NAD NIEMNEM I NIEWIAŻĄ

--» OFERTA GRUPOWA » ZAGRANICZNE

od 199 zł
+ 5 € (płatne w autokarze)


Kiejdany to niewielka miejscowość leżąca nad mityczną Issą z powieści Czesława Miłosza- rzeką Niewiażą. W świadomości Polaków istnieją dzięki sienkiewiczowskiej Trylogii. Janusz Radziwiłł, wojewoda wileński i hetman wielki litewski, oddał Litwę pod protektorat szwedzki, co Henryk Sienkiewicz opisał w „Potopie”. Kiejdany związane są też z Czesławem Miłoszem. Polski noblista urodził się w dworze w Szetejniach nad Niewiażą. Powieść „Dolina Issy” inspirowana jest przeżyciami z dzieciństwa poety.
Kowno to drugie, największe miasto Litwy. Położone jest w miejscu zbiegu dwóch rzek - Niemna i Wilii, na zachód od Zbiornika Kowieńskiego. Pod kątem turystycznym ma naprawdę sporo do zaoferowania. Zarówno strówka jak i tzw. Nowe Miasto kryją w sobie liczne atrakcje.


NAD NIEMNEM I NIEWIAŻĄ                         
ORIENTACYJNY PROGRAM WYCIECZKI

08:00 -- SPOTKANIE W MIEJSCU ZBIÓRKI I WYJAZD AUTOKARU
14:00 -- PRZYJAZD DO KIEJDAN I ZWIEDZANIE MIASTA
Odwiedzimy kalwiński kościół, w którym przechowywane są trumny z ciałami najważniejszych przedstawicieli rodziny Radziwiłłów linii birżańskiej. Nieopodal kościoła znajduje się rynek. Otaczają go urokliwe, różnokolorowe w większości odnowione kamieniczki. Tutaj znajdziemy także kilka małych sklepików z pamiątkami i wyrobami lokalnymi. Zobaczymy tam tzw. dom burmistrza, siedemnastowieczne domy rektorskie, domy rzemieślników szkockich oraz inne kamienice wybudowane pomiędzy XVII a XIX wiekiem, a potem odnowione już z końcem wieku XX.
16:30 -- DOCIERAMY DO KOWNA, TAM WYRUSZAMY NA SPACER Z PRZEWODNIKIEM
Zwiedzanie rozpoczynamy od ruin zamku. Z tej niegdyś imponującej, średniowiecznej budowli zachowały się dwie baszty oraz fragment murów. Zamek pełnił niegdyś funkcje obronne, z racji swej mocno strategicznej lokalizacji- u zbiegu Niemna i Wilii. Obok zobaczymy Park Santaka- dotrzemy na cypel, z którego widać, jak wody Wilii wpadają do Niemna. Kontynuując zwiedzanie udamy się na starówkę. Jej główną oś stanowi ul. Wileńska- najstarsza ulica całego Kowna. Przy niej zobaczymy Katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła- ufundowaną przez Witolda Wielkiego w XV wieku. Na zachód od katedry znajduje się najważniejszy plac Kowna, czyli pl. Ratuszowy. Jak łatwo się domyślić, znajduje się na nim kowieński ratusz z 53-metrową wieżą. Plac natomiast otaczają przyjemne i zadbane kamieniczki. Tam, gdzie kończy się ul. Wileńska, zaczyna się Aleja Wolności. To jeden z najdłuższych, europejskich deptaków, który oddala się od kowieńskiej starówki, natomiast zagłębia się w Nowe Miasto. Panuje tu dość gwarna atmosfera, głównie za sprawą licznych restauracji, barów czy wszelkiej maści sklepów. Przerwa na kawę w pączkarni Spurginė. Zabytkowe wnętrze sklepu pozostało niezmienione przez ostatnie 40 lat. Spróbujemy klasycznych pączków nadziewanych słodkim serem i posypanych cukrem pudrem.
19:30 -- ZAKOŃCZENIE ZWIEDZANIA I CZAS WOLNY. OBIAD WE WŁASNYM ZAKRESIE.
21:00 -- WYJAZD W DROGĘ POWROTNĄ
24:00 -- POWRÓT I ZAKOŃCZENIE WYCIECZKI
Podany program jest orientacyjny i może ulec zmianie.

Świadczenia płatne dodatkowo
:
~ 5 €: OBSŁUGA PRZEWODNICKA.

UWAGI:

* UMOWA ORGANIZACJI IMREZY TURYSTYCZNEJ
* MINIMALNA GRUPA: 30 OSÓB.
* NIE PRZYJMUJEMY REZERWACJI TELEFONICZNYCH- PROSZĘ O ZAMAWIANIE ON-LINE.

___
Kontakt z doradcą:

P.T.T. RAMIS-BORT BIURO PODRÓŻY
15-879 BIAŁYSTOK, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
ramisbort@wp.pl, +48 793 809 546