DO ŚWIĘTEJ LIPKI

--» OFERTA GRUPOWA » 1 DNIOWE

od 159 zł

 

Święta Lipka na Mazurach to jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce. Z jej powstaniem wiąże się piękna legenda. Gdy na zamku w pobliskim Kętrzynie skazaniec oczekiwał na egzekucję objawiła mu się Matka Boska. Przejęty więzień, choć nie umiał rzeźbić, uwiecznił w kawałku drewna jej postać. Sędziowie uznali to za znak, że Bóg go ułaskawił, więc i oni puścili go wolno. Uwolniony skazaniec powędrował w kierunku Reszla i zgodnie z poleceniem Matki Bożej, postawił figurkę na pierwszej napotkanej lipie.

"DO ŚWIĘTEJ LIPKI"         
PRZYKŁADOWY HARMONOGRAM WYCIECZKI

07:00 -- SPOTKANIE NA MIEJSCU ZBIÓRKI I WYJAZD AUTOKARU.
10:00 -- PRZYJAZD I REALIZACJA PROGRAMU ZWIEDZANIA:
ŚW. LIPKA (-» punkt edukacyjny): obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Kustoszami Sanktuarium Maryjnego są od wieków Ojcowie Jezuici. Historia tego miejsca sięga XIV w. i znamy ją tylko z opowiadań ludowych przekazywanych ustnie. Najwięcej informacji mamy w dokumentach spisanych  i wydanych w XVII wieku. W programie zwiedzanie zespołu klasztornego jezuitów, bazyliki z XVII w. i klasztornych krużganków oraz wysłuchanie koncertu organowego.
GIERŁOŻ: "WILCZY SZANIEC"- była kwatera główna Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych. Kanclerz przybył do Wilczego Szańca wraz ze swoją świtą 24 czerwca 1941 roku i spędził w nim ponad 800 dni. W roku 1944 kwaterę zamieszkiwało ponad dwa tysiące osób, z tego zaledwie 20 kobiet (Ewa Braun nigdy nie odwiedziła Wilczego Szańca). Zwiedzanie ruin Wilczego Szańca z przewodnikiem (bilet).
RESZEL: powstanie miasteczka datuje się na rok 1241, kiedy to Krzyżacy założyli tu drewnianą strażnicę. Budowę zamku murowanego rozpoczęto dopiero sto lat później i trwała pół wieku. Warownia była sprzężona z obwarowaniami miasta. Niepowtarzalna, tajemnicza atmosfera starego zamczyska, gotyckie wnętrza, urokliwe miasteczko u stóp warowni i piękne, mazurskie krajobrazy - wszystko to tworzy klimat, którego łatwo się nie zapomina. Zwiedzimy zamek (bilet) oraz zabytkowe mosty.
MIKOŁAJKI: usytuowane są w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich- w połowie szlaku wodnego o długości około 150 km. Szlak ten tworzony jest liczne naturalne zbiorniki wodne połączone rzeczkami lub kanałami. Ze względu na swe atrakcyjne położenie nad jeziorem Tałty i Jeziorem Mikołajskim są uznawane za żeglarską stolicę Polski. W miejscu dzisiejszego miasteczka znajdowała się staropruska osada. W programie pacer po Rynku i nabrzeżu, panorama Jeziora Mikołajskiego, zobaczymy pomnik Króla Sielaw i Wioskę Żeglarską.
+ OPCJONALNIE: POPIELNO (-» punkt edukacyjny): Stacja Badawcza PAN- hodowla konika polskiego. Na terenie stacji zwiedzicie też muzeum przyrodnicze znajdujące się w zabytkowym spichlerzu z XVIII wieku. A w muzeum m.in. kolekcja poroży, zaprzęgi konne i sanie, działy poświęcone bobrom europejskim, dzikim koniom [+ dopłata za bilet].
Ok. 16/17:00 -- ZAKOŃCZENIE ZWIEDZANIA I POWRÓT W DROGĘ POWROTNĄ.
Ok. 19/20:00 -- POWRÓT I ZAKOŃCZENIE WYCIECZKI.

ŚWIADCZENIA:
* Przejazd autokarem, opłaty drogowe i parkingowe.
* Ubezpieczenie NNW.
* Opieka pilota (może dołączyć po trasie).
* Bilety wstępu do Wilczego Szańca i Zamku w Reszlu.
+ Opcjonalne zwiedzanie Stacji Badawczej PAN w Popielnie.
+ Obiad płatny dodatkowo.

WAŻNE INFORMACJE:
Czas trwania: ok. 12/13 godzin.
Cena zależy od terminu i miejsca wyjazdu oraz liczebności grupy.
Wycieczka jest dostosowana do wniosku o udział w programie "Poznaj Polskę".
___
Aby otrzymać aktualną ofertę proszę o kontakt z doradcą:

P.T.T. RAMIS-BORT BIURO PODRÓŻY
15-879 BIAŁYSTOK, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
ramisbort@wp.pl, +48 793 809 546.