1.1 Wileńskie Ballady

→ WYCIECZKI SZKOLNE I WYJAZDY DLA FIRM » ZAGRANICZNE

Ukochane miasto wielkiego poety, z którego został wywieziony na wygnanie i do którego już nigdy nie wrócił – Wilno. Spacerując po ulicach, zaułkach i placach napotykamy co chwilę ślady upamiętniające pobyt Adama Mickiewicza. Młody Adam do Wilna z Nowogródka przyjechał bryczką 24 września 1815 roku, by podjąć studia na Uniwersytecie Wileńskim, na uczelni, która przeżywała okres rozkwitu. W Wilnie, spędził tylko dziewięć lat, ale właśnie to miejsce stało się jego mityczną ojczyzną. Po upływie 200 lat duch wieszcza przenika jego ukochane miasto. Można tu dotknąć klamki, której dotykał Mickiewicz, przejść przez próg, który przechodził, spacerować ulicami, którymi chadzał poeta. Nikt chyba nigdy nie zliczył, w ilu domach w Wilnie bywał Mickiewicz.

"BALLADY I ROMANSE"                                 
WILEŃSKIE SPOTKANIA Z MICKIEWICZEM

1 DZIEŃ- TERMINY DOWOLNE
06:00 -- WYJAZD SPOD SZKOŁY.
-- PRZEJAZD POD OPIEKĄ KIEROWCÓW BP. RAMIS.
12:30 -- (czasu litewskiego) PRZYJAZD DO WILNA. SPOTKANIE Z PRZEWODNIKIEM I REALIZACJA PROGRAMU ZWIEDZANIA (ok. 6 h):
Wileńscy przewodnicy policzyli, że na budynkach starówki jest siedem tablic pamiątkowych przypominających o obecności wieszcza. Niektóre domy nie zachowały się, inne przetrwały, choć nie na wszystkich budynkach upamiętniono ten fakt (np. przy ulicy Zamkowej 11, gdzie znajdowało się pierwsze mieszkanie Mickiewicza). Przy ul. Świętojańskiej 4 na ścianie biblioteki uniwersytetu wisi tablica z napisem: "W tym domu wybitny polski wydawca i księgarz Józef Zawadzki (1781-1838) założył drukarnię i  księgarnię. Tu w czerwcu 1822 r. po raz pierwszy wydano "Ballady i romanse". Idąc dalej docieramy do Ostrej Bramy z obrazem Matki Boskiej o której Mickiewicz napisał: "Panno Święta, co w Ostrej świecisz Bramie!". Dalej spotkamy mieszaninę epok, religii, kultur: obok siebie stoją trzy świątynie, każda innego wyznania: katolicki kościół św. Teresy z kaplicą Ostrobramską; prawosławna cerkiew św. Ducha i unicka cerkiew Św. Trójcy, obok klasztor bazylianów, gdzie carscy śledczy więzili filomatów. Skręcamy w Zaułek Literacki. Pod nr. 5 mieszkał przez pewien czas Mickiewicz, tu pracował nad II i IV częścią "Dziadów". W pobliskim Klasztorze Bazylianów odnajdziemy Cele Konrada w którym więziony był poeta, a idąc dalej natrafimy na teren Uniwersytetu w którym studiował (bilet płatny). Kilkanaście połączonych ze sobą budynków i prawdziwy labirynt dziedzińców. Jeden z nich nosi imię Mickiewicza, jako że poeta w jednym z zamykających go budynków miał mieszkać. Dalej, przy ulicy Wielkiej 22, napotkamy kamienicę, z której późną jesienią 1824 r. wyjechał wydalony z Wilna Mickiewicz. Nigdy już do miasta nie wrócił. Zobaczymy też Pomnik Adama Mickiewicza w Zaułku Gotyckim. Obok ułożonych jest sześć granitowych płyt przedstawiających sceny z „Dziadów”. Wileński pomnik wieszcza– w odróżnieniu od innych – nie jest patetyczny. Poeta jest młody – taki, jaki był w okresie wileńskim – ubrany w płaszcz pielgrzyma wpatruje się w Zaułek Bernardyński, gdzie mieszkał i gdzie obecnie jest jego MUZEUM (bilet płatny). Tu Mickiewicz mieszkał od Wielkanocy do czerwca w 1822 roku. Tu przygotował poemat „Grażyna” do druku. Historia ulokowanego tu muzeum sięga 1911 roku, gdy dawne mieszkanie Mickiewicza wykupił redaktor i historyk Jan Obst, a następnie udostępnił je zwiedzającym. Dziś można tu zobaczyć przedmioty związane z wieszczem, m. in. krzesło poety przywiezione z Paryża, oraz część sprzętów domowych z jego mieszkania.

Ponadto - jeśli czas pozwoli - zobaczymy CMENTARZ NA ROSSIE: nekropolię na której znajdziemy grób matki Józefa Piłsudskiego i serce jej syna, górkę literatów- groby Syrokomli, Lelewela, Wiwulskiego i in. oraz KOŚCIÓŁ NA ANTOKOLU p.w. św. Piotra i Pawła.
Ok. 18:30 -- ZAKOŃCZENIE PROGRAMU ZWIEDZANIA.
Na życzenie- możliwość zakupu pamiątek na kiermaszu lub w jednej z Galerii Handlowych.
Ok. 19:00 -- WYJAZD W DROGĘ POWROTNĄ DO POLSKI.
Ok. 23/24:00 -- PRZYJAZD POD SZKOŁĘ I ZAKOŃCZENIE WYCIECZKI.

ŚWIADCZENIA:
* Przejazd autokarem- opieka kierowców Biura Podróży RAMIS.
* Opłaty drogowe i parkingi.
* Ubezpieczenie NNW oraz kosztów leczenia.
* Opieka wileńskiego przewodnika.
+ Bilety wstępu płatne dodatkowo.
+ Obiad płatny dodatkowo.

UWAGI:
* Cena zależy od terminu i miejsca wyjazdu oraz liczebności grupy.
* Optymalna liczba uczestników:
A. Grupy SZKOLNE: 42 uczniów + 3 opiekunów
B. Grupy DOROSŁYCH: ok. 40 osób.
* Aby otrzymać aktualną ofertę proszę o kontakt z doradcą:
+48 793 809 546
, ramisbort@wp.pl

Po jej akceptacji zarezerwujemy wejściówki do wybranych atrakcji, autokar oraz przedstawimy spersonalizowany program.
_____
ZAPRASZAMY TEŻ NA WYCIECZKI PRYWATNE