PERŁY TRANSYLWANII

Wycieczki indywidualne

Cena:889.00
  • Sybin
    Sybin
  • Viscri
    Viscri
  • Sighisoara
    Sighisoara

Szanowni Państwo.
Zapraszamy na wycieczkę do tajemniczego Siedmiogrodu. Proponowana przez nas trasa Perły Transylwanii umożliwi odwiedzenie miejsc pełnych atrakcji i mistyki. Choć ta piękna kraina mieści się blisko naszych południowych granic, wiemy o niej bardzo mało. Czas nadrobić zaległości i wyruszyć do ojczyzny legendarnego hrabiego Drakuli i króla Polski Stefana Batorego.

I DZIEŃ: 1.05.2019
Wyjazd w godzinach porannych wg podanego rozkładu jazdy.
Przejazd przez Polskę, Słowację i Węgry.
W godzinach wieczornych przekroczenie granicy z Rumunią.
Przyjazd do miasta Oradea. Zakwaterowanie w hotelu***. Pokoje 2- 3- osobowe z łazienkami.

II DZIEŃ: 2.05.2019
Śniadanie w godzinach porannych.
Wykwaterowanie i wyjazd z hotelu.
Przejazd do miasta HUNEDOARA.    
Zwiedzanie Zamku (bilet płatny). ZAMEK W HUNEDOARZE jak pisze podróżnik Sekulada to najwspanialsza gotycka warownia, nie tylko w Transylwanii, ale i całej Rumunii. Jej majestatyczna bryła i baśniowa wręcz konstrukcja stanowią urzeczywistnienie marzeń o zamku idealnym. To czysta esencja średniowiecznej fortecy, gdzie odsuwając na bok wszelkie walory architektoniczne dostrzegamy z boku uchyloną furtkę do świata legend. Zamek od wieków przypomina o węgierskim panowaniu w Siedmiogrodzie, mimo że sprawia wrażenie potężnej fortecy, pełnił on zawsze rolę szlacheckiej rezydencji.   Przejazd do MIASTA TWIERDZY- ALBA JULIA, jednej ze stolic Transylwanii. Alba Julia przypomina trochę nasz Zamość, bo znajduje się tu potężna twierdza- zaliczana do największych tego typu w tej części Europy. To tu rezydowała Izabella Jagiellonka, córka Zygmunta Starego. Tam też zmarła oraz została pochowana w katedrze. Po bezpotomnej śmierci, władzę w księstwie przejął Stefan Batory. Zwiedzanie potężnej cytadeli Caralina (z zewnątrz) oraz katedry, w której pochowany jest Jan Hunyaday, siedmiogrodzki książę który walczył po stronie króla Władysława III w bitwie z Turkami pod Warną.
Po zakończeniu zwiedzania czas wolny i spacery.
Kolejny punkt wycieczki to zwiedzanie ZAMKU CHŁOPSKIEGO w CALNIC. Możni zbudowali wiele warowni we wszystkich krajach Europy. Ale w Siedmiogrodzie twierdze stawiali także chłopi. Na co dzień mieszkali w swoich wioskach, uprawiali rolę. Ale kiedy nadciągał wróg uciekali do wybudowanego wspólnymi siłami zamku. Zamek w Câlnic przetrwał do czasów obecnych w praktycznie nie naruszonym stanie i obecnie w pełni odrestaurowany stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych regionu.
Na zakończenie dnia przejazd do SYBINA. Miasto zostało założone w pobliżu rzymskiej osady Cedonia, a pierwsza o nim wzmianka pochodzi z dokumentów Watykańskich z 1191 roku, w których nazywane jest Cibinium. W XIII wieku król węgierski sprowadził do Transylwanii Sasów, którzy osiedlili się między innymi w zniszczonym w 1241 roku przez Tatarów Sybinie. Pod koniec XIV wieku, w obliczu rosnącej potęgi Imperium Osmańskiego, mieszkańcy wznieśli potężne mury, które oparły się wielu tureckim atakom, a Sybin stał się najważniejszym z siedmiu głównych miast Transylwanii, od których ilości zresztą wzięła się nazwa Siedmiogród. Zobaczymy tu bardzo dobrze zachowaną starówkę z pięknymi   saskimi kamieniczkami, znajdziemy tu również przykłady baroku, renesansu i secesji, piękne kościoły, fragmenty murów obronnych, baszty (było ich aż 40!), bramy, wąskie uliczki, a także najstarszy żelazny most w Rumunii-wybudowany w 1859 roku Most Kłamcy... Wizyta na Placu Piata Mare, gdzie obejrzymy pojezuicki kościół św. Trójcy, secesyjny pałac gubernatora Siedmiogrodu, pałac Brukenthala. Zobaczymy także inne ciekawe miejsca i budynki: plac Piata Mica, dawnę wieżę ratuszową, Pasaż Schodów, katedrę ewangelicką oraz tajemnicze zaułki i wąskie uliczki starówki.
Zakwaterowanie. Nocleg.

 

III DZIEŃ: 3.05.2019
Śniadanie. Wykwaterowanie i wyjazd na dalszą część zwiedzania.
ZAMEK TWIERDZA RUPEA to chłopski zamek który służył społeczności wiejskiej, która go budowała i utrzymywała i pełnił funkcje mieszkalne wyłącznie w czasie zagrożenia. Nie było zatem w tym miejscu rezydencji mieszkalnych. Obecnie udostępniony do zwiedzania, jest niezwykle istotną pozostałością kulturowego i historycznego dziedzictwa Rumunii. Przypuszcza się, że pierwszy większy zamek obronny wzniesiono tu w VII wieku. W kolejnych wiekach był on kilkukrotnie przebudowywany i powiększany. Swój obecny kształt twierdza uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce w XII wieku. Z murów twierdzy rozpościera się przepiękna panorama miasta oraz malownicze krajobrazy Siedmiogrodu.
Przyjazd do VISCRI. Czas zatrzymał się tutaj kilkadziesiąt lat temu. Brak asfaltu, tradycyjny układ ulic, kolorowe domy, wysokie płoty i bramy strzegące podwórzy przed wzrokiem ciekawskich to nieodłączne elementy tutejszego krajobrazu. Wieś razem z typowym dla Siedmiogrodu warownym kościołem znajduje się na liście UNESCO. Najcenniejszym zabytkiem jest Biały Kościół, który wraz z sześcioma innymi wsiami siedmiogrodzkimi znajduje się od 1999 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Można zapoznać się z urządzonym tu niewielkim muzeum pokazującym dawne życie Sasów. 
Następnie udamy się do miasta SIGHISOARA. Ten niezwykły gród nazwany twierdzą Siedmiogrodu, otoczony jest basztami, z gotyckimi domami i wieżami, z krętymi uliczkami prowadzącymi do górującego nad miastem kościoła. Zobaczymy tu dom, w którym miał się urodzić słynny Dracula, gotycki kościół „ Na Wzgórzu”- obecnie Muzeum Kultury Sasów Siedmiogrodzkich, Wieżę Zegarową, fortyfikacje.
Wizyta w BIERTAN. Jest to wieś położona w samym sercu Siedmiogrodu, miedzy Medias a Sighisoarą. W tym niezwykłym miejscu zobaczymy niebywałą dysproporcję między wielką twierdzą- średniowiecznym Kościołem Warownym a zabudową typowo wiejską, jakby przeniesioną z lat minionych. Pomimo potęgi i okazałości twierdzy, nigdy nie zdobytej, miasteczko nie rozrosło się. Zachowało swój wygląd prawdopodobnie niewiele zmieniony od setek lat. Dzięki temu kościołowi, oraz dzięki zachowanej od stuleci zabudowie wsi, od 1993 r. Biertan znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO- zarówno wieś jak i sam Warowny Kościół. Świątynia ta wzniesiona została prawdopodobnie już na początku XIV wieku jako siedziba dla biskupa. Jakiś czas później w związku z częstymi najazdami tureckimi ówcześni mieszkańcy wioski (Sasi siedmiogrodzcy) przekształcili kościół w okazałą twierdzę obronną. W ciągu wieków wokół świątyni powstały aż trzy pierścienie murów obronnych (w najwyższym miejscu mają one aż 12 metrów wysokości), które w czasie najazdów dawały schronienie nie tylko lokalnym biskupom, ale i ludziom z okolicznych wsi i miasteczek.
Zakończenie zwiedzania.
Przejazd do hotelu.
Zakwaterowanie i nocleg.

IV DZIEŃ 4.05.2019
Śniadanie. Wykwaterowanie.
Wyjazd w drogę powrotną do Polski.
Przejazd przez Węgry i Słowację.
W Polsce postój na obiad we własnym zakresie. Powrót do Białegostoku w późnych godzinach nocnych.

Świadczenia
3 noclegi w pokojach 2- 3- osobowych z łazienkami, 3 śniadania. Pokoje 1- osobowe są dostępne za dopłatą.
Przejazd autokarem klasy lux z uchylnymi oparciami i klimatyzacją, opłaty drogowe i parkingowe.
Usługi przewodnika, opieka osoby ze strony organizatora. Pakiet ubezpieczeń NW, KL.
Przy zgłoszeniu grupowym powyżej 10 osób oferujemy korzystny rabat.

Płatne dodatkowo:
~ 2 obiady: 22 €
~ bilety wstępów: ok. 20 €
~ obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny TFG.