KOLOR BURSZTYNU (3 dni)

WYCIECZKI DLA FIRM » WYCIECZKI ZAGRANICZNE

NAJCIEKAWSZE ATRKACJE:
MUZEUM BURSZTYNU I MOLO W PAŁANDZE- NOWOCZESNA KŁAJPEDA- RUCHOME WYDMY NERINGA- DELFINY W SMILTYNE

I dzień
06:00 Wyjazd z Białegostoku. Przejazd do Pałangi.
16:00 Przyjazd do Pałangi. Zwiedzanie Muzeum Bursztynu (bilet). Muzeum mieści się w zespole pałacowym Tyszkiewiczów. Znajdziemy w nim różnego rodzaju wyroby z bursztynu, ogromne okazy surowych kamieni, można także podziwiać zatopione w bursztynie pamiątki z dawnych epok. Wokół pałacu rozciąga się ogród z fontanną i mnóstwem kwiatów oraz rosarium i ogród botaniczny. Obok znajduje się wzniesienie, zwane Górą Biruty. To najwyższa wydma Palangi, z którą związana jest romantyczna legenda. Przed wejściem na górę stoi pomnik Biruty oraz kamienna kapliczka. Na szczycie odkryto resztki pogańskiej świątyni i obserwatorium astronomicznego.
Następnie przejście na plażę i spacer brzegiem morza na molo i deptak. Molo w Palandze powstało ok. 100 lat temu. Ma kształt litery L i zbudowane jest z drewna. Urzeka nocą, w świetle lamp i księżyca. To doskonałe miejsce do obserwowania zachodów słońca. Do molo prowadzi szeroki deptak, ul. Basanaviciausa, wzdłuż którego w kanale płynie woda. Wokół bulwaru zachowały się zabytkowe drewniane budynki. Znajdziemy tu również mnóstwo kwiatów, ławki, fontannę i oczywiście sklepy z pamiątkami oraz lokale gastronomiczne, oferujące różnego rodzaju przysmaki.
19:00 Obiadokolacja, przejazd do hotelu.
20:00 Zakwaterowanie. Nocleg.

II dzień
08:00 śniadanie i wyjazd z ośrodka.
09:00 przyjazd do Kłajpedy i zwiedzanie miasta: to główny port Litwy. Za początek jego historii przyjmuje się zajęcie przez Krzyżaków istniejącej tu osady rybackiej i budowę zamku. Starówka jest niewielka, znaczna częœć domów to rekonstrukcje, jednakże warto zwrócić uwagę na odmienny charakter miasta: hanzeatycki, skandynawski. Najciekawszym zabytkiem jest XIX- wieczny teatr. W dzień po anektowaniu Kłajpedy - w marcu 1939 r. - z jego balkonu przemówienie wygłosił Hitler. Jednym z najładniejszych budynków miasta jest gmach Poczty Głównej: charakterystyczna budowla, typowe pruskie budownictwo. Muzeum Zegarów (bilet), w którym można zapoznać się z historią tych urządzeń i podziwiać ciekawe eksponaty - od klepsydry po zegary atomowe. Ciekawym pomysłem może być "Zabawa w kotka i myszkę". Starówkę w Kłajpedzie ożywiają liczne pomniki. Granitowy kot ma minę dżentelmena – potarcie jego ogona pomaga spełnić sekretne życzenia. Z kolei myszy prośbę należy wyszeptać do uszka. A na dachu domu nr 8 przy ul. Kurpiu siedzi kominiarz przynoszący szczęście. W ścianie domu wmurowano guzik, za który należy złapać.
12:00 przeprawa promem na na Mierzeję Kurońską (bilet). Jest to pas lądu długości 97 km między Morzem Bałtyckim i Zalewem Kurońskim, sformowany 5000 lat temu przez fale morskie, prądy, piasek i wiatr. Park Narodowy Mierzei Kurońskiej został wpisany na listę UNESCO, można tu spotkać 900 rodzajów roślin, 40 gatunków ssaków, około 300 gatunków ptaków. 70 % terytorium zajmują lasy, dominują sosnowe, a z nich 27 % stanowią górskie sosny. Zwiedzimy Juodkrante - piękną miejscowość Mierzei Kurońskiej z domkami rybackimi tonącymi w zieleni sadów i kwietnikami oraz wypielęgnowanym i udekorowanym nadbrzeżem Zatoki Kurońskiej. Ogromną reklamą dla Juodkrantė stała się wiadomość o wydobywaniu tu dużych ilości bursztynu, a w 1861 r. wykopano tu tak zwany "Bursztynowy skarb"- biżuterię z epoki kamienia. „Góra Czarownic” o wysokości 45 m, to siedziba interesującej ekspozycji pod otwartym niebem drewnianych rzeźb wykonanych z dębu, będących dziełem litewskich twórców ludowych. Spacerując po sosnowym lesie ujrzymy tu diabłów, czarownice, postacie występujące w litewskiej twórczości ludowej. Obserwowanie ptaków: obok Juodkrantė znajduje się kolonia kormoranów i siwych czapli. Kolonia ożywa w marcu, ptaki porządkują gniazda, tworzą nowe. W maju pojawiają się pisklęta. W 2012 r. kolonia liczyła 2800 kormoranów i 450 czapli siwych.
Przejazd do Nidy, która jest najbardziej reprezentacyjną miejscowością letniskową na Litwie. W XIX w. przyjeżdżali tu artyści, ponieważ wieś urzekała swym szczególnym, bajkowym pejzażem: pruskiej Sachary graniczącej z morzem. Atmosferę starej Nidy odnajdziemy w dzielnicy obok przystani. Obejrzymy tam dużo drewnianych domów rybaków z I poł. XX w., budowanych szczytem do morza, pokrytych strzechą lub dachówką i pomalowanych na czerwono - brązowy kolor albo błękit pruski. Wszystkie okna są natomiast białe, okiennice, framugi i drzwi za to- tradycyjnie mają kolor niebieski. Zwiedzimy neogotycki kościół luterański z XIX w., obok świątyni etnograficzny cmentarz z zachowanymi drewnianymi pomnikami nagrobnymi. Na południe od Nidy wyrastają malownicze wydmy – „budowle”, które zostały stworzone przez naturę: usypał je wiatr. W programie wycieczki piesza wędrówka piaszczystymi szlakami po ruchomych wydmach. Atrakcją Nidy jest także dom Tomasza Manna – niemieckiego pisarza, laureata Nagrody Nobla. W 1929 r. przybył on do Nidy z rodziną na odpoczynek, ale zauroczony wydmami, pięknymi lasami, morzem i wybrzeżem zatoki- wybudował w Nidzie dom, w którym spędzał letnie dni. Obecnie tu się mieści muzeum pisarza. W czasie naszego pobytu na Mierzei Kurońskiej zwrócimy także uwagę na Wiatrowskazy – to symbol półwyspu, niegdyś wizytówki rybaków, dziś tylko ozdoby umieszczone na drewnianych słupkach. Są one ozdobione dekoracyjnymi elementami przedstawiającymi obiekty z otoczenia: kościół, domy, statki, ptaki, łosie. Do ich malowania używano czerwonego, zielonego, czarnego, niebieskiego i białego koloru.
20:00 powrót do ośrodka na obiadokolację i nocleg.

III dzień
08:00 śniadanie i wyjazd z ośrodka.
10:00 przeprawa promem pieszym (bilet) na Smiltyne, będącego częścią Kłajpedy. Spacer nadmorską promenadą do Muzeum Morskiego (bilet), w którym zobaczyć można: Fort Mierzejski, Akwarium, Ekspozycja fauny morskiej, Ekspozycja ptachów i ssaków morskich, Etnograficzna Zagroda Rybacka, Ekspozycja historii nawigacji (w chwili obecnej część ekspozycji jest w trakcie przebudowy). W centralnej reducie Fortu Mierzejskiego z końca XIX w. znajdują się baseny z rybami z Bałtyku i mórz tropikalnych, jesiotry z Morza Kaspijskiego, kolekcja muszli i koralowców, ryby z południowego Atlantyku foki, pingwiny i najwiękcze zwierzęta Muzeum – lwy z Morza Północnego oraz ekspozycje: historia rozwoju życia na Ziemi, „Fauna mórz tropikalnych” i „Drapieżne i niebezpieczne zwierzęta morskie“. Etnograficzna Zagroda Rybacka została założona w roku 1979. Jej prototypem stało domostwo rybaków z końca XIX w. Kompleks tworzą: dom mieszkalny, chlew, spichlerz, łaźnia, piwnica oraz wędzarnia. Zobaczyć można tam stare narzędzia rybackie, detale i modele łódzi żaglowych, narzędzia rzemieślników budujących statki. Ekspozycja historii nawigacji jest urządzona w korytarzach, kazamatach i kaponierach Forta Mierzejskiego. Prezentowana jest historia nawigacji Litwy, eksponowane są modele statków, starożytne znaleziska, na placach przyrządów – kolekcja starożytnych i nowoczesnych kotnic.
Obok muzeum mieści się Delfinarium zapraszające na występy delfinów (bilet)– wyśmienitych aktorów, przedstawienia z ich udziałem widzowie oglądają z zapartym tchem, gdyż delfiny tańczą, malują, śpiewają, grają w koszykówkę, skaczą. W aktorów przekształcają się też foki, które potrafią zauroczyć swą zwinnością i szybkością. Wrażenia z występu trwającego około godziny są niesamowite.
14:00 Powrót do przystani promowej, przeprawa do Kłajpedy.
15:00 Wizyta w centrum handlowym, czas na drobne zakupy i posiłek we własnym zakresie.
16:00 Wyjazd w drogę powrotną do Polski.
Powrót w późnych godzinach nocnych.

ŚWIADCZENIA:
2 noclegi, 2 śniadania, 2 obiadokolacje.
Transport autokarem klasy LUX, opłaty drogowe i parkingowe.
Pakiet ubezpieczeń NNW, opieka pilota, usługi przewodników miejscowych.
W ofercie znajdują się także propozycje wejść do obiektów- płatnych dodatkowo.

CENA:
~ na zapytanie
Aby otrzymać aktualną ofertę prosimy o kontakt:
tel. +48 858798400, ramisbort@wp.pl
Oferujemy także atrakcyjne ceny dla grup wyjeżdżających z innych miejsc niż Białystok.

DOPŁATY:
~ bilety wstępów do zwiedzanych obiektów.

Serdecznie zapraszamy na wycieczkę.
Dodatkowych informacji udzielą Państwu pracownicy
Biura Podróży "RAMIS"
Białystok, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
tel. +48 691 798 400