SOSNA DUMNIE WYNIOSŁA

--» OFERTA GRUPOWA » 1 DNIOWE

od 99 zł


Puszcza Knyszyńska to wspaniałe i rozległe lasy sosnowo-świerkowe o wyjątkowym mikroklimacie. Dzisiejsza Puszcza Knyszyńska to pozostałość rozległych puszcz oddzielających niegdyś Koronę Polską od Wielkiego Księstwa Litewskiego. W samym sercu tej puszczy powstało miasteczko SUPRAŚL. To podlaska "ziemia obiecana". Odkąd wywóz towarów z Królestwa Polskiego do Rosji obłożono niekorzystnym cłem, w położonym w Cesarstwie Rosyjskim Supraślu zaczęły powstawać fabryki włókiennicze. Imperialne decyzje ekonomiczne przyczyniły się do ożywienia malutkiego miasteczka. Pierwszą fabrykę założył w 1833 r. Wilhelm Zachert. Po nim zakłady zbudowali tu Buchholtz, Aunert, Alt, Reich i Jansen.


"SOSNA DUMNIE WYNIOSŁA"
PRZYKŁADOWY PROGRAM
:

09:15 -- SPOTKANIE UCZESTNIKÓW WYCIECZKI I ODJAZD.
10:00 -- PRZYJAZD DO SUPRAŚLA I ROZPOCZĘCIE ZWIEDZANIA:
MUZEUM PARKU KRAJOBRAZOWEGO Puszczy Knyszyńskiej – wstęp na wystawy przyrodnicze i zajęcia edukacyjne. Park Krajobrazowy zajmuje prawie 75 tys. ha powierzchni, w której lasy stanowią ponad 82%. Tak jak w innych puszczach północno-wschodniej Polski, przeważają tu bory sosnowe i świerkowe, podobne do spotykanych w południowej tajdze. Puszcza słynie z dobrego stanu zdrowotnego drzew. Nigdy nie wprowadzano tu obcych gatunków - ani w przeszłości, ani tym bardziej obecnie. To niespotykane w innych lasach Polski.
POCZOPEK: kolejna niewątpliwa atrakcja województwa podlaskiego- obiekt tajemniczo nazwany przez leśników "Silvarium". Nasze zwiedzanie zaczynamy na parkingu zlokalizowanym przy samej ulicy. Kierując się wzdłuż lasu podziwiamy piękną przyrodę, drewniane pomniki oraz punkty informacyjne zlokalizowane wśród drzew. Wychodząc z lasu naszym oczom ukazuje się przepiękna okolica, gdzie zlokalizowana jest największa liczba atrakcji Poczopka. Zobaczymy między innymi liczne malownicze mostki nad małą rzeczką, ciekawe rzeźby z drewna i kamienia, drewniane chatki oraz przepiękną aleję drzew, którą leśnicy nazwali "Alejką Feng Shui". Najnowszą "zdobyczą" tego miejsca jest Park Megalitów czyli wędrujące skały. Jest to zbiór potężnych głazów narzutowych ułożonych w formie celtyckiego kręgu.
Ponadto w programie zwiedzania: * Galeria na skraju puszczy- oglądanie eksponatów przedstawicieli fauny i flory Puszczy Knyszyńskiej, w tym unikalnego formikarium, gdzie na żywo można podpatrzeć codzienną pracę mrówek. * Przyjrzymy się z bliska prawdziwym pszczołom, posłuchamy odgłosów ptaków, zajrzymy do ptasiego doktora- zobaczymy ptaki, które leczone są w specjalnych wolierach. * Spacer ścieżką tropikana na której znaleźć możemy ślady wilka i niedźwiedza. * Obejrzymy działanie zegara słonecznego oraz poromierza- ustawionego pionowo znaku informującego o porze roku.  * Rzut oka na ciekawe rzeźby z drewna i kamienia, drewniane chatki, "Alejkę Feng Shui".
ŚWIĘTA SOSNA: stare, ponad 200 - letnie drzewo przewróciło się pod koniec 2009 roku. Mieszkańcy Supraśla przez wiele lat otaczali szacunkiem i czcią sosnę nazywając ją świętą. Stało się tak za sprawą jednej z mieszkanek miasteczka, która w 1905 roku zawiesiła na drzewie obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej.
+ OPCJONALNIE:
1. MUZEUM IKON [+ dopłata za bilet]: zwiedzanie ekspozycji na terenie prawosławnego monasteru (bilet). W zabudowaniach klasztornych w Supraślu znajdue się jedno z ciekawszych muzeów w Polsce. Wszystko zaczęło się od Białegostoku, gdzie w latach 60. Muzeum Okręgowe rozpoczęło zakupy, wymiany lub otrzymywało darowizny od osób prywatnych. Często zdarza się, że trafiają ikony z przemytu przekazane przez Urząd Celny.
2. MUZEUM DRUKU [+ dopłata za bilet]: podczas tego fascynującego zwiedzania, zapoznacie się z historią książki w skrócie: od produkcji papieru, przez druk, aż do oprawy.

OGNISKO Z KIEŁBASKAMI: wliczone w cenę wycieczki.
OK. 14:00 -- ZAKOŃCZENIE PROGRAMU I WYJAZD W DROGĘ POWROTNĄ
OK. 15:00 -- POWRÓT POD SZKOŁĘ I ROZWIĄZANIE WYCIECZKI.

ŚWIADCZENIA:
* Przejazd autokarem.
* Bilety wstępu zgodnie z programem.
* Ognisko z kiełbaskami.
* Opłaty drogowe i parkingowe.
* Ubezpieczenie NNW.
* Opieka pilota- przewodnika na czas realizacji programu (pilot może wsiąść po trasie).
+ Opcje fakultatywne płatne dodatkowo.

WAŻNE INFORMACJE:
Czas trwania: ok. 6 godzin.
Cena zależy od terminu i miejsca wyjazdu oraz liczebności grupy.
___
Aby otrzymać aktualną ofertę proszę o kontakt z doradcą:

P.T.T. RAMIS-BORT BIURO PODRÓŻY
15-879 BIAŁYSTOK, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
ramisbort@wp.pl, +48 793 809 546.
© 2023