MGŁY PIENIŃSKIE (4 dni)

WYCIECZKI SZKOLNE » 4 DNI


MELODIE MGIEŁ PIENIŃSKICH (4 dni)
PROGRAM WYCIECZKI


1 dzień
06:00 Rozpoczęcie wycieczki i wyjazd. Przejazd autokarem w Pieniny.
20:00 Przyjazd do ośrodka. Zakwaterowanie grupy. Obiadokolacja. Nocleg.

2 dzień
08:00 śniadanie,
09:00 wyjazd z ośrodka i rozpoczęcie zwiedzania:
Przejście szlakiem na SOKOLICĘ (bilet). Szlak jest łatwy- różnica poziomów wynosi 327 metrów. Na Sokolicy jest piękny widok na przełom Dunajca: pasmo Gorców- Lubań, Zamkową Górę, Trzy Korony, Facimiech, Tatry, słowacką Holicę i Małe Pieniny.
LUB TRZY KORONY: wznoszące się na wys. 982 m., są najbardziej znanym i najbardziej charakterystycznym szczytem położonym w Pieninach. Wejście z Krościenka przez Górę Zamkową. Na sam szczyt prowadzi metalowa kładka (bilet).
DĘBNO: Kościół św. Michała Archanioła to chyba najlepiej znany drewniany zabytek w Polsce. Nie byłby on jednak aż tak unikatowy, gdyby nie jego wnętrze. Najciekawsza jest tu polichromia patronowa z ok. 1500 roku. Patronowa – czyli powstała wskutek malowania według szablonów (zwanych patronami). Ów szablon, przygotowywany z kartonu lub skóry przykładano do drewnianej powierzchni i pokrywano farbą. Na polichromii w Dębnie można zobaczyć aż 72 różne motywy, a malowidła pokrywają nie tylko strop, lecz także i ściany. Daje to pierwsze miejsce w Europie Środkowej pod względem ilości polichromii patronowych.
CZORSZTYN: zwiedzamy ruiny zamku na skalistym wzgórzu. Około roku 1350 zabiegający o bezpieczeństwo granicy z Węgrami Kazimierz Wielki wystawił murowany zamek. W następnych stuleciach zamek był ośrodkiem władzy królewskiej i siedzibą mianowanych dożywotnio starostów. Obecnie budowla jest w formie riun, które są odrestaurowane i zabezpieczone. Oglądamy ekspozycje przedstawiające dzieje zamku oraz historię budowy zapory i zalewu w Czorsztynie (bilet).
18:00 orientacyjna godzina powrotu do ośrodka.
Obiadokolacja. Nocleg.

3 dzień
08:00 śniadanie,
09:00 wyjazd z ośrodka i rozpoczęcie zwiedzania:
PIENINY: Zwiedzamy Wąwóz Homole – to wąwóz położony na terenie Małych Pieninach, w miejscowości Jaworki koło Szczawnicy. Nazwa pochodzi od ruskiego słowa homoła, gomoła, które oznacza obły, bezrogi (nawiązanie do kształtu doliny). Ma długość ok. 800 m. Jego ściany zbudowane są głównie ze skał wapiennych pochodzących z okresu jury i kredy z domieszką łupków i margli. Ma bardzo urozmaiconą rzeźbę i ciekawą budowę geologiczną. Dnem tego bardzo znanego wąwozu, uważanego za jeden z najpiękniejszych w Polsce, płynie potok Kamionka, który również odegrał dużą rolę w rzeźbieniu koryta wąwozu. Potok tworzy liczne kaskady, a w jego korycie znajdują się ogromne głazy. Płynie nim krystalicznie czysta woda. W górnej części wąwozu rumowisko osuwiskowe powstałe w okresie plejstocenu. Na wapiennych skałach wąwozu Homole rosną rzadkie gatunki roślin wapieniolubnych i liczne okazy światłolubnych jałowców.
SZCZAWNICA to znana miejscowość uzdrowiskowa, malowniczo położona w dolinie potoku Grajcarek, w pobliżu jego ujścia do Dunajca, gdzie znajduje się przystań końcowa spływu Przełomem Dunajca. O charakterze leczniczym Szczawnicy decyduje łagodny i ciepły klimat oraz źródła leczniczych wód mineralnych (m.in. Szymon czy Magdalena). Zabudowania Uzdrowiska - zabytkowe budynki kurortowe z XIX i początku XX wieku z namalowanymi przez Józefa Szalaya (twórcę uzdrowiska w Szczawnicy) godłami. Warto przejść się ulicą Zdrojową i zaznać tej atmosfery z przełomu wieków. - Promenada w Szczawnicy- pięknie zrewitalizowany deptak o długości około 1800 m, ciągnący się wzdłuż Grajcarka, stoją tu ławeczki, a także podziwiać można ciekawy zegar kwiatowy, pokazujący godzinę i wygrywający melodie.
SROMOWCE NIŻNE: spacer kładką pieszą przez Dunajec na Słowację do Czerwonego Klasztoru. Miejscowość znana jest przede wszystkim z dawnego klasztoru kartuzów i kamedułów. Został on ufundowany przez węgierskiego magnata Kokosza Berzewiczego w 1319 r. Fundacja ta była częścią kary, jaką miał ponieść za zabicie Chyderka z rodu Gyorgów (za karę miał ufundować 6 klasztorów oraz zamówić w nich 4 tys. mszy). Znajdujący się na terenie klasztoru gotycki kościół pod wezwaniem św. Antoniego pochodzi z lat 1360–1400, rozbudowywany w latach 1496–1506. Istnieje możliwość zwiedzania Muzeum: dopłata 1 €.
+ SPŁYW DUNAJCEM [od 29 zł]:
tradycyjny spływ przełomem Dunajca na tratwach flisackich [dopłata od 29 zł w zależności od trasy].

+ SŁOWACJA: ZAMEK LUBOWNIAŃSKI [+ 35 zł]: renesansowa twierdza nad doliną rzeki Poprad (bilet). W przeszłości spotykały się tu głowy państw, były w nim ukryte polskie skarby koronacyjne, był w nim więziony Móric Beňovský, słynny szlachcic, podróżnik i król Madagaskaru. SKANSEN: zespół zabudowań wiejskich z okolicznych wsi, wraz z górującym zamkiem tworzy niepowtarzalną i pełną wrażeń scenerię (bilet).
18:00 orientacyjna godzina powrotu do ośrodka.
Obiadokolacja. Nocleg.


4 dzień
07:00 śniadanie,
08:00 wyjazd z ośrodka i przejazd do Krakowa.
10:30 przyjazd i rozpoczęcie zwiedzania:
KRAKÓW: jest jednym z najstarszych miast Polski, o ponadtysiącletniej historii, z wieloma wartościowymi obiektami architektonicznymi. Działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych gromadzących bezcenne zabytki. W przeszłości miasto należało do Ligi Hanzeatyckiej zrzeszającej najważniejsze ośrodki handlowe w Europie. Do 1795 r. Kraków był formalnie stolicą Polski, a do 1611 r. siedzibą władców państwa polskiego. W latach 1596–1795, czyli do III rozbioru Polski, jako stolica Rzeczypospolitej funkcje stołeczne dzielił z Warszawą, która stała się miastem rezydencjalnym króla. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego i posiadał prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla. Spacer z pilotem Drogą Królewską od Placu Matejki na wawelskie wzgórze. Droga królewska jest jedną z najbardziej okazałych i obowiązkowych tras Krakowa. Idąc nią poruszamy się tylko w przestrzeni ale i w czasie. Otaczają nas historie, legendy, bohaterowie minionych epok, świadkowie wydarzeń. Wzgórze Wawelskie: Katedra- Dzwon Zygmunta- Groby Królewskie (bilet), Barbakan, Brama Floriańska, Rynek, Sukiennice, Kościół Mariacki (z zewnątrz).
16:00 wyjazd w drogę powrotną.
Powrót i zakończenie wycieczki w godzinach wieczornych.
Podany program jest przykładowy i może ulec zmianie.

Cena:
~ na zapytanie
Oferujemy także atrakcyjne ceny dla grup wyjeżdżających z innych miejsc niż Białystok.
Aby otrzymać aktualną ofertę prosimy o kontakt:
tel. +48 858798400, ramisbort@wp.pl

Świadczenia:
3 noclegi w pokojach 2- 6 osobowych,
wyżywienie: 3 śniadania, 3 obiadokolacje, 1 obiad w drodze powrotnej,
Przejazd autokarem, opłaty parkingowe i drogowe, ubezpieczenie NNW,
usługa przewodnika w wyznaczonych miejscach, opieka osoby ze storny organizatora,
bilety wstępu zgodnie z programem, opłaty drogowe i parkingowe.
W nawiasach [...] podane są propozycje fakultatywne- za dodatkową opłatą.

Proponowane dopłaty:
~ NOCLEG w LEPSZYM STANDARDZIE (pokoje 2- 3 os. z łazienkami): 50- 60 zł.

Serdecznie zapraszamy na wycieczkę.
Dodatkowych informacji udzielą Państwu pracownicy
Biura Podróży "RAMIS"
Białystok, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
tel. +48 691 798 400

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA NASZE
WYCIECZKI DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH