PAMIĘĆ I TOŻSAMOŚĆ

WYCIECZKI SZKOLNE » 2 DNI

od 429 zł


PAMIĘĆ I TOŻSAMOŚĆ (2 DNI)
PROGRAM WYCIECZKI

"Pamięć i tożsamość" − ostatnia książka papieża Jana Pawła II, wydana niedługo przed jego śmiercią. Jest to zbiór filozoficznych i historycznych refleksji, a także wspomnień papieża na takie tematy, jak demokracja, wolność i prawa człowieka, a także totalitaryzmy XX wieku. Dobór słów pamięć i tożsamość jest nieprzypadkowy. Papież zastanawia się, co oznaczają dla poszczególnej jednostki sformułowania takie, jak: ojczyzna, naród, historia, tożsamość, Europa. Daje też swoją osobistą wykładnię rozumienia tych pojęć. Nie stara się jednak do swojego toku wywodu na siłę przekonywać, przeciwnie, skłania do samodzielnego myślenia i określania własnego poglądu na świat i jego sprawy. Czym jest dziś pamięć i tożsamość dla nas? Odpowiedzmy sobie na te pytania w trakcie odwiedzin w miejscach o których zapomnieć nie możemy.

1 DZIEŃ
06:00 -- ROZPOCZĘCIE WYCIECZKI I PRZEJAZD DO KRAKOWA.
15:00 -- PRZYJAZD, SPOTKANIE Z PRZEWODNIKIEM I ROZPOCZĘCIE ZWIEDZANIA.
WAWEL- malowniczo położony w zakolu rzeki Wisły to najcenniejszy w Polsce pomnik historii i kultury narodowej. Wzgórze Wawelskie było zamieszkanie już od 100 000 lat p.n.e., a od wczesnego średniowiecza stało się ośrodkiem władzy świeckiej i kościelnej. Wawel od 1978 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa ludzkości Unesco. Na Wzgórzu Wawelskim zobaczymy: Zamek Królewski (z zewnątrz), Katedrę i Dzwon Zygmunta oraz Groby Królewskie (bilet). Następnie przejście DROGĄ KRÓLEWSKĄ: podziwiamy Barbakan, Bramę Floriańska, Rynek z Sukiennicami, kościół Mariacki (z zewnątrz). W trakcie zwiedzania zobaczymy także kościół franciszkański, Collegium Maius, przejdziemy ulicą Kanoniczą i zajrzymy w „Okno Papieskie”.
19:00 -- ZAKOŃCZENIE ZWIEDZANIA I WYJAZD Z KRAKOWA.
20:00 -- PRZYJAZD DO MIEJSCA ZAKWATEROWANIA. OBIADOKOLACJA (ZUPA, II DANIE I NAPÓJ). NOCLEG W POKOJACH 2- 3- 4- OSOBOWYCH.

2 DZIEŃ
08:00 -- ŚNIADANIE.
09:00 -- WYKWATEROWANIE Z OŚRODKA I PRZEJAZD DO WADOWIC.
10:00 -- SPOTKANIE Z PRZEWODNIKIEM, KTÓRY POKAŻE NAM MIEJSCA ZWIĄZANE Z PAPIEŻEM- ŚW. JANEM PAWŁEM II. Na trasie zwiedzania znajduje się Bazylika p.w. Ofiarowania Najświętszej Marii Panny: tutaj Karol Wojtyła otrzymał chrzest oraz przystąpił do pierwszej Komunii Świętej. Następnie zobaczymy Dom Rodzinny Ojca Jana Pawła II: Karol Wojtyła urodził się w tym domu 18 maja 1920 roku i spędził tu swoje dzieciństwo. Kolejnym punktem będzie Kościół Św. Piotra Apostoła: zbudowany jako wotum wdzięczności Bogu za wybór Karola Wojtyły na głowę Stolicy Apostolskiej oraz uratowanie życia w czasie zamachu na Placu Świętego Piotra w 1981 roku. Zerkniemy także na budynek rady miasta: był on siedzibą Powszechnej Szkoły dla chłopców, do której uczęszczał Karol Wojtyła. W programie nie może zabraknąć cukierni Karola Hagenhubera: jej budynek znajduje się na placu Jana Pawła II. Tutaj Ojciec Święty zajadał słynne kremówki po egzaminach w szkole średniej.
11:30 -- ZAKOŃCZENIE ZWIEDZANIA I PRZEJAZD DO OŚWIĘCIMIA.
12:30 -- OŚWIĘCIM: zachowane i autentyczne Miejsce Pamięci to dwie części byłego obozu koncentracyjnego: Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Wizyta z przewodnikiem pozwoli lepiej zrozumieć to unikatowe miejsce. Początkowo w obozie Niemcy umieszczali polskich więźniów politycznych. Od wiosny 1942 r. Auschwitz stał się największym miejscem mordu na Żydach przywożonych w ramach nazistowskiego planu ich zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Dramat autentycznego miejsca nadaje wyjątkowy sens prowadzonej tu edukacji, rozpiętej pomiędzy tragedią Auschwitz a trudnymi problemami współczesności.
15:30 -- WYJAZD Z DROGĘ POWROTNĄ.
19:00 -- OBIAD W TRASIE.
24:00 -- ORIENTACYJNA GODZINA ZAKOŃCZENIA WYCIECZKI.
Powyższy program jest orientacyjny i może ulec zmianie.

Świadczenia:
1 nocleg w pokojach 2- 6- osobowych, 1 śniadanie, 1 obiadokolacja, 1 obiad. 
Usługa przewodnika w Krakowie i Wadowicach oraz w Oświęcimiu, opieka osoby ze strony organizatora (istnieje możliwość że opiekun/ pilot może dołączyć po trasie).
Przejazd autokarem, opłaty drogowe i parkingowe.
Ubezpieczenie NNW, bilety wstępu zgodnie z programem,
W nawiasach [...] podane są propozycje fakultatywne- za dodatkową opłatą.

UWAGI:
Optymalna grupa minimum 42 uczniów + 3 opiekunów.
Powyższy program jest przykładowy, a kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
W razie zainteresowania wycieczką należy zgłosić akceptację naszej oferty- wówczas zarezerwujemy autokar, nocleg, wejściówki do wybranych atrakcji oraz przedstawimy spersonalizowany program.
Cena zależy od terminu i miejsca wyjazdu oraz liczebności grupy.
___
Aby otrzymać aktualną ofertę proszę o kontakt z doradcą:

P.T.T. RAMIS-BORT BIURO PODRÓŻY
15-879 BIAŁYSTOK, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
ramisbort@wp.pl, +48 793 809 546