BIAŁE NOCE (3 dni)

WYCIECZKI DLA FIRM » WYCIECZKI ZAGRANICZNE

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE WYCIECZKI:
STARÓWKA W TALLINIE- KRATER METEORYTU KAALI- REJS PROMEM- ZAMEK DUŃCZYKÓW- KRAINA WIATRAKÓW- KLIF PANGA

Białe noce
to cykliczne zjawisko astronomiczne, które występuje na określonych szerokościach geograficznych- położonych w pobliżu ziemskich biegunów. Zjawisko można obserwować już powyżej 55° szerokości geograficznej północnej lub południowej. W odróżnieniu od dnia polarnego "białe noce" polegają na tym, że pewnym okresie roku- w nocy nie zapadają całkowite ciemności, innymi słowami- zmierzch przechodzi bezpośrednio w świt.

Podczas białych nocy tarcza słoneczna chowa się pod horyzontem. Jest ona jednak schowane tek płytko (mniej niż 12°) że następuje zjawisko rozproszenia światła i nad północnym horyzontem- możemy przez całą noc obserwować piękną jasną łunę światła. To sprawia, że mamy do czynienia z jasną nocą.

Białe noce można zaobserwować wiosną i latem w strefach podbiegunowych oraz w tych częściach stref umiarkowanych, które położone są w pobliżu kół podbiegunowych. Nie ma ostrej granicy strefy, w której zjawisko białych nocy jest obserwowane. Są one dużą atrakcją turystyczną dla przybyszów ze stref Europy Południowej, gdzie to zjawisko nie występuje. W Estonii zjawisko "białych nocy" najlepiej jest obserwować w okresie kiedy dni są najdłuższe: czyli na przełomie czerwca i lipca.

Dodatkową atrakcją w tym okresie są uroczystości świętojańskie, które rozpoczynają się w przeddzień, 23 czerwca, i kończą się 24 czerwca. Dzień Świętego Jana, wywodzi się z dawnych tradycji ludowych a w dzisiejszych czasach jest świętem narodowym i okazją do wybrania się za miasto. Zgodnie z tradycją Estończycy rozpoczynają przygotowania zbierając chrust na wielkie ogniska rozpalane tej nocy w całym kraju. Podekscytowane dzieci bawią się aż do świtu, a młodzi kochankowie spacerują po lesie w poszukiwaniu przynoszącego szczęście kwiatu paproci. Co śmielsi chłopcy i dziewczęta skaczą przez ogień w nadziei na dobrobyt. Wigilia nocy świętojańskiej wiąże się z wieloma wierzeniami ludowymi. Jeśli tej nocy wypatrzycie robaczka świętojańskiego, możecie spodziewać się, że przyjdzie na was wielka fortuna. Młode kobiety ciekawe swej bliskiej przyszłości mają tego dnia zebrać osiem różnych gatunków kwiatów i położyć je na noc pod poduszką. W odpowiedzi przyśni im się ich przyszły mąż. To tylko niektóre przykłady zabawy podczas święta narodowego, które pokazują bogate dziedzictwo kulturowe Estonii.

PROGRAM WYCIECZKI:

I DZIEŃ
05:00 wyjazd autokarem
19:00 przyjazd do portu w Virtsu. Rejs promem przez Zatokę Ryską do portu w Kuivastu na
SAREMĘ (OZYLIĘ) - największą estońską wyspą o powierzchni równej 2922 km2. Ma ona nizinny charakter, a wzdłuż północnych wybrzeży ciągnie się stromy klif. Znaczne obszary porośnięte są skąpą roślinnością krzewiastą. Zbudowana z wapieni wyspa jest równiną, przyciąga licznymi zabytkami architektury z zamkiem w Kuressaare i obiektami sakralnymi pamiętającymi niekiedy czasy podboju tych ziem przez Duńczyków. Jest to wyspa o historii mocno związanej ze Skandynawią. Do 1945 roku Szwedzi  stanowili tu pokaźną część ludności. Dziś mieszka tu niewiele ludzi, jest to obszar o najmniejszej gęstości zaludnienia w Europie. Większość wyspy to las, wrzosowiska, dziwacznie wyglądające pola karłowatych jałowców, wśród których aż tętni życie ptaków. Gdzieniegdzie tylko niewielkie wioski z kolorowymi drewnianymi domkami. Wybrzeże morskie jest dzikie, zwykle usłane wielkimi głazami i porośnięte trzciną. W kilku miejscach są skaliste klify. Przejazd nad brzeg Morza Bałtyckiego na PANGA KLIFF i obserwacja niezwykłych krajobrazów. Panga Pank to najpiękniejsze wybrzeże klifowe na całej wyspie: kilkukilometrowa pionowa nadmorska skalna ściana- licząca w najwyższym miejscu ponad 20 metrów wysokości. U dołu znajduje się zaledwie metr lub dwa kamienistej plaży i rozbijające się bałtyckie fale.
22:00 przyjazd do Kuressaare. Zakwaterowanie w Hostelu. Pokoje 2- 3 os. bez łazienek.
Opcja komfort: dopłata za pokoje z łazienkami: 10 €.

II DZIEŃ
09:00 Śniadanie, wykwaterowanie.
10:00 Spotkanie z przewodnikiem i rozpoczęcie zwiedzania wyspy:
KURESSAARE: główną atrakcją miasta jest zamek biskupi z XIII w. W XIV i XV w. wzniesiono potężne mury obronne przy pomocy dolomitowych bloków. Przy północnej fasadzie widać bramę wjazdową oraz dwie wieże: mniejszą Sturvold i większą Długi Herman. W zamku mieści się Muzeum Saremy (bilet 5 €). Obejrzymy także Dom Zdrojowy z 1889 r. i otaczający go park pełen drewnianych willi i pensjonatów w stylu nadbałtyckich kurortów. Spacer ulicą Lossi z klasycystycznymi kamieniczkami do Ratusza, Domu Wagi z barokowym frontonem i figurką na szczycie i targowiska, na którym można zaopatrzyć się w pamiątki rękodzielnicze z całej wyspy.
Po zakończeniu zwiedzania czas wolny. Wyjazd z Kuressaare. Zwiedzanie dalszych atrakcji na wyspie Sarema.
KAALI- olbrzymi krater meteorytu, ANGLA- skansen wiatraków, które stały się symbolem wyspy Sarema (bilet 3 €).
Przeprawa promowa. Wyjazd do Tallina.
21:00 Przyjazd autokarem do Tallina. Obiadokolacja. Zakwaterowanie grupy w hotelu, w pokojach 2- 3 os. z łazienkami.

III DZIEŃ
09:00 Śniadanie, wyjazd z hotelu.
10:00 Spotkanie z przewodnikiem w języku polski i rozpoczęcie zwiedzania Tallina.
TALLIN jest bramą do Estonii. Miasto jest jedną z mniejszych stolic europejskich a wszystkie zabytki położone są blisko siebie. Odwiedzających zachwyca średniowieczna starówka, wiekowe drewniane domy, muzea i galerie, a także kontrastująca z nimi nowoczesna architektura powoli rosnącego city. Tallińska Starówka znana jest na całym świecie ze świetnie zachowanej średniowiecznej architektury. Szeregi pastelowych kamienic stojących wzdłuż wybrukowanych kocimi łbami uliczek pamiętają czasy rycerzy i kupców hanzeatyckich. Po całodziennym zwiedzaniu odpocząć można w przytulnych kawiarniach i restauracjach. Zwiedzamy Starówkę - Vanalinn, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stare Miasto składa się z dwóch części - Górnej i Dolnej, a otoczonych najdłuższymi w Europie, zachowanymi murami obronnymi.  Górne miasto: gdzie zwiedzimy Zamek (twierdza)– plac zamkowy. Baszta Długi Hermann „Pikk Hermann”. Estoński Parlament „Rigikogu”. Estoński Prawosławny Sobór pod wezwaniem Aleksandra Newskiego (wejście bezpłatne). Episkopalna Katedra Luterańska „Toomkirik” (bilet: 1 €). Dwa tarasy widokowe z panoramą na Dolne Miasto, baszty, port i zatokę. Ogród duńskiego króla. Mury obronne oddzielające Górne i Dolne miasto. Baszta „Kiek in de Kök”. Dziewicza baszta „Neitsi Torn”. Uliczka długa nóżka i krótka nóżka „Pikk Jalg” i „Lühike jalg”. Dolne miasto: Kościół św. Mikołaja „Niguliste”. Plac Ratuszowy z Ratuszem. Apteka Magistracka - najstarsza nieprzerwalnie funkcjonująca apteka w Europie. Kościół Ducha Św. Kościół (bilet: 1 €). Muzeum marcepanu. Kamieniczka Wielkiej Gildii, Kanuta, Olava. Kamieniczka Bractwa Czarnogłowych. Kościół św. Olava, w XVI w. najwyższa budowla w Europie (wejście bezpłatne). Kamieniczki kupieckie Trzy Siostry. Brama Morska z basztą Gruba Małgorzata, z tablicą upamiętniającą ucieczkę internowanego polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. Bastiony a na nim pomnik upamiętniający zatonięcie promu „Estonia”. Romantyczna uliczka Św. Katarzyny, z częściowo zachowanym Klasztorem Dominikańskim. Baszty (wrota i średniowieczna uliczka) Viru. Wyjazd do Kadrioru park – gdzie obejrzymy rozległy, francuski park ciągnący się między morskim brzegiem a stromym wapiennym wzgórzem Lasnamagi. Założony został w latach 1714-1718 na żądanie Piotra I, jako jedna z jego letnich rezydencji. Budynek jest zajmowany przez prezydenta kraju Lennarta Meri. Ponadto: przystań jachtowa Pirita, gdzie w 1980 r. miała tu miejsce Olimpiada na regatach. Z tego miejsca jest przepiękna panorama na zatokę, plażę, jak również na same stare miasto.
14:00 Zakończenie zwiedzania. Czas wolny. Obiad we własnym zakresie i wyjazd w drogę powrotną do Polski.
Powrót do Polski w godzinach porannych.

CENA:
~ na zapytanie
Aby otrzymać aktualną ofertę prosimy o kontakt:
tel. +48 858798400, ramisbort@wp.pl

ŚWIADCZENIA:
2 noclegi, 2 śniadania, 2 obiadokolacje.
2 noclegi w Hotelu **/*** (pokoje 2- 3 os. z łazienkami) lub w hostelu (pokoje 2- 3 os. z łaziankami na korytarzu).
Transport autokarem klasy LUX, opłaty drogowe i parkingowe.
Opieka osoby ze strony organizatora, usługi przewodników miejscowych.
Pakiet ubezpieczeń NNW i KL.
W ofercie znajdują się także propozycje wejść do obiektów- płatnych dodatkowo.

DOPŁATY:
~ bilet promowy: 28
W ofercie znajdują się także propozycje wejść do obiektów- płatnych dodatkowo.
 

Serdecznie zapraszamy na wycieczkę.
Dodatkowych informacji udzielą Państwu pracownicy
Biura Podróży "RAMIS"
Białystok, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
tel. +48 691 798 400