KOZIOŁKI POZNAŃSKIE (2 dni)

WYCIECZKI SZKOLNE » 2 DNI

 


KOZIOŁKI POZNAŃSKIE
PROGRAM WYCIECZKI

Skąd się wzięły koziołki na poznańskim ratuszu? Odkryjmy tę zagadkę na naszej wycieczce. Jak głosi legenda gdy po wielkim pożarze miasta odbudowano ratusz, postanowiono zamówić u mistrza Bartłomieja z Gubina specjalny zegar na ratuszową wieżę. Rada miejska postanowiła hucznie uczcić to ważne wydarzenie. Zaplanowano wydać wielką ucztę, na którą miały zjechać do Poznania najważniejsze osobistości. W trakcie przygotowywań jeden z kuchcików spalił udziec sarni, który miał być zaserwowany gościom. Aby ukryć swoja „zbrodnię” postanowił upiec dwa koziołki, które ukradł gdy pasły się na łące. Plan się nie powiódł. Koziołki uciekły z kuchni i czmychnęły na wieżę ratusza. Widok koziołków na wieży rozbawił dostojników. Wojewoda darował kuchcikowi jego przewinę, a zegarmistrzowi Bartłomiejowi nakazał dobudowanie do zegara mechanizmu z koziołkami.

1 DZIEŃ:
Wyjazd w godzinach porannych i przejazd do POZNANIA.
Zwiedzanie OSTROWA TUMSKIEGO: na oddzielonym widłami Warty i Cybiny, pełnym zieleni Ostrowie Tumskim- w miejscu, gdzie rozpoczęła się historia Polski - czas płynie własną, niespieszną miarą. Dawna wyspa katedralna jest jedną z bardziej urokliwych części Poznania: z dominującą nad całością katedrą, niedużym i zgrabnym kościołem Najświętszej Marii Panny, brukowanymi ulicami biegnącymi po narysie dawnych wałów obronnych i stojącymi w ogrodach zabytkowymi domostwami kanoników katedralnych.
W ponadtysiącletnie dzieje Ostrowa Tumskiego wpisane są najważniejsze momenty historii Polski, stał się on "relikwiarzem" pamiątek narodowych. Ale jednocześnie każde z miejsc, które warto tutaj zobaczyć, świadczy o formacie i talentach sławnych poznańskich biskupów, bez których działalności Poznań byłby inny. Zobaczymy tam Bazylikę Katedralną, a w niej Złotą Kaplicę- wg tradycji miejsce pochówku Mieszka I i Bolesława Chrobrego (bilet).
BRAMA POZNANIA jest wyjątkową w skali kraju instytucją kultury - pierwszym w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa kulturowego, które wprowadza - w sposób dosłowny i zarazem symboliczny - w historyczną przestrzeń poznańskiego Ostrowa Tumskiego. Tu każdy może odbyć fascynującą podróż w czasie, od początków państwa polskiego poprzez wielowiekową historię tego miejsca po współczesność. Wizyta w Centrum pozwala odkryć tajemnice, które skrywa Ostrów Tumski i jego zabytki. Brama Poznania to po prostu nowy kierunek zwiedzania. Historia prezentowana jest tu w wyjątkowy sposób. Przez multimedialne prezentacje, projekcje filmowe, interaktywne makiety i wizualizacje Brama Poznania oddziałuje na wszystkie zmysły.
Zakończenie zwiedzania. Czas wolny na zakup pamiątek.
Przejazd do Ośrodka Wypoczynkowego.
Obiadokolacja.
Nocleg.

2 DZIEŃ:
Śniadanie.
Wykwaterowanie z ośrodka i powrót do Poznania.
Zwiedzanie MUZEUM ARCHEOLOGII w Pałacu Górków- jest jednym z najstarszych i największych muzeów archeologicznych w Polsce. Cenne zbiory i ciekawe wystawy m.in. „Tu powstała Polska”, „Obelisk Faraona Ramzesa” i „Sztuka naskalna” (bilet).
POZNAŃSKIE KOZIOŁKI to część zabytkowego ratuszowego zegara- biją się codziennie o 12:00. Poznański ratusz to dawna siedziba rady miejskiej, jeden z najcenniejszych zabytków architektury renesansu w środkowej Europie. Najstarsza wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1310 r.
ROGALOWE MUZEUM: Muzeum Rogala Świętomarcińskiego (bilet). Muzeum poświęcone jest tradycji wypieku rogala, mającej już 150 lat. Zwiedzanie muzeum ma charakter interaktywny. Zwiedzający w trakcie pokazu poznają sposób produkcji rogala według oryginalnej receptury. Muzeum ma na celu promować poznańską kulturę i historię, której najbardziej charakterystycznymi elementami są: rogale świętomarcińskie, gwara poznańska i koziołki na wieży Ratusza.

Cena:
~ na zapytanie
Oferujemy także atrakcyjne ceny dla grup wyjeżdżających z innych miejsc niż Białystok.
Aby otrzymać aktualną ofertę prosimy o kontakt:
tel. +48 858798400, ramisbort@wp.pl

Świadczenia:
1 nocleg w pokojach 2-6 osobowych, 1 śniadanie, 1 obiadokolacja, 1 obiad. 
Przejazd autokarem, usługa przewodnika w wyznaczonych miejscach, opieka osoby ze storny organizatora, ubezpieczenie NNW, bilety wstępu zgodnie z programem, opłaty drogowe i parkingowe.
W nawiasach [...] podane są propozycje fakultatywne- za dodatkową opłatą.

Proponowane dopłaty:
~ NOCLEG w HOTELU (pokoje 2- 3 os. z łazienkami): 15- 20 zł.

Serdecznie zapraszamy na wycieczkę.
Dodatkowych informacji udzielą Państwu pracownicy
Biura Podróży "RAMIS"
Białystok, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
tel. +48 691 798 400

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA NASZE
WYCIECZKI DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH