QUO VADIS (2 dni)

WYCIECZKI SZKOLNE » 2 DNI

Fot. Muzeum Narodowe w Kielcach
Fot. Muzeum Narodowe w Kielcach

QUO VADIS?
PROGRAM WYCIECZKI

Henryk Sienkiewicz w 1900 roku z okazji 25-lecia pracy pisarkiej otrzymał w darze od społeczeństwa majątek ziemski w Oblęgorku. Ta spokojna wieś, położona z dala od głównych szlaków komunikacyjnych, idealnie nadawała się na miejsce pracy pisarza, który często podróżował po świecie. Parokrotnie był również w Rzymie, po którym oprowadzał go Henryk Siemiradzki. Obrazy malarza przypominające czasy prześladowań pierwszych chrześcijan wywarły na pisarzu niezatarte wrażenie. Zamierzał stworzyć powieść niosącą uniwersalne wartości jak walka dobra ze złem, zwycięstwo ducha wolności nad tyranią. Tym dziełem było "Quo vadis". Powieść ukazała się w odcinkach na łamach "Gazety Polskiej" w 1895 r. Bezzwłocznie przedrukowywała ją prasa rosyjska i niemiecka, niebawem wydania książkowe pojawiły się w Anglii, USA, Włoszech czy Francji. Do dziś "Quo vadis" przetłumaczono na blisko sześćdziesiąt języków, sprzedane egzemplarze liczy się w milionach. Za co świat pokochał powieść Polaka? Spróbujmy dowiedzieć się tego na naszej wycieczce.


1 DZIEŃ:
Wyjazd w godzinach porannych.
Przejazd do KIELC. To położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą miasto o bogatej historii gdyż jego udokumentowane dzieje sięgają ponad 900 lat. Już W 1171 r. jeden z biskupów, Gedko herbu Gryf ufundował na Wzgórzu Zamkowym romańską kolegiatę. Jan Długosz pisał: Krakowski biskup Gedeon, chcąc cześć Boga prawego w diecezji swojej rozszerzyć, w rozległych podówczas i od ludzi niezamieszkałych lasach zbudował miasto Kielce, a w niem kościół z ciosowego kamienia wytworny i ozdobny wystawił, i cztery dostojeństwa duchowne, jako to: probostwo, dekanat, kustodią i scholasterią, nadto sześć prebend i dziesięciu wikariuszów przy tym kościele ustanowił. Kolegiatę zniszczyly w 1244 r. wojska Konrada Mazowieckiego a na jej miejscu stoi dziś bazylika katedralna. Jej wyposażenie utrzymane jest w charakterze wczesnego baroku. Do cennych elementów wystroju należy w nawie północnej tryptyk łagiewnicki z ok. 1500 r. Przestawia on koronację Matki Boskiej, św. Wojciecha i św. Stanisława. W pobliżu kruchty barokowa płaskorzeźba Matki Boskiej z galeny wydobytej na Karczówce, wykonana w 1646 r. W północnej ścianie kościoła znajduje się marmurowa tablica która podaje jednostki ciężaru, powierzchni i długości, małe i duże litery alfabetu i zasady katechizmu. Najcenniejszym zabytkiem miasta jest jednak Pałac Biskupów Krakowskich (zwiedzanie wnętrz- bilet). Jest to jedna z najwspanialszych i najlepiej zachowanych rezydencji z epoki Wazów. W położonym w zabytkowej części miasta pałacu znajdują się oryginalne wnętrza z XVII i XVIII w. unikatowymi elementami wystroju architektonicznego: stropami ramowymi z obrazami z warsztatu Tomasza Dolabelli. W programie wycieczki spacer ulicą Sienkiewicza- to główna promenada miasta z zabytkowymi budowlami, kamienicami i hotelami. Wizyta na Kadzielni- to ścisły rezerwat przyrody nieożywionej, gdzie występują szczątki fauny, zjawiska tektoniczne i krasowe.
Przejazd do Zagnańska.
DĄB BARTEK to najsłynniejsze polskie drzewo, stanowiące jedną z największych atrakcji turystycznych okolicy i Gór Świętokrzyskich. Swoją popularność zawdzięcza swej budowie, ale głównie wiekowi. Okazuje się bowiem, że jest największym i najstarszym znanym w Polsce drzewem. Jego wymiary jak i wiek są rzeczywiście imponujące. Dąb Bartek bowiem mierzy obecnie 30 metrów wysokości, obwód pnia na wysokości 1,3 m wynosi 9,85 m, a średnica korony to ok. 40 metrów. Ze względu na spróchniały pień trudno jest dokładnie oszacować wiek drzewa, ale naukowcy określili, że dąb liczy sobie od 645 do 670 lat, choć według tradycji drzewo ma aż 1200 lat. Ze względu na swój sędziwy wiek „Bartek” uznany został za pomnik przyrody i objęty ochroną prawną. Z historią dębu związane jest wiele legend. Według niektórych z nich w cieniu dębu odpoczywali Bolesław Krzywousty i Jan III Sobieski.

2 DZIEŃ:
Śniadanie w godzinach porannych.
Wykwaterowanie z ośrodka i realizacja programu.
Zwiedzanie JASKINI RAJ. Jest ona uważana za najpiękniejszą jaskinię w Polsce. Jej bogactwo i uroda polega na tym, że znajdują się w niej nacieki skalne o różnorodnych, niezwykłych kształtach. Zwisające ze stropu sople to stalaktyty, natomiast sople wyrastające z dna ku górze to stalagmity. Draperie na ścianach jaskini Raj są także naciekami tworzącymi oryginalne wzory.
OBLĘGOREK- Muzeum Henryka Sienkiewicza (bilet). Ten pięknie położony eklektyczny pałacyk, zaprojektowany specjalnie dla pisarza przez architekta Hugona Kuderę stał się siedzibą muzeum w 1958 roku. Ekspozycja to wierne odtworzenie wnętrz pałacyku z czasów, kiedy mieszkał w nim pisarz (1902-1914). Zobaczyć tu można gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię pisarza. Wyposażenie stanowią oryginalne meble, obrazy, rzeźby, tkaniny i część księgozbioru Sienkiewicza. Na piętrze zorganizowana jest wystawa biograficzno-literacka poświęcona patronowi muzeum. Do najcenniejszych zbiorów należą rękopisy, listy, pamiątki jubileuszowe, albumy i adresy kunsztownie zdobione przesyłane w dowód uznania i czci. Walorem  ekspozycji jest jej autentyzm i przedmioty bezpośrednio związane z Sienkiewiczem.
Wyjazd w drogę powrotną. Obiad w trasie.
Zakończenie wycieczki w godzinach wieczornych.

Cena:
~ na zapytanie
Oferujemy także atrakcyjne ceny dla grup wyjeżdżających z innych miejsc niż Białystok.
Aby otrzymać aktualną ofertę prosimy o kontakt:
tel. +48 858798400, ramisbort@wp.pl

Świadczenia:
1 nocleg w pokojach 2-6 osobowych, 1 śniadanie, 1 obiadokolacja, 1 obiad. 
Przejazd autokarem, usługa przewodnika w wyznaczonych miejscach, opieka osoby ze storny organizatora, ubezpieczenie NNW, bilety wstępu zgodnie z programem, opłaty drogowe i parkingowe.
W nawiasach [...] podane są propozycje fakultatywne- za dodatkową opłatą.

 

Proponowane dopłaty:
~ NOCLEG w HOTELU (pokoje 2- 3 os. z łazienkami): 15- 25 zł.

Serdecznie zapraszamy na wycieczkę.
Dodatkowych informacji udzielą Państwu pracownicy
Biura Podróży "RAMIS"
Białystok, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
tel. +48 691 798 400

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA NASZE
WYCIECZKI DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH