EPOKA POLODOWCOWA (2 dni)

WYCIECZKI SZKOLNE » 2 DNI


EPOKA POLODOWCOWA
PROGRAM WYCIECZKI

Póki co zlodowacenie nam raczej nie grozi, choć kto wie, czy obecny okres globalnego ocieplenia klimatu, nie doprowadzi do nagłego załamania i powrotu zlodowacenia. Kto wie, może utrata siły jakiego prądu oceanicznego lub inny splot wydarzeń, zrobi nam psikusa? Tymczasem pamiątka po ostatnim lądolodzie skandynawskim nadal trwa. To między innymi ukształtowanie naszej powierzchni, jeziora, rzeki. Pod koniec zlodowacenia północnopolskiego (około 22 tys. lat temu) lądolód skandynawski zajmował tereny północnej Polski. Jego zasięg pokrywa się z południową granicą występowania jezior polodowcowych na Pojezierzu Mazurskim. Sprawdźmy razem- co pozostawił nam po sobie lodowiec.

1 DZIEŃ
Wyjazd w godzinach porannych.
Przejazd nad JEZIORO WIGRY. Jest ono położone w samym sercu Wigierskiego Parku Narodowego, stanowiąc największy i najcenniejszy jego obiekt hydrograficzny. Nazwa jeziora pochodzi prawdopodobnie od litewskiego przymiotnika vingrus - kręty, co właściwie opisuje kształt tego akwenu. Jego powstanie, jak i ostateczne ukształtowanie całego terenu Parku, związane jest z okresem ostatniego zlodowacenia.
MUZEUM WIGIER (bilet)- jego zwiedzanie jest wycieczką w czasie i przestrzeni – rozpoczyna się od wystawy historycznej dotyczącej działalności stacji. Potem „przeskakujemy” w epokę lodowcową na Suwalszczyźnie, by obejrzeć makietę fragmentu lodowca z trójwymiarowymi zdjęciami śnieżnych pustyń. Następnie czeka nas skok na głęboką wodę – wirtualna podróż batyskafem na dno jeziora Wigry. To jednak nie koniec atrakcji- ale nie zdradzajmy niespodzianek.
KLASZTOR WIGIERSKI: w "zamierzchłych" czasach odludny Półwysep Wigierski był ulubionym miejsce polowań wielkich książąt litewskich i królów polskich. Już za czasów księcia Witolda istniał tu dworek myśliwski. Kiedy Jan II Kazimierz - po "potopie" - postanowił wypełnić swoje śluby lwowskie i przekazał Jezioro Wigierskie wraz z otaczającą puszczą kamedułom- miejsce stało się domem zakonników. Poznajmy jak żyli i mieszkali: obejrzymy klasztor Kamedułów i wszystkie jego najciekawsze tajemnice: kościół, eremy- czyli pustelnicze mieszkania, podziemne katakumby w których spoczęły ich doczesne szczątki, wieżę zegarową na której zakonny kucharz zmagał się z diabłem, przystań oraz Apartamenty Papieskie.
W SUWAŁKACH zwiedzimy Muzeum Marii Konopnickiej (bilet)- które znajduje się w domu, w którym pisarka żyła od urodzenia do 1849, kiedy to wyprowadziła się do Kalisza. Znajdują się tam zbiory związane z życiem i twórczością Marii Stanisławy Konopnickiej z domu Wasiłowskiej (fotografie, dokumenty, obrazy, korespondencja, fragmenty utworów) oraz sala przedstawiająca ówczesne Suwałki (litografie Suwałk).
FAKULTATYWNIE PROPONUJEMY:
1. REJS STATKIEM [dopłata za bilet].
2. PRZEJAZD KOLEJKĄ WĄSKOTOROWĄ [dopłata za bilet].
Po zakończeniu zwiedzania przejazd do Ośrodka Wypoczynkowego.
Obiadokolacja. Nocleg.

2 DZIEŃ
Śniadanie.
Wykwaterowanie i wyjazd z ośrodka.
Realizacja dalszego programu zwiedzania.
Przyjazd na teren Suwalskiego Parku Krajobrazowego, który jest uważany za jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. Najcenniejszym walorem Parku jest bez wątpienia unikatowy krajobraz polodowcowy. Na stosunkowo niewielkim obszarze wykształciły się tu niemal wszystkie formy młodogacjalnej rzeźby: kemy, ozy, moreny czołowe, doliny rzeczne, głazowiska, jeziora rynnowe i wytopiskowe.
Zobaczymy tutaj: GŁAZOWISKO BACHANOWO położone w dolinie Czarnej Hańczy. Obejmuje fragment łąki z rozległym głazowiskiem. To miejsce największego nagromadzenia głazów narzutowych w Polsce. Na powierzchni 3 ha występuje około 10 tysięcy głazów, których obwód wynosi od 0,5- 3 metrów oraz kilka o obwodzie 6- 9 metrów.
GÓRA CISOWA- zwana "Suwalską Fudżijamą" ze względu na jej regularny stożkowaty kształt. Według tej legendy góra została usypana sztucznie, z ziemi wydobytej w miejscu, gdzie obecnie znajduje się jezioro. Nazwa Góry Cisowej pochodzi prawdopodobnie od rosnącego kiedyś na jej szczycie potężnego cisa. Pod względem geologicznym, góra ta jest moreną czołową, stanowi doskonały punkt widokowy na teren Parku. Rozpościera się stąd rozległa panorama na zagłębienie Szeszupy, którego dno pokrywają liczne jeziora, łąki, torfowiska oraz wzniesienia, tworząc niepowtarzalny krajobraz.
OZ TURTULSKI, WISZĄCA DOLINA „GACISKA”- to kolejne, wspaniałe polodowcowe formy geologiczne. Środkiem wielkiej pradoliny, którą tysiące lat temu płynęła rzeka ciągnie się, na trzykilometrowym odcinku, 13 wydłużonych pagórków. Jest to oz turtulski – najpiękniejszy przykład ozu w Polsce! Dolina Gaciska jest pięknym przykładem doliny wiszącej, powstałej w wyniku działalności wypływających spod lodowca rzek i strumieni w miejscu ich ujścia do dolin i obniżeń wypełnionych martwym lodem. Po wytopieniu się martwego lodu odsłania się położone znacznie niżej właściwe dno zagłębienia co powoduje, że dno doliny, uchodzącej do tego zagłębienia rzeki lodowcowej, staje się "zawieszone".
JEZIORO HAŃCZA: jest to najgłębsze jezioro w Polsce. Powstało z roztopu wód polodowcowych w głębokiej rynnie, stworzonej przez lodowiec. Przepływa przez nie rzeka Czarna Hańcza. Hańcza ma charakter jeziora wysokogórskiego - jest czyste, przejrzyste, dobrze natlenione wody o skąpych osadach organicznych oraz niewielkiej żyzności. Panorama i spacer wzdłuż kamienistego brzegu.
STAŃCZYKI: na koniec odwiedzimy nieczynne mosty kolejowe- „akwedukty Puszczy Rominckiej” (bilet). Mimo swoich rozmiarów konstrukcje cechuje niezwykła lekkość. To efekt pracy architektów włoskich, którzy nadali im formę i styl zdobień charakterystycznych dla rzymskim akweduktów. Nic zatem dziwnego, że nazywane są dziś "akweduktami".
 
Cena:
~ na zapytanie
Oferujemy także atrakcyjne ceny dla grup wyjeżdżających z innych miejsc niż Białystok.
Aby otrzymać aktualną ofertę prosimy o kontakt:
tel. +48 858798400, ramisbort@wp.pl

Świadczenia:
1 nocleg w pokojach 2-6 osobowych, 1 śniadanie, 1 obiadokolacja, 1 obiad. 
Przejazd autokarem, usługa przewodnika w wyznaczonych miejscach, opieka osoby ze storny organizatora, ubezpieczenie NNW, bilety wstępu zgodnie z programem, opłaty drogowe i parkingowe.
W nawiasach [...] podane są propozycje fakultatywne- za dodatkową opłatą.

Proponowane dopłaty:
~ NOCLEG w HOTELU (pokoje 2- 3 os. z łazienkami): 15- 25 zł.

Serdecznie zapraszamy na wycieczkę.
Dodatkowych informacji udzielą Państwu pracownicy
Biura Podróży "RAMIS"
Białystok, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
tel. +48 691 798 400

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA NASZE
WYCIECZKI DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH