DEESIS I 40 KASZTANÓW

--» OFERTA GRUPOWA » 1 DNIOWE

od 104 zł


Z dala od wielkomiejskiego zgiełku, pośrodku Puszczy Knyszyńskiej, na zielonej mapie Podlasia, odnajdziecie czarujące miasteczko Supraśl. Przez kilkaset lat istnienia jego losy były zmienne. Od centrum religijnego, drukarskiego, przez ośrodek przemysłowy - aż w 2001 roku uzyskało status uzdrowiska. Dziś na każdym kroku odnajdujemy tam ślady jego wielkiej przeszłości.

"DEESIS I 40 KASZTANÓW":
PRZYKŁADOWY PROGRAM


09:30 -- SPOTKANIE W MIEJSCU ZBIÓRKI I WYJAZD AUTOKARU.
10:00 -- PRZYJAZD DO SUPRAŚLA I ROZPOCZĘCIE ZWIEDZANIA.
W programie zwiedzanie MONASTERU ZWIASTOWANIA Przenajświętszej Bogurodzicy (bilet). Znawcy sztuki podkreślają wyjątkowość tej budowli. Cerkiew obronna z jej wspaniałą architekturą i ikonografią wywiedzioną z bizantyjskiego kręgu kultury bałkańskiej połowy XVI w. była świątynią wyjątkową, należącą do najwybitniejszych obiektów architektury i sztuki przedstawieniowej na świecie. Jeśli wierzyć słowom legendy, to o wyborze nowego miejsca miała zdecydować wola boża i nurty meandrującej rzeki Supraśl. Mnisi po kilkudniowych modłach puścili z biegiem rzeki drewniany krzyż z relikwiami, prosząc Bożą Opatrzność o wskazanie odpowiedniego miejsca na klasztor. Krzyż przepłynął około 30 kilometrów i wskazał miejsce, gdzie w pierwszej kolejności powstała drewniana świątynia pod wezwaniem świętego Jana Ewangelisty, następnie refektarz i mnisze pustelnie. Przy klasztorze z biegiem czasu powstała słynna biblioteka gromadząca nie tylko rękopisy powstałe w monasterskim skryptorium ale także całą dostępną wiedzę ówczesnego świata chrześcijańskiego.
Następnie wizyta w MUZEUM IKON (-» punkt edukacyjny/ bilet): kolekcja obejmuje ponad tysiąc obrazów datowanych na XVII, XIX i XX w. Perłą kolekcji jest unikatowy zespół XVI- wiecznych fresków, ocalałych ze zburzonej supraskiej cerkwi. Ekspozycja prezentuje około 400 ikon: liczne wizerunki Matki Bożej, ikony Chrystusa, wyobrażenia Trójcy Świętej, Deesis, Wszystkich Świąt, ikony kalendarzowe — Menologiony, wizerunki Archaniołów, Apostołów, Ojców Kościoła i Świętych. Ważne miejsce zajmują także metalowe ikony podróżne, plakiety i krzyże. Na siedzibę Muzeum Ikon przeznaczono część XVII- wie­cznego pałacu archimandrytów, wchodzącego w skład Monasteru.
Kolejnym punktem programu będzie zwiedzanie MUZEUM DRUKU, które znajduje się także na terenie Monasteru (-» punkt edukacyjny/ bilet). Właśnie tu, w 1695 roku ojcowie Bazylianie uruchomili unicką drukarnię, a zaledwie 15 lat później także młyn papierniczy na rzece Supraśl. Ekspozycja muzealna to między innymi maszyny drukarskie, repliki pras drukarskich, niemiecki tygiel drukarski z XIX wieku. Pracownicy muzeum prezentują rozmaite techniki druku: miedzioryt, litografia czy druk offsetowy.
+ OPCJONALNIE: WARSZTATY DRUKARSKIE [+ dopłata]. Najciekawszą i zarazem stanowiącą duży walor edukacyjny atrakcją jest możliwość wykonania w muzeum własnej kartki papieru. Zwiedzający, niczym Jan Gutenberg mogą wykonać odbitki na replice XV-wiecznej prasy drukarskiej. To zdecydowanie zachęca turystów do odwiedzenia tego miejsca.
Kontynuując wycieczkę udamy się na spacer BULWARAMI. Nad brzegiem rzeki Supraśl poprowadzony jest elegancki deptak z ławeczkami. Od tej strony widok na monaster jest jeszcze ciekawszy. Idąc w górę rzeki dotrzemy do tężni solnej i następnie PAŁACU BUCHOLTZÓW. Zbudowano go w końcu XIX wieku w stylu, który możemy określić jako eklektyczny z elementami neorenesansowymi i dużą ilością ornamentyki secesyjnej. Dziś mieści się tu słynne Liceum Plastyczne.
Ok. 14:00 -- ZAKOŃCZENIE ZWIEDZANIA.
+ OPCJONALNIE MOŻEMY ZAMÓWIĆ OBIAD LUB OGNISKO Z KIEŁBASKIAMI.
Ok. 15/16:00 -- POWRÓT I ZAKOŃCZENIE WYCIECZKI (dokładną godzinę poda pilot).

ŚWIADCZENIA zawarte w cenie:
* Przejazd autokarem.
* Bilety wstępu zgodnie z programem.
* Opłaty drogowe i parkingowe.
* Ubezpieczenie NNW.
* Opieka pilota- przewodnika na czas realizacji programu (może wsiąść po trasie).
+ Obiad lub ognisko płatne dodatkowo.

UWAGI:
Optymalna grupa minimum 42 uczniów + 3 opiekunów.
Czas trwania: ok. 5/ 6 godzin.
Cena zależy od terminu i miejsca wyjazdu oraz liczebności grupy.
Program jest dostosowany do udziału w projekcie "Poznaj Polskę".
W razie zainteresowania wycieczką należy zgłosić akceptację naszej oferty- wówczas zarezerwujemy autokar, wejściówki do wybranych atrakcji oraz przedstawimy dokładny program.
___
Aby otrzymać aktualną ofertę proszę o kontakt z doradcą:

P.T.T. RAMIS-BORT BIURO PODRÓŻY
15-879 BIAŁYSTOK, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
ramisbort@wp.pl, +48 793 809 546
2023