WYCIECZKA 1~ DNIOWA → WILNO
Wilno to ukochane miasto wielkiego poety, z którego został wywieziony na wygnanie i do którego już nigdy nie wrócił. Spacerując po ulicach, zaułkach i placach napotykamy co chwilę ślady upamiętniające pobyt Adama Mickiewicza. Młody Adam do Wilna z Nowogródka przyjechał bryczką 24 września 1815 roku, by podjąć studia na Uniwersytecie Wileńskim, na uczelni, która przeżywała okres rozkwitu. W Wilnie, spędził tylko dziewięć lat, ale właśnie to miejsce stało się jego mityczną ojczyzną. Po upływie 200 lat duch wieszcza przenika jego ukochane miasto. Można tu dotknąć klamki, której dotykał Mickiewicz, przejść przez próg, który przechodził, spacerować ulicami, którymi chadzał poeta. Nikt chyba nigdy nie zliczył, w ilu domach w Wilnie bywał Mickiewicz.
„BALLADY I ROMANSE”
czyli WILEŃSKIE SPOTKANIA Z MICKIEWICZEM
PRZYKŁADOWY PROGRAM WYCIECZKI
06:00 → WYJAZD. PRZEJAZD POD OPIEKĄ KIEROWCÓW BP. RAMIS.
12:30 (czas LT) → PRZYJAZD DO WILNA.
SPOTKANIE Z PRZEWODNIKIEM I REALIZACJA PROGRAMU ZWIEDZANIA (ok. 6 h): wileńscy przewodnicy policzyli, że na budynkach starówki jest siedem tablic pamiątkowych przypominających o obecności wieszcza. Niektóre domy nie zachowały się, inne przetrwały, choć nie na wszystkich budynkach upamiętniono ten fakt (np. przy ulicy Zamkowej 11, gdzie znajdowało się pierwsze mieszkanie Mickiewicza). Przy ul. Świętojańskiej 4 na ścianie biblioteki uniwersytetu wisi tablica z napisem: „W tym domu wybitny polski wydawca i księgarz Józef Zawadzki (1781-1838) założył drukarnię i księgarnię. Tu w czerwcu 1822 r. po raz pierwszy wydano „Ballady i romanse”. Idąc dalej docieramy do Ostrej Bramy z obrazem Matki Boskiej o której Mickiewicz napisał: „Panno Święta, co w Ostrej świecisz Bramie!”. Dalej spotkamy mieszaninę epok, religii, kultur: obok siebie stoją trzy świątynie, każda innego wyznania: katolicki kościół św. Teresy z kaplicą Ostrobramską; prawosławna cerkiew św. Ducha i unicka cerkiew Św. Trójcy, obok klasztor bazylianów, gdzie carscy śledczy więzili filomatów. Skręcamy w Zaułek Literacki. Pod nr. 5 mieszkał przez pewien czas Mickiewicz, tu pracował nad II i IV częścią „Dziadów”. W pobliskim Klasztorze Bazylianów odnajdziemy Cele Konrada w którym więziony był poeta, a idąc dalej natrafimy na teren Uniwersytetu w którym studiował (bilet płatny). Kilkanaście połączonych ze sobą budynków i prawdziwy labirynt dziedzińców. Jeden z nich nosi imię Mickiewicza, jako że poeta w jednym z zamykających go budynków miał mieszkać. Dalej, przy ulicy Wielkiej 22, napotkamy kamienicę, z której późną jesienią 1824 r. wyjechał wydalony z Wilna Mickiewicz. Nigdy już do miasta nie wrócił. Zobaczymy też Pomnik Adama Mickiewicza w Zaułku Gotyckim. Obok ułożonych jest sześć granitowych płyt przedstawiających sceny z „Dziadów”. Wileński pomnik wieszcza– w odróżnieniu od innych – nie jest patetyczny. Poeta jest młody – taki, jaki był w okresie wileńskim – ubrany w płaszcz pielgrzyma wpatruje się w Zaułek Bernardyński, gdzie mieszkał i gdzie obecnie jest jego MUZEUM (bilet płatny). Tu Mickiewicz mieszkał od Wielkanocy do czerwca w 1822 roku. Tu przygotował poemat „Grażyna” do druku. Historia ulokowanego tu muzeum sięga 1911 roku, gdy dawne mieszkanie Mickiewicza wykupił redaktor i historyk Jan Obst, a następnie udostępnił je zwiedzającym. Dziś można tu zobaczyć przedmioty związane z wieszczem, m. in. krzesło poety przywiezione z Paryża, oraz część sprzętów domowych z jego mieszkania. Ponadto – jeśli czas pozwoli – zobaczymy CMENTARZ NA ROSSIE: nekropolię na której znajdziemy grób matki Józefa Piłsudskiego i serce jej syna, górkę literatów- groby Syrokomli, Lelewela, Wiwulskiego i in. oraz KOŚCIÓŁ NA ANTOKOLU p.w. św. Piotra i Pawła.
Ok. 18:30 → ZAKOŃCZENIE PROGRAMU ZWIEDZANIA. Na życzenie- możliwość zakupu pamiątek na kiermaszu lub w jednej z Galerii Handlowych.
Ok. 19:00 → WYJAZD W DROGĘ POWROTNĄ DO POLSKI.
Ok. 23/24:00 → PRZYJAZD I ZAKOŃCZENIE WYCIECZKI.
CO JEST ZAWARTE W CENIE:
* Przejazd autokarem- opieka kierowcy Biura Podróży RAMIS.
* Opłaty drogowe i parkingi.
* Ubezpieczenie NNW oraz kosztów leczenia.
* Opieka wileńskiego przewodnika.
– Cena nie zawiera opieki pilota.
CO MOŻNA ZAMÓWIĆ DODATKOWO:
+ Bilety wstępu do Muzeum Mickiewicza.
+ Obiad.
UWAGI:
* Czas trwania: ok. 15/16 godzin (© 2024).
* Podana cena jest szacunkowa.
* Dokładna kwota zależy od terminu i miejsca wyjazdu oraz liczebności grupy.
* Optymalne grupy: A. Szkolne min. 42 uczniów + 3 opiekunów, B. Dorosłych: min. 40 uczestników.
— Aby otrzymać aktualną wycenę proszę o kontakt z doradcą:
P.T.T. RAMIS-BORT BIURO PODRÓŻY
15-879 BIAŁYSTOK, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
ramisbort@wp.pl, +48 793 809 546
W przypadku akceptacji oferty prosimy o kontakt celem ustalenia dogodnego terminu. Wówczas sprawdzimy dostępność, zarezerwujemy autokar, wejściówki do wybranych atrakcji oraz przedstawimy spersonalizowany program.