ŚWIATŁO I MROK

Wycieczki indywidualne

Cena:749.00

Szanowni Państwo!
Zapraszamy na niezwykłą wycieczkę w poszukiwaniu Zorzy Polarnej!

Informujemy, że przyjmujemy zapisy na wycieczkę p.t. "ŚWIATŁO I MROK", która odbędzie się w dniach 27-30 grudnia 2018 roku. Wspólnie poznamy interesujące zjawisko astronomiczne Nocy Polarnej w czasie której słońce nad horyzontem pojawia się zaledwie na kilka godzin, lecz przy bezchmurnej pogodzie na niebie można zaobserwować wspaniałą feerię zimowych barw. Kto wie, może uda nam się także upolować ZORZĘ POLARNĄ. Zobaczymy także stolicę Estonii- Tallin we wspaniałej świątecznej iluminacji. Państwa udział niech będzie okazją do odwiedzenia ciekawych i nieznanych miejsc, które pomimo, że zachwycają swoim pięknem- nie znajdziemy ich na pierwszych stronach ofert turystycznych.
Serdecznie zapraszamy


PROPOZYCJA PROGRAMU
27.12.2018 (czwartek)
5:45- 8:07 możliwość dojazdu pociągiem z Warszawy.
Godz. 8:00 wyjazd autokarem z Białegostoku- autokar będzie podstawiony na ulicy św. Rocha koło Zielonej Kamienicy.
Przejazd autokarem do TALLINA.
W trakcie podróży zatrzymamy się na obiad w Rydze. Restauracja samoobsługowa Lido oferuje spory wybór łotewskich dań i napojów w przystępnej cenie. Następnie dalsza podróż.
W godzinach wieczornych przyjazd do Tallina.
Zakwaterowanie i nocleg.

28.12.2018 (piątek)
Pobudka w godzinach porannych.
Śniadanie i wyjazd na całodzienną wycieczkę.
Wizyta przy wodospadzie JAGALA. Jest to kaskada o wysokości 7,2 m i bursztynowym kolorze wody, zabarwionej piaskiem, nazywana Estońską Niagarą. Jest to jeden z najwspanialszych estońskich pomników przyrody. Tylko zimą zamarznięta woda tworzy tu fantazyjne, ekstrawaganckie i dziwaczne formy. Powrót do Tallina, spotkanie z przewodnikiem i wieczorne zwiedzanie miasta w zimowej scenerii. TALLIN jest bramą do Estonii. To tutaj koncentruje się życie biznesowe i kulturalne kraju. Odwiedzających zachwyca średniowieczna starówka, wiekowe drewniane domy, muzea i galerie, a także kontrastująca z nimi nowoczesna architektura powoli rosnącego city. Starówka znana jest na całym świecie ze świetnie zachowanej średniowiecznej architektury. Szeregi pastelowych kamienic stojących wzdłuż wybrukowaych kocimi łbami uliczek pamiętają czasy rycerzy i kupców hanzeatyckich. Zwiedzamy Starówkę - Vanalinn, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO i złożoną z dwóch części - Górnej i Dolnej: zobaczymy tam Zamek, BasztęDługi Herman, Parlament, Sobór p.w. A. Newskiego, Katedrę Luterańską (bilet: 1 €), dwa tarasy widokowe, mury obronne, uliczkę "długa nóżka" i "krótka nóżka", kościół św. Mikołaja, Plac Ratuszowy, kamieniczkę Wielkiej Gildii i Bractwa Czarnogłowych, kościół św. Olava, w XVI w., kamienice kupieckie Trzy Siostry, Bramę Morską z basztą Gruba Małgorzata, z tablicą upamiętniającą ucieczkę internowanego polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł” i romantyczną uliczkę Św. Katarzyny z częściowo zachowanym Klasztorem Dominikańskim, baszty (wrota i średniowieczna uliczka) Viru. Zakończenie zwiedzania.
Czas wolny. Samodzielne spacery po Starym Mieście i czas na zakupy.
Fakultatywnie obiadokolacja- szwedzki bufet (dopłata).
Powrót do hotelu. Nocleg.

29.12.2018 (sobota)
Pobudka w godzinach porannych oraz śniadanie.
Przejazd do Parku Narodowego LAHEMAA- będącym niezwykłą osobliwością przyrodniczą Estonii. Zobaczymy tam zadziwiające głazowisko Vana Juri zatopione w morskich odmętach, następnie w przepięknej rybackiej wsi Kasmu- zapomnianą w czasie i przestrzeni Willę Kapitana mieszczącą Muzeum Morskie (bilet 3 €). Przejazd przez miasto Rakvere, w którym respekt budzą posępne ruiny zamku krzyżackiego z XIII wieku. Zamek obejrzymy z okien autokaru aby przed szybkim zmrokiem dotrzeć nad JEZIORO CZUDZKIE (est. Pejpus) położone na granicy rosyjskoestońskiej. Zobaczymy tam największą w Estonii skałę z piaskowca o długości 930 i wysokości 8 metrów. Po południu przyjazd do miasta TARTU. Czas wolny i możliwość samodzielnych spacerów po grodzie uznawanym za intelektualną i kulturalną stolicę kraju. Przez Tartu przepływa rzeka Emajõgi, łącząca dwa największe jeziora Estonii (Võrtsjärv i Pejpus). W jego centralnym punkcie znajduje się plac Ratuszowy z ratuszem i urokliwymi kamieniczkami, z których część ze względu na podmokły teren przechyliła się na bok.
Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. Fakultatywna obiadokolacja (dopłata)
Myślimy także o organizacji imprezy przedSylwestrowej z muzyką na żywo i posiłkiem (koszt ok. 30 €).

30.12.2018 (niedziela)
Pobudka w godzinach porannych oraz śniadanie.
Przejazd do SZWAJCARII ŁOTEWSKIEJ. Sigulda to miasto położone na skraju najpiękniejszego parku narodowego o tym imieniu, nad wąwozem rzeki Gauja. Zwiedzimy Zamek TURAIDA zbudowany z czerwonej cegły w 1214 roku przez Alberta - założyciela Rygi i jej biskupa (bilet 7 € z przewodnikiem w jęz. rosyjskim). Znajdująca się poniżej miasta JASKINIA w piaskowcu nosi nazwę Petershoehle i chociaż ma długość zaledwie kilka metrów jest uznana za najdłuższą w krajach nadbałtyckich.
Po zakończeniu zwiedzania wyjazd w drogę powrotną do Białegostoku.
Postój w Rydze na obiad we własnym zakresie (Restauracja Lido).
Przyjazd do Białegostoku w godzinach nocnych.
Możliwość przesiadki na autobus do Warszawy o godzinie 03:00.

Świadczenia: 3 noclegi ze śniadaniem w pokojach 2- 3- os., przejazd autokarem klasy lux, opłaty drogowe oraz parkingowe, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW. Na wycieczce są przewidziane wstępy płatne, prosimy o zabranie ze sobą odpowiedniej kwoty w wysokości 12 €. Proponujemy także fakultatywnie 2 obiadokolacje w cenie 24 €.