianą Cerkiew p.w. Przemienienia Pańskiego oraz Górę Krzyży. Prawosławni pielgrzymi przybywający do tego miejsca niosą ze sobą krzyże dziękczynne. Ich liczba cały czas rośnie, szacuje się że sięga 12 tysięcy. Wśród nich znajdziemy drewniane, kamienne, betonowe, małe, średnie, duże, bardzo proste i takie pięknie udekorowane. Wprawne oko dostrzeże też krzyże nadpalone- to niechlubna pamiątka pożaru, który strawił zabytkową cerkiewkę w 1990 roku.
→ PRZYJAZD DO HOTELU. ZAKWATEROWANIE GRUPY.
→ OBIADOKOLACJA, NOCLEG.
2 DZIEŃ
→ ŚNIADANIE.
→ REALIZACJA DALSZEGO PROGRAMU WYCIECZKI NA PODLASIE.
• Wizyta w BIAŁOWIEŻY. Na miejscu zwiedzimy MUZEUM PRZYRODNICZE ze zbiorami przyrodniczymi z dziedziny zoologii, botaniki, historii Puszczy, REZERWAT ŻUBRÓW w którym poznamy zwierzęta żyjące w Puszczy Białowieskiej, m.in. żubry, tarpany, wilki, łosie, dziki, sarny i jelenie. Udamy się na spacer szlakiem ŻEBRA ŻUBRA po drewnianych kładkach, podziwiając dzikie tereny prastarego lasu oraz zwiedzimy CERKIEW P.W. ŚW. MIKOŁAJA, która została ufundowana przez cara Aleksandra III (wejście płatne).
• Poznamy KRAINĘ OTWARTYCH OKIENNIC: w czasie podróży podziwiać będziemy wiejską architekturę Podlasia: drewniane kolorowe domki z dekoracjami snycerskimi, które obejmują nie tylko okiennice, ale także wiatrownice, nad- i podokienniki, narożniki, szczyty domostw oraz elewację. Łatwo w niej dostrzec motywy roślinne, zwierzęce, krzyże oraz hafty.
• SKIT W ODRYNKACH. Na zakończenie zawitamy do jedynej w Polsce prawosławnej pustelni, uroczo położonej na otoczonym bagnami Narwi wzniesieniu. Prowadzi do niego tajemnicza ścieżka wśród rzecznych rozlewisk.
→ WIECZORNA OBIADOKOLACJA. PRZYJAZD DO HOTELU.
→ NOCLEG.
3 DZIEŃ
→ ŚNIADANIE.
→ PRZEJAZD DO BIAŁEGOSTOKU, założonego wg legendy przez wielkiego księcia litewskiego Giedymina. „Złote lata” miasta wiążą się z osobą Jana Klemensa II Branickiego. Sprawował on najwyższe urzędy w państwie ponieważ był hetmanem wielkim koronnym, kasztelanem krakowskim, pierwszym świeckim senatorem Rzeczpospolitej i kontrkandydatem Stanisława Augusta Poniatowskiego do tronu polskiego. Zobaczymy Pałac Branickich (z zewnątrz) najcenniejszy zabytek Białegostoku, zwany także Wersalem Podlasia. Jest to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej. Park wokół rezydencji jest usytuowany na dwóch parterach (poziomach): górnym i dolnym. Obejrzymy też Pałacyk Gościnny o pięknej barokowej architekturze z XVIII w., Ratusz i Sobór świętego Mikołaja Cudotwórcy – o charakterze bizantyjskim. W programie zwiedzania nie zabraknie też wizyty w neogotyckiej Archikatedrze oraz kościele świętego Rocha, który jest najciekawszym przykładem modernizmu w polskiej architekturze sakralnej.
• Następnie udamy się do SUPRAŚLA. Jest to miasto ukryte w środku Puszczy Knyszyńskiej i mające ponad 500-letnią tradycję. Zwiedzimy Klasztor Męski Zwiastowania NMP (kompleks budynków pobazyliańskich wraz z cerkwią obronną w stylu gotycko-.bizantyjskim, Pałacem Opatów i bramą). Zerkniemy na Pałac Buchholtzów (eklektyczny pałacyk, willa w stylu francuskiego i włoskiego renesansu z licznymi elementami klasycyzmu i secesji). Obejrzymy wystawy w Muzeum Ikon (bilet).
→ WYCIECZKĘ NA PODLASIE ZAKOŃCZYMY OBIADEM, A NASTĘPNIE RUSZYMY W DROGĘ POWROTNĄ DO DOMU.
→ ZAKOŃCZENIE WYCIECZKI W GODZINACH WIECZORNYCH.
Uwagi:
• Cena wycieczki na Podlasie zależy od terminu i miejsca wyjazdu oraz liczebności grupy (najniższe ceny: do 20.04., średnie ceny: 21.04.- 20.05., najwyższe ceny: 21.05- 20.06). Optymalna liczba uczestników: grupy szkolne: 42 uczniów + 3 opiekunów; grupy dorosłych: ok. 40 osób.
• Aby otrzymać aktualną ofertę proszę o kontakt z naszym doradcą:
+48 793 809 546, ramisbort@wp.pl
W przypadku akceptacji oferty prosimy o kontakt celem ustalenia dogodnego terminu. Wówczas sprawdzimy dostępność, zarezerwujemy nocleg, autokar, wejściówki do wybranych atrakcji oraz przedstawimy spersonalizowany program.