BORY TUCHOLSKIE (3 DNI)

WYCIECZKI DLA FIRM » WYCIECZKI KRAJOWE

TRASA:
TORUŃ- BORY TUCHOLSKIE-
CHOJNICE- PELPLIN- GNIEW

 

1 dzień
06:00 Wyjazd autokarem z Białegostoku i przejazd do Torunia.
13:00 Przyjazd do Torunia i zwiedzanie miasta z przewodnikiem i spacer trasą pozwalającą na zapoznanie się z najciekawszymi zabytkami miasta takimi jak: Łuk Cezara - Kościół Mariacki - Rynek Staromiejski - Ratusz Staromiejski - Dwór Artusa - Piernikowa Aleja Gwiazd - Kościół św. Ducha, Kamienica Pod Gwiazdą - gospoda flisacza - pomnik Kopernika - Flisak - Dom Kopernika (z zewnątrz) - Krzywa Wieża - zespół murów obronnych - spichrze - Brama Żeglarska i Mostowa - Droga Królewska - Katedra Świętojańska (bilet jest płatny). Po zakończeniu zwiedzania czas wolny na spacer i posiłek we własnym zakresie. Fakultatywnie można zwiedzić MUZEUM PIERNIKA: produkcja pierników według starych receptur (bilet jest płatny) obejrzeć seans w PLANETARIUM (bilet jest płatny) lub zwiedzić TWIERDZĘ TORUŃ (bilet jest płatny).
W godzinach wieczornych przejazd w rejon Borów Tucholskich do miejsca zakwaterowania i nocleg.

2 dzień
08:00 Śniadanie i rozpoczęcie zwiedzania.
Akwedukt w Fojutowie można zaliczyć niewątpliwie do jednej z najciekawszych atrakcji Borów Tucholskich. Jednocześnie to najdłuższa i najmasywniejsza tego typu budowla w Polsce (75 m szerokości), która nawiązuje do idei rzymskich akweduktów. Różnica wysokości pomiędzy lustrami przecinających się rzek wynosi około 9m. Zbudowano go w 1848 r. z kamienia oraz ciętej cegły a w latach 70 przeprowadzono remont sklepienia (wyłożono płytami żelbetonowymi).
Kamienne Kręgi w Odrach to największe w Polsce skupisko kamiennych kręgów, prawdopodobnie cmentarzysko Gotów z I i II w. n.e. Kręgi liczą od 15 do 33 m średnicy a w każdym jest od od 16 do 29 kamieni. Na terenie rezerwatu znajdują się także kurhany w których odkryto ponad 600 grobów.
Chata Kaszubska w Brusach gdzie zebrano przedmioty dawnego użytku mówiące o ówczesnej technologii i pomysłowości użytkowników. Znajdziemy tu m.in. kolekcję starych noży, widelców kolekcje koszyków do szklanek. Przedmioty od maszynki do wyciskania soków do maszyny do wyrobu kiełbas. Od radia lampowego z PRL-u do pierwszego telewizora kolorowego Rubin. Od drucianych koszy po aluminiową szatkownicę do kapusty. Od centryfugi po beczkową masielnicę. Od małego garnka do wielkiej żeliwnej grapy. Od pomysłowych łapic na myszy, szczury i lisy do zestaw podków końskich i uprzęży (bilet jest płatny).
Jezioro Charzykowskie to wypełniona wodą długa rynna wyżłobiona przez lodowiec o powierzchni ponad 1300 hektarów i głębokości do 30 metrów. Położone jest w Borach Tucholskich, w pobliżu granicy parku narodowego, a jednocześnie na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Z racji samego położenia jest to miejsce o szczególnych walorach przyrodniczo-krajobrazowych. Rejs statkiem po Jeziorze (bilet jest płatny).
W godzinach wieczornych przejazd w rejon Borów Tucholskich do miejsca zakwaterowania i nocleg.
Fakultatywnie: obiadokolacja uroczysta.

3 dzień
08:00 Śniadanie i rozpoczęcie zwiedzania.
Chojnice to miasto w którym zachował się średniowieczny układ przestrzenny, zabytki są odpowiednio wyeksponowane, a odnowiona starówka ma niepowtarzalny klimat. Ładnie prezentuje się wypieszczony rynek i odchodzące od niego wąskie uliczki. Sprzed poczty w zachodniej pierzei placu roztacza się fantastyczny widok na ratusz i dwa monumentalne kościoły. Po północnej stronie rynku wznosi się neogotycki ratusz i masywna gotycka bazylika Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Nieco toporne kształty XIV-wiecznej świątyni zdradzają krzyżackie pochodzenie. Do najciekawszych zabytków Chojnic należą zachowane fragmenty murów obronnych. Przed wiekami miasto otaczała fosa i mury z 22 basztami i 4 bramami. Do dzisiaj przetrwały cztery baszty, Brama Człuchowska, Baszta Szewska, Baszta Kurza Stopa, które wchodzą w skład Muzeum Historyczno-Etnograficznego. Warto je odwiedzić i obejrzeć zarówno ekspozycje, jak i interesujące wnętrza. Na wystawach prezentowane są przedmioty związane z dziejami okolic i sztuką kaszubską. Ciekawostkami są czaszka tura i XIX-wieczna szafa grająca (bilet jest płatny). Fakultatywnie zwiedzanie oddziału muzeum mieści się w dawnym mieszkaniu Albina Makowskiego (ul. Drzymały 5). Zmarły w 1982 r. miłośnik historii zgromadził różnorodną kolekcję, m.in. stare komody, XIX-wieczne bibeloty, patefony, szable, szyszaki, bagnety, secesyjne maszyny do pisania, monety, dokumenty, odznaczenia wojskowe... Na uwagę zasługują oprawiony w srebro roztruchan z rogu (ozdobny kielich) i bransoleta z motywami egipskimi.
W drodze powrotnej zwiedzanie katedry w Pelplinie i Biblii Gutenberga lub zamku w Gniewie.
Katedra w Pelplinie- gotycki kościół, pierwotnie świątynia klasztoru Cystersów, od 1824 siedziba miejscowego biskupa. Z dawnego zespołu klasztornego zachowała się katedra oraz część zabudowań zakonnych skupionych wokół czworobocznego wirydarza. Katedra jest jedną z największych świątyń gotyku ceglanego w Polsce (swego czasu druga w Polsce po kościele mariackim w Gdańsku). Posiada bogaty wystrój z XV- XVIII wieku: 23 ołtarze, z których główny uznawany jest za najwyższy w tej części Europy (25,5m) z obrazami Hermana Hana - „Koronacja Maryi Panny”  i  „Wizja św. Bernarda”, w ołtarzu bocznym - ”Wniebowzięcie NMP”,  tajemniczy z artystycznym wyrazem, nastrojowy nokturn o silnych światłocieniowych kontrastach w typie rembrandtowskim - „Pokłon pasterzy” (w predelli). Z najstarszego wystroju kościoła zachowały się: niewielki fragment polichromii przedstawiający Świętego Krzysztofa, freski neogotyckie projektu Fryderyka Stummela, wykonane zostały przez autora i jego uczniów.
Biblia Gutenberga – pierwsze wydawnictwo dziełowe w Europie wykonane za pomocą druku. Jest kompletnym wydaniem Pisma Świętego. Została przygotowana do druku i wydrukowana w latach 1452-1455 w Moguncji przez Jana Gutenberga, który był również jej wydawcą. Biblia wydrukowana została prawdopodobnie w ok. 200 egzemplarzach, do naszych czasów przetrwało 48 egzemplarzy tej najcenniejszej książki świata, z czego tylko 20 kompletnych. Muzeum pelplińskie posiada dwutomową – jedyna w Polsce – wersję na papierze, mającą oryginalną XV- wieczną oprawę, wykonaną przez mistrza Henryka Costera z Lubeki.
Zamek w Gniewie to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły, zbudowana na przełomie XIII i XIV wieku, jako siedziba konwentu i komtura. Za czasów państwa polskiego (1466–1772) zamek był siedzibą starostów. Starostwo gniewskie należało do Radziwiłłów, Zamojskich i Lubomirskich. Starostą gniewskim był przyszły król Polski, Jan III Sobieski, a po nim zamkiem zarządzała jego żona, Maria Kazimiera.
18:00 Obiad w trasie.
21:00 Przyjazd i zakończenie wycieczki.
Powyższy program jest orientacyjny i może ulec zmianie.

CENA:
~ na zapytanie
Aby otrzymać aktualną ofertę prosimy o kontakt:
tel. +48 858798400, ramisbort@wp.pl

ŚWIADCZENIA:
2 noclegi, 2 śniadania, 2 obiadokolacje.
Transport autokarem, opłaty drogowe i parkingowe, pakiet ubezpieczeń NNW, usługi przewodnickie, opieka pilota. Opłaty parkigowe i opłaty drogowe. W ofercie znajdują się także propozycje wejść do obiektów- płatnych dodatkowo.

DOPŁATY:
~ bilety wstępów do zwiedzanych obiektów.
~ obsługa DJa: 400 zł/ grupa.
~ kolacja uroczysta: 60 zł/ os. z muzyką mechaniczną, dwa dania gorące, zimne przekąski, kawa, herbata, napoje chłodzące. Alkohol płatny dodatkowo.

Serdecznie zapraszamy na wycieczkę.
Dodatkowych informacji udzielą Państwu pracownicy
Biura Podróży "RAMIS"
Białystok, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
tel. +48 691 798 400