TRADYCJE ŻYDOWSKIE

--» OFERTA GRUPOWA » 1 DNIOWE

od 94 zł


Tykocin był jednym z najważniejszych ośrodków żydowskich w I Rzeczpospolitej. W tym położonym nad Narwią miasteczku pierwsi Żydzi pojawili się w 1522 roku. Sprowadził ich ówczesny litewski właściciel Tykocina, Olbracht Gasztołd. Otrzymali wyspę otoczoną wodą, na której mogli zbudować synagogę. To ona stanowiła serce żydowskiej części miasta, nazywanej Kaczorowem.
Nastały złote czasy tykocińskiej społeczności. Stała się jedną z najbardziej prężnych wspólnot żydowskich, skupiając w swoich rękach handel i rzemiosło. Dziś w miasteczku nadal spotykamy żydowskie pamiątki.

"ŻYDOWSKIE TRADYCJE"
PRZYKŁADOWY PROGRAM

09:30 -- SPOTKANIE W MIEJSCU ZBIÓRKI I ODJAZD.
10:00 -- PRZYJAZD DO TYKOCINA I REALIZACJA PROGRAMU ZWIEDZANIA MIASTECZKA:
TYKOCIN: spacer trasą w trakcie której poznamy dawne zwyczaje Żydów i przedmioty związane z kulturą i religią żydowską. Zwiedzanie WIELKIEJ SYNAGOGI (-» punkt edukcyjny/ bilet). Przechowywane tu judaika przybliżają wiedzę o życiu religijnym i obyczajowości żydowskiej. Oprócz obejrzenia wnętrz dawnej bożnicy weźmiemy udział w zajęciach edukacyjnych. Do wyboru są różne tematy: 1. Wokół Święta Purim. Czym jest święto Purim zwane żydowskim karnawałem? W jaki sposób obchodzą je Żydzi? Ilustrowana opowieść o tym radosnym święcie i zabawa w maskach, które wcześniej wspólnie wykonamy. 2. O Święcie Chanuka. Do tradycji żydowskich należy zabawa bączkiem. Jakie są zasady tej gry oraz dlaczego towarzyszyła obchodom święta dowiemy się podczas zajęć, co więcej sami wykonamy drejdel- bączek- i spróbujemy nim zagrać! 3. Święta w judaizmie. Chcąc lepiej poznać kulturę żydowską, warto przyjrzeć się świętom żydowskim, ich początkom, znaczeniu oraz towarzyszącym im obrzędom. 4. O żydowskich obyczajach. Żydowskie obrzędy i zwyczaje związane z codziennym życiem. Opowieść o tym, jak wygląda żydowski ślub, czym jest bar micwa oraz jakie zasady obowiązują w żydowskiej kuchni. Będzie to również okazja do przyjrzenia się unikatowym eksponatom, niegdyś używanym w czasie przeróżnych rytuałów.
Następnie wizyta w DOMU TALMUDYCZNYM. Było to najważniejsze miejsce skupiające życie codzienne społeczności żydowskiej. Służył wiernym do religijnego studiowania Prawa i odprawiania modłów. Można zobaczyć tu bogate zbiory judaiców, wnętrze dawnej apteki oraz nową wystawę "Tykocin w nurcie historii" której ambicją jest pokazanie dziejów miasteczka od zarania po dziś dzień.
Kontynuując zwiedzanie udamy się na ulicę Strażacką. Znajduje się tam jeden z najstarszych i największych pod względem powierzchni CMENTARZ ŻYDOWSKI w Polsce. I chociaż do czasów współczesnych zachowało się niewiele macew, najstarsza z nich pochodzi z 1754 roku.
W programie także zwiedznie pozostałych ciekawych miejsc w miasteczku- historyczny zespół starego miasta (-» punkt edukacyjny). Zobaczymy barokowy KOŚCIÓŁ TRÓJCY ŚWIĘTEJ – wybudowany dzięki Janowi Klemensowi Branickiemu. Wnętrze kościoła składa się z trzech naw, ściany są ozdobione polichromią, zaś ołtarz główny pięknie pozłacany. Kościół posiada również zabytkowe, rokokowe organy; RYNEK – wyjątkowy zabytek urbanistycznymmiasta ozdobiony dwumetrowym pomnikiem Stefana Czarnieckiego; ZAMEK króla Zygmunta II Augusta na brzegu Narwi (z zewnątrz). Za jego panowania zamek stanowił rezydencję królewską z arsenałem konnym, skarbcem i biblioteką.
+ OPCJONALNIE: POSIŁEK ŻYDOWSKI. Obok synagogi znajduje się restauracja „Tejsza”, w której można spróbować smaków kuchni żydowskiej. Lokal istnieje w tym miejscu nieprzerwanie od 1978 roku, był tu Robert Makłowicz ale także tysiące turystów, którzy potwierdzą, że jest to miejsce unikalne. W menu są różne dania, ale oczywiście prym wiodą potrawy kuchni żydowskiej. Goście najczęściej zamawiają cymes z kaszą gryczaną, kreplach, kugel, kawior żydowski, ciasta żydowskie.
ok. 13/14:00 -- ZAKOŃCZENIE ZWIEDZANIA I WYJAZD W DROGĘ POWROTNĄ.
ok. 14/15:00 -- ZAKOŃCZENIE WYCIECZKI (dokładną godzinę poda pilot).

ŚWIADCZENIA:
* Przejazd autokarem.
* Opłaty drogowe i parkingowe.
* Ubezpieczenie NNW.
* Bilety wstępów do Synagogi.
* Zajęcia warsztatowe na wybrany temat.
* Usługa przewodnicka.
+ Obiad żydowski płatny dodatkowo.

UWAGI:
* Optymalna grupa minimum 42 uczniów + 3 opiekunów.
* Czas trwania: ok. 5/6 godzin.
* Cena zależy od terminu i miejsca wyjazdu oraz liczebności grupy.
* Wycieczka jest dostosowana do wniosku o udział w programie "Poznaj Polskę".
* W razie zainteresowania wyjazdem- zarezerwujemy autokar, wejściówki do wybranych atrakcji oraz przedstawimy dokładny program.
___
Aby otrzymać aktualną ofertę proszę o kontakt z doradcą:

P.T.T. RAMIS-BORT BIURO PODRÓŻY
15-879 BIAŁYSTOK, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
ramisbort@wp.pl, +48 793 809 546