QUO VADIS

WYCIECZKI SZKOLNE » 2 DNI

Fot. Muzeum Narodowe w Kielcach
Fot. Muzeum Narodowe w Kielcach
od 449 zł


Henryk Sienkiewicz w 1900 roku z okazji 25-lecia pracy pisarkiej otrzymał w darze od społeczeństwa majątek w Oblęgorku. Ta spokojna wieś idealnie nadawała się na miejsce pracy pisarza, który często podróżował po świecie. Parokrotnie był również w Rzymie, po którym oprowadzał go Henryk Siemiradzki. Obrazy malarza przypominające czasy prześladowań pierwszych chrześcijan wywarły na pisarzu niezatarte wrażenie. Zamierzał stworzyć powieść niosącą uniwersalne wartości jak walka dobra ze złem. Tym dziełem było "Quo vadis". Powieść ukazała się w odcinkach na łamach "Gazety Polskiej" w 1895 r. Bezzwłocznie przedrukowywała ją prasa rosyjska i niemiecka, niebawem pojawiły się wydania książkowe. Do dziś "Quo vadis" przetłumaczono na blisko sześćdziesiąt języków. Za co świat pokochał powieść Polaka? Spróbujmy dowiedzieć się tego na naszej wycieczce.

"QUO VADIS?"
PRZYKŁADOWY PROGRAM WYCIECZKI

1 DZIEŃ:
07:00 -- SPOTKANIE NA MIEJSCU ZBIÓRKI I WYJAZD.
13:00 -- PRZYJAZD W REJON GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH.
Zobaczymy tu DĄB BARTEK. To najsłynniejsze polskie drzewo, stanowiące jedną z największych atrakcji turystycznych okolicy. Swoją popularność zawdzięcza swej budowie, ale głównie wiekowi. Okazuje się bowiem, że jest największym i najstarszym znanym w Polsce drzewem. Dąb Bartek bowiem mierzy obecnie 30 metrów wysokości, a obwód pnia wynosi 9,85 m. Ze względu na spróchniały pień trudno jest dokładnie oszacować wiek drzewa, ale naukowcy określili, że dąb liczy sobie od 645 do 670 lat, choć według tradycji drzewo ma aż 1200 lat.
Następnie przejazd do KIELC.
To położone w Górach Świętokrzyskich miasto ma niezwykłą historię gdyż jego dzieje sięgają ponad 900 lat. W 1171 r. jeden z biskupów, Gedko herbu Gryf ufundował na Wzgórzu Zamkowym romańską kolegiatę o czyn wspomniał w kronikach Jan Długosz. Kolegiatę zniszczyly w 1244 r. wojska Konrada Mazowieckiego a na jej miejscu stoi dziś bazylika katedralna z wyposażeniem wczesnego baroku. Tryptyk łagiewnicki z ok. 1500 r., płaskorzeźba Matki Boskiej z galeny wydobytej na Karczówce, marmurowa tablica z jednostkami miary, literami alfabetu i zasadami katechizmu to jej najcenniejsze elementy. Najciekawczym zabytkiem miasta jest jednak Pałac Biskupów Krakowskich (panorama budynku). Jest to jedna z najwspanialszych i najlepiej zachowanych rezydencji z epoki Wazów. W programie wycieczki także spacer ulicą Sienkiewicza- to główna promenada miasta z zabytkowymi budowlami, kamienicami i hotelami. Następnie wizyta na Kadzielni- to ścisły rezerwat przyrody nieożywionej, gdzie występują szczątki fauny, zjawiska tektoniczne i krasowe.
18:00 -- ZAKOŃCZENIE ZWIEDZANIA. PRZEJAZD DO MIEJSCA ZAKWATEROWANIA.
18:30 -- OBIADOKOLACJA. NOCLEG.

2 DZIEŃ:
08:00 -- ŚNIADANIE.
09:00 -- WYKWATEROWANIE Z POKOJÓW I KONTYNUACJA ZWIEDZANIA.
10:00 -- WIZYTA W JASKINI RAJ.
Jest ona uważana za najpiękniejszą jaskinię w Polsce. Jej bogactwo i uroda polega na tym, że znajdują się w niej nacieki skalne o różnorodnych, niezwykłych kształtach. Zwisające ze stropu sople to stalaktyty, natomiast sople wyrastające z dna ku górze to stalagmity. Draperie na ścianach jaskini Raj są także naciekami tworzącymi oryginalne wzory.
12:00 -- PRZYJAZD DO OBLĘGORKA. Zobaczymy tam Muzeum Henryka Sienkiewicza (bilet). Ekspozycja to wierne odtworzenie wnętrz pałacyku z czasów, kiedy mieszkał w nim pisarz. Zobaczyć tu można gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię pisarza. Wyposażenie stanowią oryginalne meble, obrazy, rzeźby, tkaniny i część księgozbioru Sienkiewicza. Do najcenniejszych zbiorów należą rękopisy, listy, pamiątki jubileuszowe, albumy i adresy kunsztownie zdobione przesyłane w dowód uznania i czci. Walorem ekspozycji jest jej autentyzm i przedmioty bezpośrednio związane z Sienkiewiczem.
13:30 -- ZAKOŃCZENIE ZWIEDZANIA. WYJAZD W DROGĘ POWROTNĄ.
16:30 -- POSTÓJ W TRASIE NA OBIAD.
--- ZAKOŃCZENIE WYCIECZKI W GODZINACH WIECZORNYCH. DOKŁADNĄ GODZINĘ PODA PILOTA.

Świadczenia:
* 1 nocleg (zakwaterowanie zapewniamy zwykle w pokojach 3- 6- osobowych ale na życzenie możemy zaproponować pokoje o lepszym standardzie, 2- 3- osobowe z łazienkami i TV - oferta na zamówienie).
* Wyżywienie: 1 śniadanie, 1 obiadokolacja, 1 obiad.
* Usługa przewodnicka (1 dzień).
* Opieka osoby ze strony organizatora (istnieje możliwość że opiekun/ pilot może dołączyć po trasie).
* Przejazd autokarem, opłaty drogowe i parkingowe.
* Ubezpieczenie NNW, obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* Bilety wstępu: Jaskinia Raj, Muzeum w Oblęgorku.
W nawiasach [...] podane są propozycje fakultatywne- za dodatkową opłatą.

UWAGI:
Optymalna grupa minimum 42 uczniów + 3 opiekunów.
Powyższy program jest przykładowy, a kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
W razie zainteresowania wycieczką należy zgłosić akceptację naszej oferty- wówczas zarezerwujemy autokar, nocleg, wejściówki do wybranych atrakcji oraz przedstawimy spersonalizowany program.
Cena zależy od terminu i miejsca wyjazdu oraz liczebności grupy.
___
Aby otrzymać aktualną ofertę proszę o kontakt z doradcą:

P.T.T. RAMIS-BORT BIURO PODRÓŻY
15-879 BIAŁYSTOK, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
ramisbort@wp.pl, +48 793 809 546


ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA NASZE
WYCIECZKI DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH