Białowieża wycieczki i zwiedzanie

RIO GRANDE & WILD WILD EAST

3 DNI → DROHICZYN- MIELNIK- GRABARKA- BIAŁOWIEŻA- ZIOŁOWY ZAKĄTEK

Bug to nasze rzeczne dziedzictwo i serce Podlasia. Długość rzeki wynosi 772 km, lecz gdyby tak policzyć od źródeł aż do Bałtyku- wyszłoby ponad 1300 km! Jako że swój początek bierze poza granicami Polski, prym dzierży jednak zaledwie tysiąckilometrowa Wisła. Bug to prawdziwa Rio Grande! Drugi przyrodniczym skarbem Podlasia jest Puszcza Białowieska. To także nasz powód do dumy, gdyż jest ona najlepiej zachowanym lasem nizinnym w Europie. Białowieskie lasy obfitują w unikatowe gatunki zwierząt, roślin i grzybów. Jej znakami rozpoznawczymi są dostojne żubry i kilkusetletnie dęby. To matecznik dzikiej przyrody- doprawdy Wild Wild East!

PROPONOWANY PROGRAM:

1 DZIEŃ
→ WYJAZD W GODZINACH PORANNYCH. PRZEJAZD AUTOKAREM NA PODLASIE.
• DROHICZYN: przyjazd i spotkanie z przewodnikiem.
Na miejscu zobaczymy: Górę Zamkową z której rozpościera się malowniczy widok na Dolinę Bugu i na zakole rzeki, która skręca tuż pod wzgórzem o 180 stopni; barokową sylwetkę Katedrę Trójcy Przenajświętszej; kościół franciszkański p.w. Wniebowzięcia NMP i Muzeum Diecezjalne (bilet) w zabytkowym gmachu klasztoru; późnobarokowy budynek kościoła Benedyktynek i cerkiew św. Mikołaja. Dość interesujące jest także jedyne w swoim rodzaju Muzeum Kajakarstwa (bilet) z kolekcją kajaków z lat 50- 60- tych.
• MIELNIK: podobnie jak sąsiedni Drohiczyn położony nad Bugiem. Zobaczymy tam z punktu widokowego panoramę kopalni odkrywkowej kredy, która wydobywana jest tu już od 500 lat oraz wejdziemy drewnianym pomostem na Rowską Górę z której podziwiamy malownicze krajobrazy Doliny Bugu. Następnie udamy się do Grabarki.
• GRABARKA: jest najważniejszym miejscem kultu religijnego dla wyznawców prawosławia w Polsce. Nie ma dzisiaj w Polsce wyznawcy Prawosławia, który nie słyszałby o Grabarce i jej znaczeniu dla Cerkwi Prawosławnej i dlaczego nazywamy to miejsce świętym. Zobaczymy tam przede wszystkim Górę Krzyży, które zostały tam przyniesione przez pielgrzymów oraz drewnianą cerkiew Przemienienia Pańskiego.
→ PRZYJAZD DO HOTELU W GODZINACH WIECZORNYCH.
→ ZAKWATEROWANIE GRUPY W POKOJACH 2- 3- OSOBOWYCH Z ŁAZIENKAMI.
→ OBIADOKOLACJA I NOCLEG.

2 DZIEŃ
→ POBUDKA I ŚNIADANIE.
→ ZWIEDZANIE PODLASIA- CIĄG DALSZY:
• BIAŁOWIEŻA i PUSZCZA BIAŁOWIESKA. Leżąca w otoczeniu Puszczy Białowieskiej osada słynie m.in. z żubrów i królewskich dębów, ale jest królestwem wielu zwierząt, także wilków, łosi czy jeleni. Tutejszy park narodowy jest jednym z najstarszych w Polsce i jedynym, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzimy zatem wspólnie: Muzeum Przyrodnicz0- Leśne (bilet), które prezentuje przyrodę i historię Puszczy Białowieskiej oraz wielowiekową działalność człowieka na tym terenie; Park Pałacowy gdzie rośnie ok. 90 gatunków krzewów oraz drzew; bogato udekorowany Dworek Gubernatora Grodzieńskiego w miętowych barwach, zainspirowany stylem szwajcarsko- alpejskim; Rezerwat Żubrów i Tarpanów oraz innych zwierząt zamieszkujących puszczę (bilet); oraz carską cerkiew p.w. św. Mikołaja, która przyciąga turystów z całego kraju ze względu na znajdujący się w niej ikonostas z chińskiej porcelany — jedyny taki w Polsce. Ponadto w planie przejazd autokarem i panorama najciekawszych miejsc: m.in. zobaczymy dawną stację Białowieża Pałac, która dziś dumnie prezentuje odbudowany drewniany pawilon z czasów cara Aleksandra III, drewnianą zabudowę białowieską z kolorowymi domkami ozdobionymi drewnianymi okiennicami i elementami snycerskimi, budynek kultowej Restauracji Carskiej i znajdujący się obok mini- skansen starych parowozów i zabytkowych wagonów. W programie także wędrówka na Szlak Dębów Królewskich, który prowadzi pośród wiekowych dębów, nazwanych imionami królów polskich i książąt litewskich.
• MOŻLIWY PROGRAM DODATKOWY
+ kolacja grillowa w Puszczy Białowieskiej. Proponowane menu: kiełbaski ogniskowe, bigos myśliwski, deska wędlin, smalczyk z ogórkiem kiszonym, mix grillowy (kiszka ziemniaczana, kiełbaski, karkówka, boczek, grillowane warzywa), pomidory z cebulką w sosie własnym, kawa, herbata, napoje zimne, pieczywo, ciastka, keczup, musztarda, dodatki. Do dyspozycji grupy zadaszone wiaty z ławami i miejscami do siedzenia. Czas umili: akordeonista oraz oprawa muzyki mechanicznej.
→ POWRÓT DO HOTELU W GODZINACH WIECZORNYCH.
→ OBIADOKOLACJA I NOCLEG.

3 DZIEŃ
→ ŚNIADANIE.
→ WYKWATEROWANIE Z OŚRODKA I WYJAZD. CIĄG DALSZY ZWIEDZANIA:
• ZIOŁOWY ZAKĄTEK- wizyta w gospodarstwie agroturystycznym (bilet). Tradycja zielarska w naszym regionie jest bardzo długa, rdzenni mieszkańcy Podlasia od pokoleń zbierają rośliny lecznicze, korzystając z ich dobrodziejstwa i prozdrowotnych właściwości. W programie zwiedzanie ogrodu botanicznego, gdzie rośnie 1500 odmian roślin leczniczych i aromatycznych. W trakcie zwiedzania „gawęda o ziołach” oraz nauka rozpoznawania roślin. Następnie warsztaty zielarskie, które przybliżą nam jak wykorzystywane są rośliny i runo leśne naturalnie występujące w okolicy oraz uprawiane na potrzeby gospodarstwa. Własnoręczne przygotowanie mieszanek ziołowych i pachnących woreczków. Każdy z uczestników zabiera przygotowaną przez siebie mieszankę. Po zwiedzaniu wizyta w sklepiku, gdzie można kupić suszone zioła.
• MOŻLIWY PROGRAM DODATKOWY:
+ przejazd zabytkową kolejką wąskotorową na trasie Hajnówka- Topiło- Hajnówka. To jedna z największych atrakcji turystycznych na terenie Puszczy Białowieskiej. Wybudowana przez Niemców w 1915 roku do wywozu drewna dziś wiezie turystów w najdziksze puszczańskie ostępy. Końcowa stacja Topiło to malutka osada nad rzeką Perebel zaledwie 3 km od granicy z Białorusią.
→ W GODZINACH POPOŁUDNIOWYCH ZAKOŃCZENIE ZWIEDZANIA.
→ WYJAZD W DROGĘ POWROTNĄ DO DOMU.
→ WIECZOREM POWRÓT I ZAKOŃCZENIE WYCIECZKI.
Powyższy program jest orientacyjny a kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

• Aby otrzymać aktualną cenę proszę określić miejsce wyjazdu, liczebność grupy i skontaktować się z doradcą:
+48 793 809 546, ramisbort@wp.pl

W przypadku akceptacji oferty prosimy o kontakt celem ustalenia dogodnego terminu. Wówczas sprawdzimy dostępność, zarezerwujemy nocleg, autokar, wejściówki do wybranych atrakcji oraz przedstawimy spersonalizowany program.