NA SPISZU (4 dni)

WYCIECZKI DLA FIRM » WYCIECZKI ZAGRANICZNE

TRASA: SPISKIE PODGRODZIE- SPISKA NOWA WIEŚ- LEWOCZA- ŻEHRA- PODLESOK- SŁOWACKI RAJ

1 dzień
06:00 Wyjazd. Przejazd przez Lublin i Rzeszów.
19:00 Przyjazd do Dedinek. Dedinky to malownicza wieś położona w Słowackim Raju w dolinie rzeki Hnilec u wybrzeży zapory Palcmanská. Wypoczynek, samodzielne spacery, możliwość wyjścia w góry

2 dzień
08:30 Śniadanie.
11:00 Zwiedzanie Zamku Spiskiego, który pod względem obszaru, który wynosi ponad 4 ha jest jednym z największych kompleksów zamkowych w postaci ruin w Europie Środkowej. W 1993 roku Zamek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (przewodnik w jęz. słowackim) (bilet).
14:00 Zwiedzanie Lewoczy. Czas wolny na samodzielne spacery.
Propozycja dodatkowa: udział w Słowackim Wieczorze Ludowym (cena: 25 € z posiłkiem). 

3 dzień
08:30 Śniadanie.
10:00 Wycieczka górska do Słowackiego Raju na Przełom Hornadu. Trasa szlakiem turystycznym jest umiarkowanie trudna i wymaga sprawności fizycznej. Szlak przebiega przez drabinki, mosty wiszące oraz specjalne kładki zamontowane na skałach (bilet 3 €). Zwiedzanie Dobszyńskiej Jaskini Lodowej.
Wizyta w Aqua Parku z wodą termalną w Prednej Hore położonym w malowniczym otoczeniu przyrody Parku Narodowego Murańska Planina- na łonie natury pełnej magicznego czaru (opłata: 16 €/ 4 H.). Powrót do hotelu na nocleg.

4 dzień
08:00  Śniadanie. Wyjazd z hotelu. Przejazd pociągiem turystycznym przez najbardziej malownicze tereny Słowackiego Raju. Panorama górskich mostów kolejowych.
24:00 Orientacyjna pora powrotu do Białegostoku.

SŁOWACJA być może nie należy do krajów, które każdy już kiedyś odwiedził. Odkryjmy więc ciekawostki i tajemnice czekające w prawie każdej miejscowości, miasteczku, w górach i dolinach. Właśnie tam  poczujemy się najprawdziwszymi podróżnikami, którzy ciągle mają wiele do odkrycia. Słowacja leży w samym sercu Europy Środkowej, a z sąsiadującymi krajami łączy ją Dunaj. Północną połowę kraju pokrywają Karpaty, w których leżą Wysokie Tatry − jeden z najsłynniejszych parków narodowych na Słowacji i popularny ośrodek narciarski. W tym łańcuchu górskim leży też najwyższy w kraju masyw górski − Gierlach (wys. 2 655 m.n.p.m.). Naddunajskie niziny to żyzny region rolniczy, w którym uprawia się pszenicę, jęczmień, ziemniaki, buraki cukrowe, owoce, tytoń i winogrona. Ludność słowacka stanowi 86 proc. społeczeństwa, a najliczniejszą mniejszością narodową są Węgrzy. Na wielu szczytach znajdują się zamki obronne świadczące o burzliwej historii podbojów Słowacji. Bratysława, dawniej miasto koronacyjne królów Węgier, charakteryzuje się bogatym dziedzictwem architektury średniowiecznej i barokowej. Tradycyjne potrawy kuchni słowackiej to haluszki z bryndzą i kapuśniak z kiełbasą. Słynni Słowacy to między innymi Štefan Banič, który w roku 1913 wynalazł spadochron, urodzony w Ameryce znany przedstawiciel pop-artu Andy Warhol, którego rodzice pochodzili ze Wschodniej Słowacji.

OPIS ATRAKCJI:
* SŁOWACKI RAJ – ten Park Narodowy dostał swoją nazwę całkiem zasłużenie. W jego gęstych lasach, daleko od zgiełku poczujecie się jak na innej planecie. Tylko Wy i dziewicza przyroda. Turystyczne szlaki prowadzą bowiem żelaznymi schodkami i korytami górskich rzeczek. To trzeba przeżyć!
* SPISKI HRAD - pozostałości majestatycznego zamku wpisanego na listę UNESCO. To jeden z największych kompleksów zamkowych w całej Europie. Ma ponad 40000 m2 powierzchni. Z zamku rozciąga się wspaniały widok na okolicę. Poznamy prezentowaną średniowieczną salę tortur, kuchnię, sypialnie, łazienki i zbrojownię.

* LEWOCZA to miasto które obfituje w zabytki. W całości jest zachowane jej stare miasto na planie nieregularnego owalu, otoczone murami obronnymi. Zwraca uwagę dobrze zachowana siatka ulic z wielkim, prostokątnym rynkiem o stosunku długości boków 3:1 - jednym z większych w tej części Europy (dziś główny Plac Mistrza Pawła, słow. Námestie Majstra Pavla). Najcenniejsze zabytki miasta to Gotycki KOŚCIÓŁ FARNY pw. świętego Jakuba w centrum rynku. Po katedrze koszyckiej jest to drugi co do wielkości gotycki kościół na Słowacji (dł. 49,5 m, szer. 27,4 m, wys. wieży 60,7 m). RATUSZ, pierwotnie gotycki, wybudowany w końcu XV w. Po wielkim pożarze z 1550 r., w którym spłonęło również całe archiwum miejskie, odbudowany w stylu renesansowym w latach 1551-1559. W 1615 r. rozbudowany, z dobudowaniem późnorenesansowych arkad na parterze i piętrze. Na południowej fasadzie, w prawym narożniku, pozostałości pierwotnej polichromii. Ratusz jest obecnie połączony renesansową wieżą, która była wzniesiona w latach 1656-1661 i służyła jako dzwonnica miejska. W pomieszczeniach na piętrze ratusza ma obecnie siedzibę Muzeum Spiskie. Sala posiedzeń rady miejskiej służy celom reprezentacyjnym. PRĘGIERZ przy ratuszu - kuta "klatka hańby" z 1600 r. Pierwotnie stał na miejscu dzisiejszego kościoła ewangelickiego. Później był własnością rodziny Probstnerów, którzy ponownie darowali go miastu w 1933 r. Od tego czasu na obecnym miejscu. KAMIENICE mieszczańskie w otoczeniu rynku - ok. 60 domów, należących niegdyś do bogatych kupców. Z reguły trzytraktowe, pierwotnie jednokondygnacyjne, przebudowane (z dodaniem 2 i ewentualnie 3 kondygnacji) w XVI i XVII w., zachowały wiele detali gotyckich z XIV i XV w. (m. in. portale). Wśród nich najładniejsza jest kamienica Thurzonów pod nr. 7, z renesansową attyką i bogatą dekoracją sgraffitową na froncie. Poza tym ok. 200 kolejnych domów poza rynkiem, często w złym stanie, częściowo całkowicie zrekonstruowanych (poczynając od ok. połowy lat 90. XX w.), w tym oryginalne małe domki dawnej biedoty lewockiej przy ulicach Małej, Różowej i Žiackiej. STARY KOŚCIÓŁ MINORYTÓW, tzw. gimnazjalny, przy ul. Klasztorskiej. Gotycki, z I połowy XIV w. Wybudowany dzięki donacji jednego z największych wielmożów górnowęgierskich tamtych czasów, Magistra Doncza. Jest jednym z największych kościołów gotyckich na Słowacji i przykładem wysokiego kunsztu budowlanego ówczesnej lewockiej strzechy budowlanej. Nawa kościoła została przebudowana w 1671 r. w stylu barokowym, jednak zachowała się większość detali gotyckiej kamieniarki. Godny uwagi jest główny ołtarz z gotycką rzeźbą Madonny z XV w. i z barokowymi figurami węgierskich królów i jezuickich świętych. W zakrystii zachowało się malowidło przedstawiające Ukrzyżowanie, a nad portalem do zakrystii - Zaśnięcie i Wniebowzięcie najświętszej Marii Panny. Na północnej ścianie nawy malowidła przedstawiają realistycznie skutki chrześcijańskiego miłosierdzia.
* DOBSZYŃSKA JASKINIA LODOWA - należy do najcenniejszych jaskiń lodowych na świecie. Od roku 2000 znajduje się na liście światowego dziedzictwa przyrody. Biorąc pod uwagę inne znane wysokogórskie jaskinie lodowe Eisriesenwelt i Dachstein-Rieseneishöhle w austriackich Alpach , czy rumuńską jaskinię Scărişoara w łańcuchu górskim Bihor, których zlodowacenie jest na wysokości 1100 aż 1120 m n.p.m., ogromne zlodowacenie Dobszyńskej Jaskini Lodowej już tysiące lat utrzymuje się tylko 920 aż 950 m.n.p.m.

CENY:
~ kalkulacja na zapytanie

ŚWIADCZENIA
:
3 noclegi ze śniadaniami w pokojach 2- 3- os ., przejazd autokarem, obsługa przewodnicka, opieka pilota, ubezpieczenie NNW i KL. Na wycieczce są przewidziane wstępy płatne, prosimy o zabranie ze sobą odpowiedniej kwoty- wyszczególnionej w programie.

DOPŁATY:
~ bilety wstępów.
~ słowacki wieczór z muzyką ludową.

Serdecznie zapraszamy na wycieczkę.
Dodatkowych informacji udzielą Państwu pracownicy
Biura Podróży "RAMIS"
Białystok, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
tel. +48 691 798 400