1.3 Nad Niewiażą

→ WYCIECZKI SZKOLNE I WYJAZDY DLA FIRM » ZAGRANICZNE

od 199 zł
+ 5 €


Kiejdany to niewielka miejscowość leżąca nad mityczną Issą z powieści Czesława Miłosza- rzeką Niewiażą. W świadomości Polaków istnieją dzięki sienkiewiczowskiej Trylogii. Janusz Radziwiłł, wojewoda wileński i hetman wielki litewski, oddał Litwę pod protektorat szwedzki, co Henryk Sienkiewicz opisał w „Potopie”. Kiejdany związane są też z Czesławem Miłoszem. Polski noblista urodził się w dworze w Szetejniach nad Niewiażą. Powieść „Dolina Issy” inspirowana jest przeżyciami z dzieciństwa poety.
Kowno to drugie, największe miasto Litwy. Położone jest w miejscu zbiegu dwóch rzek - Niemna i Wilii, na zachód od Zbiornika Kowieńskiego. Pod kątem turystycznym ma naprawdę sporo do zaoferowania. Zarówno strówka jak i tzw. Nowe Miasto kryją w sobie liczne atrakcje.


NAD NIEMNEM I NIEWIAŻĄ                         
ORIENTACYJNY PROGRAM WYCIECZKI

08:00 -- SPOTKANIE W MIEJSCU ZBIÓRKI I WYJAZD AUTOKARU
14:00 -- PRZYJAZD DO KIEJDAN I ZWIEDZANIE MIASTA
Odwiedzimy kalwiński kościół, w którym przechowywane są trumny z ciałami najważniejszych przedstawicieli rodziny Radziwiłłów linii birżańskiej. Nieopodal kościoła znajduje się rynek. Otaczają go urokliwe, różnokolorowe w większości odnowione kamieniczki. Tutaj znajdziemy także kilka małych sklepików z pamiątkami i wyrobami lokalnymi. Zobaczymy tam tzw. dom burmistrza, siedemnastowieczne domy rektorskie, domy rzemieślników szkockich oraz inne kamienice wybudowane pomiędzy XVII a XIX wiekiem, a potem odnowione już z końcem wieku XX.
16:30 -- DOCIERAMY DO KOWNA, TAM WYRUSZAMY NA SPACER Z PRZEWODNIKIEM.
Zwiedzanie rozpoczynamy od ruin ZAMKU. Z tej niegdyś imponującej, średniowiecznej budowli zachowały się dwie baszty oraz fragment murów. Obok zobaczymy Park Santaka- dotrzemy na cypel, z którego widać, jak wody Wilii wpadają do Niemna. Następnie obejrzymy Kościół Św. Jerzego- klasztor Bernardynów, których do Kowna sprowadził w 1468 r. król Kazimierz Jagiellończyk oraz budynek dawnej stacji poczty konnej. Później przejdziemy na Plac ratuszowy – największy tego typu plac na Litwie, przy którym dumnie prezentuje się RATUSZ nazywany w nawiązaniu do strzelistego kształtu i koloru "białym łabędziem". Kolejną atrakcją będzie DOM PERKUNA (nazwa pochodzi od pogańskiego boga Perkunasa, którego statuetkę znaleziono podczas prac remontowych w jednej z nisz budynku). Sam budynek jest wyjątkowym okazem gotyckiej architektury mieszkalnej. Dzisiaj należy do Gimnazjum Jezuickiego, mieści się tutaj skromna ekspozycja upamiętniająca Adama Mickiewicza. W pobliżu zobaczymy także kościół Trójcy Świętej wraz z byłym klasztorem Bernardynek, kościół Wniebowzięcia NMP (tzw. kościół Witolda- najstarsza świątynia katolicka w Kownie oraz dom w którym mieszkał Adam Mickiewicz. Wędrując ulicą Wileńską docieramy do ARCHIKATEDRY pw. Św. Piotra i Pawła. To największy kościół gotycki w Kownie i jeden z największych na Litwie. Można w niej oglądać obrazy Michała Elwiro Andriolli, znanego z ilustracji do pierwszych wydań „Pana Tadeusza“. Wielkie wrażenie robi też ołtarz główny, przedstawiający apostołów towarzyszących Grupie Ukrzyżowania. Tam, gdzie kończy się ul. Wileńska, zaczyna się ALEJA WOLNOŚCI. To jeden z najdłuższych, europejskich deptaków. Panuje tu dość gwarna atmosfera, głównie za sprawą licznych restauracji, barów czy wszelkiej maści sklepów. Perspektywę Aleji zamyka przepiękny sobór o pięciu kopułach. Budowany jako cerkiew prawosławna pw. Św. Piotra i Pawła, dzisiaj jest katolickim kościołem Św. Michała Archanioła. Po zwiedzaniu zrobimy przerwę na kawę w pączkarni Spurginė. Zabytkowe wnętrze sklepu pozostało niezmienione przez ostatnie 40 lat. Spróbujemy klasycznych pączków nadziewanych słodkim serem i posypanych cukrem pudrem.
19:30 -- ZAKOŃCZENIE ZWIEDZANIA I CZAS WOLNY. OBIAD WE WŁASNYM ZAKRESIE.
21:00 -- WYJAZD W DROGĘ POWROTNĄ
24:00 -- POWRÓT I ZAKOŃCZENIE WYCIECZKI
Podany program jest orientacyjny i może ulec zmianie.

ŚWIADCZENIA:
* Przejazd autokarem- opieka kierowców Biura Podróży RAMIS.
* Opłaty drogowe i parkingi.
* Ubezpieczenie NNW oraz kosztów leczenia.
* Opieka przewodnika.
Świadczenia płatne dodatkowo:
~ 5 €: OBSŁUGA PRZEWODNICKA.

UWAGI:

* UMOWA ORGANIZACJI IMREZY TURYSTYCZNEJ
* Cena zależy od terminu i miejsca wyjazdu oraz liczebności grupy.
* Optymalna liczba uczestników:
A. Grupy SZKOLNE: 42 uczniów + 3 opiekunów
B. Grupy DOROSŁYCH: ok. 40 osób.
* Aby otrzymać aktualną ofertę proszę o kontakt z doradcą:
+48 793 809 546
, ramisbort@wp.pl

Po jej akceptacji zarezerwujemy wejściówki do wybranych atrakcji, autokar oraz przedstawimy spersonalizowany program.
_____
ZAPRASZAMY TEŻ NA WYCIECZKI PRYWATNE
P.T.T. RAMIS-BORT BIURO PODRÓŻY
15-879 BIAŁYSTOK, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
ramisbort@wp.pl, +48 793 809 546