BLACK & WHITE (2 dni)

WYCIECZKI SZKOLNE » 2 DNI


BLACK & WHITE
PROPONOWANY PROGRAM

NAJCIEKAWSZE ATRAKCJE:
PARK JURAJSKI W BAŁTOWIE-
KOPALNIA KRZEMIENIA KRZEMIONKI
I KOPALNIA KREDY W CHEŁMIE

 

1 DZIEŃ:
Rozpoeczęcie wycieczki. Przejazd do Krzemionek. Zwiedzanie kopalni krzemienia. KOPALNIE KRZEMIENIA PASIASTEGO sprzed 5 tysięcy lat (bilet). Wspaniale zachowana przez tysiąclecia architektura podziemi, wnętrza kopalń to swoiste "kapsuły czasu", miejsca które oglądamy oczyma neolitycznych ludzi.
Przejazd do BAŁTOWA. Jest to mała wieś położona w województwie świętokrzyskim, słynna z odkryć tropów dinozaurów dokonanych przez polskiego paleontologa, dr. Gerarda Gierlińskiego. Pochodzą one z okresu jury. Jeden z nich – trop drapieżnego allozaura znajduje się na szczycie skały zwanej Czarcią Stopką.
W programie zwiedzanie Parku Jurajskiego, oraz wizyta w prehistorycznym oceanarium.
Dodatkowo proponujemy: SEANS W KINIE 5 D [+12 zł].
Przejazd do ośrodka. Obiadokolacja. Nocleg.

2 DZIEŃ:
Śniadanie. Wyjazd z ośrodka. Przejazd do CHEŁMA. Zwiedzanie miasta. Wejście do trasy turystycznej Podziemia kredowe– to zabytkowa kopalnia kredy stanowiąca unikatową pozostałość górnictwa kredowego w Europie. Znajdujący się w niej wielopoziomowy kompleks korytarzy i komór powstał w wyniku wielowiekowej eksploatacji kredy piszącej, której złoża znajdują się pod powierzchnią miasta.
Czas wolny.
Wyjazd w drogę powrotną. Obiad w trasie.

CENY:
~ na zapytanie
Aby otrzymać aktualną ofertę prosimy o kontakt:
tel. +48 858798400, ramisbort@wp.pl

ŚWIADCZENIA:
1 nocleg, 1 śniadanie, 2 obiadokolacje.
Transport autokarem klasy LUX, opłaty drogowe, opłaty za parkingi, pakiet ubezpieczeń NNW, opieka pilota, usługi przewodników miejscowych, bilety wstępów.

DOPŁATY:
~ lepszy wariant noclegu: pokoje z łazienkami i tv: od 20 zł/ os.

OPIS ATRAKCJI:
* BAŁTÓW- to mała wieś położona w województwie świętokrzyskim, słynna z odkryć tropów dinozaurów dokonanych przez polskiego paleontologa, dr. Gerarda Gierlińskiego. Pochodzą one z okresu jury. Jeden z nich – trop drapieżnego allozaura znajduje się na szczycie skały zwanej Czarcią Stopką. Nazwa skały związana jest z miejscowymi legendami, które miały tłumaczyć powstanie tego nietypowego śladu. Według jednej z nich diabeł niósł wielki głaz, by zburzyć miejscowy kościół. Nie zdołał jednak dotrzeć na miejsce przed wschodem słońca i upuścił tu kamień, na którym pozostały ślady diabelskich pazurów. Według innej legendy, diabeł założył się z aniołem, że pokona dolinę Kamiennej jednym skokiem. Odbił się od skały tak mocno, że pozostał na nim odcisk jego stopy. Kolejne tropy dinozaurów, w tym między innymi roślinożernego stegozaura, można zobaczyć w lessowym wąwozie zwanym Żydowskim Jarem, położonym nieopodal bałtowskiego młyna wodnego.

* PARK JURAJSKI to park, w którym można obejrzeć m.in. makiety dinozaurów w naturalnych wymiarach. Ścieżki spacerowe podzielone są na odcinki, które reprezentują kolejne epoki geologiczne Ziemi, od kambru, do momentu pojawienia się człowieka w neolicie. W chwili obecnej na terenie parku znajduje się około czterdziestu modeli dinozaurów (największy z nich to mierzący około 26 metrów długości diplodok), z okresu triasu, jury i kredy (bilet jest płatny). CINEMA 5 D- KINO EMOCJI: zastosowana technologia 5 D pozwala widzom stać się aktywnym uczestnikiem scen rozgrywanych na ekranie. Prócz trójwymiarowego obrazu widzom dostarczane są inne wrażenia zmysłowe: dźwiękowe, ruchowe, dotykowe (bilet jest płant). PREHISTORYCZNE OCEANARIUM: jak życie wyglądało tysiące lat temu? W Oceanarium dzięki osiągnięciom techniki możemy obserwować nie występujące już dziś, morskie zwierzęta ulegając iluzji spotkania z żywymi stworzeniami (bilet).

* CHEŁM: miasto na prawach powiatu we wschodniej Polsce. Znajduje się na południowy wschód od Lublina, na północ od Zamościa oraz na południe od Białej Podlaskiej, w odległości 25 km od granicy z Ukrainą. Miasto jest położone na jedynych swojego rodzaju w Europie Środkowej glebach kredowych i wyróżnia się bogatą historią styku trzech kultur polskiej, ukraińskiej i żydowskiej. Najbardziej prawdopodobne pochodzenie nazwy miasta wywodzi sie od starosłowiańskiego słowa "cholm" – wzgórze, odnoszącego się do centralnego wzniesienia Góry Chełmskiej. Grody Czerwieńskie wraz Chełmem należały w l.1018-1031 do Bolesława Chrobrego. Pierwsza wzmianka o Chełmie pochodzi z Kroniki Nikona, gdzie wśród modlących się w 1072 r. nad relikwiami świętych w Kijowie prawosławnych biskupów wymieniany jest biskup Ioan z Chełma. Zabytki miasta: Grodzisko – z wczesnego średniowiecza. Pod ziemią znajdują się pozostałości palatium książęcego oraz cerkwi pw. św. Jana Złotoustego, wybudowanych przez króla halicko-wołyńskiego Daniela Halickiego. Bazylika mniejsza pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny – pierwsza świątynia zbudowana została w XIII w. przez króla halicko-wołyńskiego Daniela Halickiego jako cerkiew prawosławna. Obecna barokowa świątynia powstała jako katedra unicka (grecko-katolicka) w latach 1736-1757. W latach 1875-1915 był to sobór prawosławny, od 1919 kościół rzymskokatolicki. W latach 1940-1944 ponownie cerkiew prawosławna. Tytuł bazyliki mniejszej nadał świątyni papież Jan Paweł II. Dzwonnica – zbudowana w 1878 r., przebudowana i podwyższona w 1939 r. Otwarta dla ruchu turystycznego w czerwcu 2008 (bilet jest płatny). Z każdego okna wieży rozciąga się zapierający dech w piersiach widok. Brama Uściługska (zwana inaczej Bramą Bazyliańską, Klasztorną lub Zamkową) – brama z okresu wczesnego baroku z 1616 roku. Jedyna zachowana do naszych czasów brama miejska Chełma. Podziemia kredowe– to zabytkowa kopalnia kredy stanowiąca unikatową pozostałość górnictwa kredowego w Europie. Znajdujący się w niej wielopoziomowy kompleks korytarzy i komór powstał w wyniku wielowiekowej eksploatacji kredy piszącej, której złoża znajdują się pod powierzchnią miasta. Kredę rozpoczęto wydobywać w XIII wieku, po odbudowie Chełma przez księcia halickiego Daniela. Najstarsze tunele zlokalizowane są w okolicy góry zamkowej. Mieszkańcy miasta wydobywali kredę wprost z piwnic, a następnie sprzedawali ją. Wysyłali oni transporty z surowcem często do odległych miast (np. do Krakowa dla Akademii Krakowskiej). Wykorzystywana była ona m.in. w budownictwie, ceramice i przemyśle farbiarskim. Długość trasy turystycznej liczy ok. 2 km, czas zwiedzania ok. 50 min., stała temperatura 9 stopni C. Spacer kredowymi korytarzami dostarcza niezapomnianych wrażeń, można zapoznać się również z licznymi ekspozycjami geologicznymi, archeologicznymi i historycznymi. Wielką atrakcją jest również spotkanie z legendarnym duchem Bieluchem, strażnikiem podziemnych korytarzy (bilet jest płatny).


Serdecznie zapraszamy na wycieczkę.
Dodatkowych informacji udzielą Państwu pracownicy
Biura Podróży "RAMIS"
Białystok, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
tel. +48 691 798 400