3.2 Kolor Bursztynu

→ WYCIECZKI SZKOLNE I WYJAZDY DLA FIRM » ZAGRANICZNE

od 979 zł


Bursztyn to szlachetny surowiec, który możemy znaleźć na nadbałtyckich plażach. Od wieków wykorzystywany jest głównie w jubilerstwie - idealnie łączy się ze srebrem, tworząc spektakularną biżuterię. Ciemnobrązowy, pomarańczowo-złoty lub żółty surowiec jest uwielbianym dodatkiem wśród kobiet na całym świecie. Nic dziwnego - już w prehistorii bursztyn używany był jako amulet, przynoszący szczęście jego posiadaczowi. Główny szlak bursztynowy, którym kupcy rzymscy podążali po bursztyn, łączył basen Morza Śródziemnego z wybrzeżami Bałtyku i odgrywał decydującą rolę w kontaktach handlowych."KOLOR BURSZTYNU"
PRZYKŁADOWY PROGRAM WYCIECZKI

1 DZIEŃ
06:00 -- SPOTKANIE W MIEJSCU ZBIÓRKI I ROZPOCZĘCIE WYCIECZKI.
15:00 -- PRZYJAZD DO POŁĄGI.
Zwiedzanie MUZEUM BURSZTYNU (bilet) w zespole pałacowym Tyszkiewiczów. Znajdziemy w nim różnego rodzaju wyroby z bursztynu, ogromne okazy surowych kamieni, zatopione w bursztynie pamiątki z dawnych epok. Wokół pałacu zobaczymy ogród z fontanną, mnóstwem kwiatów oraz rosarium. Obok znajduje się Góra Biruty- najwyższa wydma Połągi. Przed wejściem stoi pomnik bogini oraz kamienna kapliczka. Następnie przejście na plażę i spacer brzegiem morza na MOLO I DEPTAK. Molo powstało tu ok. 100 lat temu. Prowadzi do niego szeroki deptak- ul. Basanaviciausa- wokół którego zachowały się zabytkowe drewniane budynki. Znajdziemy tu również kwiatów, ławki, fontannę i oczywiście sklepy z pamiątkami oraz lokale gastronomiczne, oferujące różnego rodzaju przysmaki.
18:00 -- CZAS WOLNY NA DROBNE ZAKUPY I POSIŁEK (WE WŁASNYM ZAKRESIE).
20:00 -- PRZYJAZD DO MIEJSCA ZAKWATEROWANIA I NOCLEG.

2 DZIEŃ
08:00 -- ŚNIADANIE.
09:00 -- WYJAZD NA CAŁODZIENNĄ WYCIECZKĘ.
Przyjazd do KŁAJPEDY i zwiedzanie miasta: to główny port Litwy. Początek jego historii to zajęcie przez Krzyżaków istniejącej tu osady rybackiej i budowa zamku. Starówka jest niewielka, a znaczna częœć domów to rekonstrukcje. Miasto ma charakter hanzeatycki, skandynawski, najciekawszym zabytkiem jest XIX- wieczny teatr oraz gmach Poczty Głównej: przykład typowego pruskiego budownictwa. Ciekawym pomysłem może być miejska "zabawa w kotka i myszkę". Starówkę w Kłajpedzie ożywiają liczne pomniki. Granitowy kot ma minę dżentelmena – potarcie jego ogona pomaga spełnić sekretne życzenia. Z kolei myszy prośbę należy wyszeptać do uszka. A na dachu domu nr 8 przy ul. Kurpiu siedzi kominiarz przynoszący szczęście. W dalszej kolejności zwiedzamy MUZEUM ZEGARÓW (bilet), w którym można zapoznać się z historią tych urządzeń i podziwiać ciekawe eksponaty - od klepsydry po zegary atomowe.
12:00 -- PRZEPRAWA PROMEM NA MIERZEJĘ KUROŃSKĄ (bilet). Jest to pas lądu długości 97 km między Morzem Bałtyckim i Zalewem Kurońskim, sformowany 5000 lat temu przez fale morskie, prądy, piasek i wiatr. Została wpisana na listę UNESCO. Zwiedzanie MUZEUM MORSKIEGO(bilet), w którym zobaczymy: Akwarium (ekspozycje fauny morskiej, ptaków i ssaków morskich, zagrodę rybacką, baseny z rybami z Bałtyku i mórz tropikalnych, jesiotry z Morza Kaspijskiego, kolekcje muszli i koralowców, atlantyckie ryby, foki, pingwiny i lwy z Morza Północnego), Zagrodę Rybacką (dom mieszkalny, chlew, spichlerz, łaźnia, piwnica oraz wędzarnia., stare narzędzia rybackie, detale i modele łódzi żaglowych, narzędzia rzemieślników budujących statki), Ekspozycję Historii Nawigacji (modele statków, starożytne znaleziska, na placach przyrządów – kolekcja starożytnych i nowoczesnych kotwic). Obok muzeum mieści się DELFINARIUM zapraszające na występy delfinów (bilet)– wyśmienitych aktorów, którzy tańczą, malują, śpiewają, grają w koszykówkę, skaczą. W aktorów przekształcają się też foki, które potrafią zauroczyć swą zwinnością i szybkością.
15:00 -- KONTUNUUJĄC WYCIECZKĘ UDAMY SIĘ DO JUODKRANTE- miejscowości z domkami rybackimi tonącymi w zieleni sadów i kwietnikami oraz wypielęgnowanym i udekorowanym nadbrzeżem Zatoki Kurońskiej. Tam zwiedzimy „Górę Czarownic” (o wys. 45 m.)- ekspozycję drewnianych rzeźb wykonanych z dębu, będących dziełem litewskich twórców ludowych. Spacerując po sosnowym lesie ujrzymy tu diabłów, czarownice, postacie występujące w litewskiej twórczości ludowej. Być może uda nam się obserwacja ptaków: obok Juodkrantė znajduje się kolonia kormoranów i siwych czapli. Kolonia ożywa w marcu, ptaki porządkują gniazda, tworzą nowe. W maju pojawiają się pisklęta. W 2012 r. kolonia liczyła 2800 kormoranów i 450 czapli siwych.
Następnie przejazd do NIDY, która jest najbardziej reprezentacyjną miejscowością letniskową na Litwie. W XIX w. przyjeżdżali tu artyści, ponieważ wieś urzekała swym szczególnym, bajkowym pejzażem: pruskiej Sachary graniczącej z morzem. Obejrzymy tam drewniane domy rybaków, pokryte strzechą lub dachówką i pomalowane na czerwono- brązowy kolor albo błękit pruski. Na południe od Nidy wyrastają malownicze RUCHOME WYDMY. W programie wycieczki piesza wędrówka piaszczystymi szlakami.
20:00 -- POWRÓT DO OŚRODKA NA OBIADOKOLACJĘ I NOCLEG.

3 DZIEŃ
08:00 -- ŚNIADANIE I WYKWATEROWANIE Z OŚRODKA.
Przejazd do SZAWLI. Nigdzie indziej na świecie nie istnieje takie miejsce, w którym na owianym podaniami i legendami wzgórzu ludzie ustawiliby tak ogromną ilość przyniesionych przez siebie krzyży. Góra Krzyży – to wyjątkowe sakralne miejsce, niepowtarzalne i jedyne pod względem swojej wielkości i historii. Dobrze znana w świecie góra jest odwiedzana przez rzesze turystów. Przedstawiciele różnych narodów i religii zostawiają tu krzyże ze swoimi imionami, intencjami, prośbami o łaskę.
Następnie przejazd do KIEJDAN. To dawna polska rezydencja magnacka. Zobaczymy tam zespół kamienic wokół rynku, Ratusz, dom burmistrza, siedemnastowieczne domy rektorskie, domy rzemieślników szkockich oraz inne kamienice z XVIII w. oraz świątynie należące do różnych wyznań.
15:00 -- WYJAZD W DROGĘ POWROTNĄ DO POLSKI.
18:00 -- OBIAD W TRASIE.
--- POWRÓT WIECZOREM (dokładną godzinę poda pilot).
Program jest orientacyjny a podane godziny mogą ulec zmianie.


ŚWIADCZENIA:
* Przejazd autokarem, opłaty drogowe i parkingowe.
* Usługa przewodnicka/ tour leder (istnieje możliwość że dołączy po trasie).
* Pakiet ubezpieczeń NNW + KL
* Obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i UFG.
* Wyżywienie: 2 śniadania, 2 obiadokolacje.
* 2 noclegi (zwykle w pokojach 2- 6- osobowych)
+ na życzenie pokoje o lepszym standardzie, 2- 3- osobowe z łazienkami i TV.
+ Bilety wstępu- płatne we własnym zakresie.

UWAGI:
* Cena zależy od terminu i miejsca wyjazdu oraz liczebności grupy.
* Optymalna liczba uczestników:
A. Grupy SZKOLNE: 42 uczniów + 3 opiekunów
B. Grupy DOROSŁYCH: ok. 40 osób.
* Aby otrzymać aktualną ofertę proszę o kontakt z doradcą:
+48 793 809 546
, ramisbort@wp.pl

Po jej akceptacji zarezerwujemy nocleg, autokar, wejściówki do wybranych atrakcji oraz przedstawimy spersonalizowany program.
_____
ZAPRASZAMY TEŻ NA WYCIECZKI PRYWATNE