KOPERNIK I PIERNIK (2 dni)

WYCIECZKI SZKOLNE » 2 DNI


TANIE PODRÓŻOWANIE
TO OFERTA Z CIEKAWYM PROGRAMEM ZWIEDZANIA
DLA GRUP NIE WYMAGAJĄCYCH WYSOKIEGO KOMFORTU

KOPERNIK I PIERNIK

PROGRAM WYCIECZKI

1 dzień
Wyjazd spod szkoły w godzinach porannych.
Przejazd do Torunia.
TORUŃ należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Założony przez Krzyżaków w XIII wieku nad brzegiem Wisły, z biegiem lat stał się kwitnącym ośrodkiem handlowym a liczne ślady owej świetności przetrwały tu do dzisiaj. Swój niepowtarzalny charakter miasto zawdzięcza przede wszystkim doskonale zachowanym zabytkom – gotyckim kościołom, barokowym spichrzom, pełnym uroku kamienicom. Wiele z nich posiada niezmieniony od stuleci wygląd. Po przybyciu spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie miasta:
KATEDRA ŚWIĘTOJAŃSKA- imponująca bryła kościoła, wspaniałe wyposażenie i wysokiej klasy rzeźba sepulkralna manifestowały wyjątkową pozycję bogatego toruńskiego mieszczaństwa. Ceglana katedra to gotycka wysoka hala, z drugim największym w Polsce, siedmiotonowym dzwonem "Tuba Dei", licznymi pamiątkami kopernikowskimi, miejscem chrztu Mikołaja Kopernika (najsłynniejszy i najwybitniejszy mieszkaniec Torunia urodził się tu 19 lutego 1473 roku przy ulicy świętej Anny- jego sława związana jest z astronomiczną teorią heliocentryczną. Zapewniła ona Kopernikowi miejsce w gronie najwybitniejszych naukowców w dziejach ludzkości. W mieście swoich narodzin Kopernik został ochrzczony- w ówczesnym kościele parafialnym- dzisiejszej katedrze św. Janów, spędził dzieciństwo i część swojej młodości). W katedrze znajduje się również pochowane serce króla Jana Olbrachta. Kościół ten, będący jednym z najstarszych i jednym z trzech największych w północnej Polsce, posiada bardzo liczne i cenne zabytki sztuki, zwłaszcza gotyckiej.
KOŚCIÓŁ MARIACKI to jedno z najwybitniejszych osiągnięć gotyckiego budownictwa sakralnego w Polsce, zaliczany do trzech największych kościołów w północnej Polsce. Wysmukły, monumentalny kościół pofranciszkański, górujący nad północną częścią Starego Miasta, posiada zabytki cenne artystycznie i historycznie: m.in. gotyckie stalle i polichromie ścienne, wielkie renesansowe organy oraz mauzoleum królewny Anny Wazówny.
RATUSZ należy do najbardziej imponujących takich obiektów w Polsce i jest jednym z największych w świecie, którego wieża z 1274 roku jest najstarszą wieżą tego typu w tej części Europy. Ratusz toruński należy do najwybitniejszych osiągnięć średniowiecznej architektury mieszczańskiej w Europie. Doskonałe i wyważone proporcje gmachu, a także jego bogate i wyposażenie dowodzą kunsztu i smaku architektonicznego dawnego patrycjatu toruńskiego.
Poza tym zobaczymy: Łuk Cezara, Rynek, Dwór Artusa, Piernikową Aleję Gwiazd, gospodę flisaczą, Fontannę Flisaka, pomnik Kopernika, kościół św. Ducha, Kamienica Pod Gwiazdą, Krzywą Wieżę i zespół murów obronnych, Bramę Żeglarską, Drogę Królewską, Łuk Cezara, Dom Kopernika (z zewnątrz), Gospodę Pod Modrym Fartuchem.
Toruń to miasto słynne z PIERNIKÓW. Tradycja wypieku ciastek z miodem i przyprawami przybyła do Torunia z miast niemieckich 100 lat przed Kopernikiem. Pierwsze wzmianki o toruńskich piernikach pochodzą z około 1380 roku i mówią o piekarzu Mikołaju Czanie, który prawdopodobnie, obok chleba, trudnił się wypiekiem korzennych ciastek. Władze Torunia, w którym urodził się słynny astronom wykształciło tradycję ofiarowania swoich piernikowych wyrobów znanym osobistościom wizytującym miasto.
Najbardziej rozpoznawalny kształt to Katarzynka. Swój wyjątkowy smak zawdzięczają one użyciu największej ilości mieszanki przypraw korzennych oraz zastosowaniu specjalnie wyrabianego, beztłuszczowego ciasta. W programie wizyta w piernikowym sklepie, gdzie znajdziemy wszystkie rodzaje słynnych pierników: m.in. wspomniane Katarzynki, pierniki w czekoladzie, glazurowane, z nadzieniem a także pierniki koszerne i piernikowe torciki.
Po zakończonym zwiedzaniu przejazd do Ośrodka Wypoczynkowego.
Obiadokolacja, zakwaterowanie i nocleg.

2 dzień
Śniadanie.
Po śniadaniu wyjazd z Ośrodka Wypoczynkowego.
Dalsza realizacja programu wycieczki:
CIECHOCINEK to jedno z najpopularniejszych miast uzdrowiskowych na mapie Polski. To, co przyciąga turystów i kuracjuszy to przede wszystkim unikatowe w skali Europy, zabytkowe tężnie. W Ciechocinku stoją one aż trzy. To największe budowle tego typu w Europie. Są drewniane i mają na celu odparowywanie wody z leczniczej solanki. Wspaniały jest też Park Zdrojowy w Ciechocinku, utrzymany w stylu angielskim, w którym prócz ciekawej i bogatej roślinności odnajdziemy muszlę koncertową, zabytkową Pijalnię Wód Mineralnych czy słynną fontannę Jaś i Małgosia. Ze względu na naturalne bogactwo Ciechocinka, jakim są tutejsze solanki i mikroelementy, w mieście powstały liczne sanatoria i ośrodki wypoczynkowo-lecznicze, w których leczy się wiele rodzajów schorzeń. Wszechobecna zieleń dodatkowo uprzyjemnia pobyt w tym wyjątkowym miejscu.
TWIERDZA TORUŃ: XIX-wieczna twierdza, składająca się z ponad 150 obiektów, w tym 15 dużych fortów, jest jedną z atrakcyjniejszych osobliwości Torunia. Jest niezwykle cennym zabytkiem militarnym w skali europejskiej i jednym z największych systemów fortyfikacyjnych na terenie dzisiejszej Polski, powstałym w XIX w. dla obrony ówczesnej wschodniej granicy Królestwa Prus. Zwiedzanie z pochodniami Fortu IV (bilet).
Po zakończonym zwiedzaniu wyjazd w drogę powrotną.
Lunch w trakcie podróży.
Powrót i zakończenie wycieczki w godzinach wieczornych.
Podany program jest orientacyjny i może ulec zmianie.

Cena:
~ na zapytanie
Oferujemy także atrakcyjne ceny dla grup wyjeżdżających z innych miejsc niż Białystok.
Aby otrzymać aktualną ofertę prosimy o kontakt:
tel. +48 858798400, ramisbort@wp.pl

Świadczenia:
ubezpieczenie NNW,
1 nocleg w tanich pokojach 2- 6 osobowych,
wyżywienie: 1 śniadanie, 1 obiadokolacja, 1 lunch w drodze powrotnej.
Przejazd autokarem (bez wc i klimatyzacji), opłaty parkingowe i drogowe,
usługa przewodnika w wyznaczonych miejscach, opieka osoby ze storny organizatora,
bilety wstępu zgodnie z programem, opłaty drogowe i parkingowe.
W nawiasach [...] podane są propozycje fakultatywne- za dodatkową opłatą.

Proponowane dopłaty:
~ NOCLEG w LEPSZYM STANDARDZIE (pokoje 2- 3 os. z łazienkami): 15- 25 zł.

Serdecznie zapraszamy na wycieczkę.
Dodatkowych informacji udzielą Państwu pracownicy
Biura Podróży "RAMIS"
Białystok, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
tel. +48 691 798 400

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA NASZE
WYCIECZKI DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH