RIO GRANDE BUG
--» OFERTA GRUPOWA » 1 DNIOWE
Bug to z pewnością jedna z najpiękniejszych rzek w Polsce. Jej źródła znajdują się na Ukrainie, na Wyżynie Podolskiej. Całkowita długość rzeki wynosi 772 km, na terenie naszego kraju rzeka ma 587 km. To rzeka o naturalnym charakterze, stosunkowo wartkim nurcie, niekiedy bardzo kapryśna. Charakteryzują ją liczne zakola, meandry, mielizny i urocze wysepki porośnięte zaroślami wierzbowymi. Rzeka tworzy krętą dolinę o stosunkowo wąskim dnie i nachylonych, wysokich zboczach z licznymi tarasami zalewowymi. W czasie naszej wycieczki poznamy nadbużański krajobraz Podlasia.
"RIO GRANDE BUG"
PROGRAM ZGODNY Z PROJEKTEM "POZNAJ POLSKĘ"
PRZYKŁADOWY HARMONOGRAM:
09:00 -- SPOTKANIE W MIEJSCU ZBIÓRKI I ODJAZD AUTOKARU
10:00 -- PRZYJAZD DO BIELSKA PODLASKIEGO.
Zwiedzanie Muzeum Obojga Narodów (-» punkt edukacyjny/ bilet). Zdjęcia i pocztówki prezentujące miasto i jego mieszkańców na przestrzeni XX wieku, wytwory pracy artystów ludowych (pisanki, koszyki, tkaniny w tym ręczniki wyszywane) oraz eksponaty etnograficzne obrazujące życie mieszkańców okolicznych wsi (drobne narzędzia rolnicze, naczynia, elementy strojów).
Następnie wizyta w DROHICZYNIE: to historyczna stolica Podlasia. Gród powstał już w XI w. nad Bugiem, którym spławiano towary na Ruś. Ciekawostką jest fakt, że w 1253 r. w mieście odbyła się koronacja jedynego króla w dziejach Rusi – Daniela Romanowicza – prawnuka Krzywoustego. Zobaczymy tu Górę Zamkową (-» punkt edukacyjny) z której rozciąga się przepiękna panorama Przełomu Bugu; katedrę pw. Trójcy Przenajświętszej- pierwotny kościół został zbudowany dzięki szczodrości Władysława Jagiełły w 1392 roku a 300 lat później został przekazany zakonowi Jezuitów; cerkiew prawosławną p.w. św. Mikołaja.
OKO BUGU: przy przeprawie promowej między Drohiczynem a Korczewem powstała nowa atrakcja turystyczna. To licząca 20 metrów wieża widokowa z tarasem widokowym z któego oglądać można panoramę Doliny Bugu i Drohiczyna oraz z pomocą specjalnych urządzeń nasłuchiwać odgłosów natury.
MIELNIK: wzmianki o Mielniku sięgają XI wieku. Gród zlokalizowany był przy dwóch szlakach handlowych: rzeką Bug i drogą wiodącą z Wilna do Krakowa.
Z tarasu widokowego obejrzymy odkrywkową kopalnię kredy. Jest ona jedyną tego typu kopalnią czynną obecnie w Polsce. Początki eksploatacji kredy w Mielniku datuje się na wiek XVI, kiedy to wydobywano ją do celów budowlanych metodą tzw. "biedaszybów". Dopiero w połowie XX wieku rozpoczęto eksploatację na skalę przemysłową, która trwa do czasów współczesnych.
GRABARKA: jest sercem prawosławia w Polsce. Święta Góra to miejsce, gdzie od stuleci podążają prawosławni pielgrzymi. Góra zasłynęła w 1710 r., kiedy epidemia cholery szalała na terenach Podlasia. Gdy pewnemu starcowi we śnie zostało objawione, że ratunek można znaleźć na pobliskim wzgórzu, wierni poszli za głosem Bożym, przynosząc ze sobą krzyże. Według kroniki siemiatyckiej parafii ratunek od choroby znalazło wówczas ok. 10 tys. ludzi. W podzięce Bogu za cud zbudowano na tym miejscu drewnianą kapliczkę Przemienienia Pańskiego. Cerkiew przebudowywana, remontowana, upiększana dotrwała do 1990 r., kiedy to podpalona spłonęła doszczętnie. Nowa cerkiew została wyświęcona w 1998r. Jest już murowana. Zwiedzimy wzgórze pątników, zabytkową cerkiew p.w. Przemienienia Pańskiego i legendarne źródełko, które uratowało mieszkańców pobliskich Siemiatycz przez zarazą.
+ OPCJONALNIE:
1. REJS STATKIEM PRZEŁOMEM BUGU: Krajobraz tworzy dolina Bugu, którego bieg jest kręty, a miejscami meandrowy. Na szerokość od 1,5 do 4 km przecina on polodowcowe wysoczyzny, zagłębiając się w nie na głębokość ok. 20-30 m.
2. PRZEJAŻDŻKA MELEKSAMI PO DROHICZYNIE.
Ok. 17:00 -- ZAKOŃCZENIE ZWIEDZANIE. WYJAZD W DROGĘ POWROTNĄ.
Ok. 19/20:00 -- POWRÓT (dokładną godzinę poda pilot).
Program jest orientacyjny i może ulec zmianie.
ŚWIADCZENIA:
* Przejazd autokarem, opłaty drogowe, parkingi.
* Bilety wstępu zgodnie z programem.
* Ubezpieczenie NNW.
* Opieka przewodnika (może wsiadać po trasie).
+ Obiad płatny dodatkowo.
UWAGI:
Optymalna grupa minimum 42 uczniów + 3 opiekunów.
W razie zainteresowania wycieczką należy zgłosić akceptację naszej oferty- wówczas zarezerwujemy autokar, wejściówki do wybranych atrakcji oraz przedstawimy dokładny program i aktualną cenę.
Wycieczka jest dostosowana do wniosku o udział w programie "Poznaj Polskę".
Czas trwania: ok. 10/11 godzin.
Cena zależy od terminu i miejsca wyjazdu oraz liczebności grupy.
___
Aby otrzymać aktualną ofertę proszę o kontakt z doradcą:
P.T.T. RAMIS-BORT BIURO PODRÓŻY
15-879 BIAŁYSTOK, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
ramisbort@wp.pl, +48 793 809 546