STOLICA PIERNIKA (2 DNI)

WYCIECZKI DLA FIRM » WYCIECZKI KRAJOWE


Tradycja wypieku ciastek z miodem i przyprawami przybyła do Torunia z miast niemieckich 100 lat przed Kopernikiem. Pierwsze wzmianki o toruńskich piernikach pochodzą z około 1380. roku i mówią o piekarzu Mikołaju Czanie, który prawdopodobnie, obok chleba, trudnił się wypiekiem korzennych ciastek. Władze Torunia, w którym urodził się słynny astronom wykształciło tradycję ofiarowania swoich piernikowych wyrobów znanym osobistościom wizytującym miasto. W 1778 roku piernik otrzymała caryca Katarzyna. Widniał na nim herb miasta w tarczy, obramowany dwugłowym orłem rosyjskim. Piernikami obdarowana była także większość z dwunastu wizytujących torunian królów Polski, a gdy w trakcie pobytu w Toruniu w 1520 roku król Zygmunt Stary otrzymał wiadomość o narodzinach pierworodnego syna, Zygmunta Augusta, Rada Miasta zarządziła „wieczór radości”, podczas którego król wraz ze świtą ucztował przy piwie i piernikach.
A sam Toruń należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Założony przez Krzyżaków w XIII wieku nad brzegiem Wisły, z biegiem lat stał się kwitnącym ośrodkiem handlowym a liczne ślady owej świetności przetrwały tu do dzisiaj. Swój niepowtarzalny charakter miasto zawdzięcza przede wszystkim doskonale zachowanym zabytkom – gotyckim kościołom, barokowym spichrzom, pełnym uroku kamienicom. Wiele z nich posiada niezmieniony od stuleci wygląd.

 

STOLICA PIERNIKA
PROGRAM WYCIECZKI

1 dzień
Wyjazd spod szkoły w godzinach porannych.
Przejazd do Torunia. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem.
TORUŃ: po przybyciu spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie miasta: Łuk Cezara, Kościół Mariacki NMP a w nim nagrobek Anny Wazówny, Rynek i Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa, Piernikowa Aleja Gwiazd, gospoda flisacza, Fontanna Flisaka, pomnik Kopernika, kościół św. Ducha, Kamienica Pod Gwiazdą, Krzywa Wieża- zespół murów obronnych, Brama Żeglarska, Droga Królewska, katedra śś. Janów i gotycka chrzcielnica, przy której został ochrzczony Kopernik, mury miejskie, Dom Kopernika (z zewnątrz), Gospoda Pod Modrym Fartuchem.
MUZEUM PIERNIKA: tutaj odbędziecie swoją podróż do krainy zmysłów, tutaj również będziecie mogli wypiec własny piernik dekoracyjny, który, mamy nadzieję, stanie się najpiękniejszą pamiątką z wizyty w Toruniu. Po przekroczeniu jego progów, na parterze, poznacie przyprawy używane do wyrobu pierników (m.in. goździki, anyż, kardamon, miód, mąka). Dowiecie się również, z jakich krajów docierały one w średniowieczu do Polski.
REJS PO WIŚLE (fakultatywnie) łodzią Wikingów (dopłata za bilet).
PLANETARIUM TORUŃSKIE: seans w planetarium (bilet).
Przejazd do ośrodka noclegowego. Obiadokolacja.
Zakwaterowanie, nocleg.

2 dzień
Śniadanie.
Wykwaterowanie z ośrodka i przejazd do Ciechocinka.
CIECHOCINEK to jedno z najpopularniejszych miast uzdrowiskowych na mapie Polski. To, co przyciąga turystów i kuracjuszy to przede wszystkim unikatowe w skali Europy, zabytkowe tężnie. W Ciechocinku stoją one aż trzy. To największe budowle tego typu w Europie. Są drewniane i mają na celu odparowywanie wody z leczniczej solanki. Wspaniały jest też Park Zdrojowy w Ciechocinku, utrzymany w stylu angielskim, w którym prócz ciekawej i bogatej roślinności odnajdziemy muszlę koncertową, zabytkową Pijalnię Wód Mineralnych czy słynną fontannę Jaś i Małgosia. Ze względu na naturalne bogactwo Ciechocinka, jakim są tutejsze solanki i mikroelementy, w mieście powstały liczne sanatoria i ośrodki wypoczynkowo-lecznicze, w których leczy się wiele rodzajów schorzeń. Wszechobecna zieleń dodatkowo uprzyjemnia pobyt w tym wyjątkowym miejscu.
PLANETARIUM: jakże mógłby się kopernikowski gród obejść bez planetarium Toruń , będącego najnowocześniejszym i najpopularniejszym takim obiektem w Polsce? Nowoczesne wyposażenie, efekty specjalne gwarantują niezapomniane wrażenia. Tutaj można w środku dnia zobaczyć rozgwieżdżone niebo, odbyć kosmiczną podróż na odległe planety, przelecieć przez pierścienie Saturna czy spojrzeć w kosmiczną przestrzeń z innych planet (bilet).
Czas na drobne zakupy.
GOLUB DOBRZYŃ: w 1231 r. Krzyżacy zajęli ziemię chełmińską i rozpoczęli budowę zamku – twierdzy granicznej, strażnicy strzegącej bezpieczeństwa przeprawy oraz symbolu potęgi zakonu rycerskiego. Zapraszamy do jego zwiedzenia (bilet).
Wyjazd w drogę powrotną.
Obiad w trasie.

CENA:
~ na zapytanie
Aby otrzymać aktualną ofertę prosimy o kontakt:
tel. +48 858798400, ramisbort@wp.pl

ŚWIADCZENIA:
1 nocleg, 1 śniadanie, 2 obiadokolacje.
Transport autokarem klasy LUX, opłaty parkingowe, opłaty drogowe, pakiet ubezpieczeń NNW, opieka pilota, usługi przewodników miejscowych. W ofercie znajdują się także propozycje wejść do obiektów- płatnych dodatkowo.

DOPŁATY:
~ kolacja uroczysta: 60 zł/ os. z muzyką mechaniczną
~ obsługa DJa: 400 zł/ grupa.