KOZIOŁKI POZNAŃSKIE

→ WYCIECZKI SZKOLNE I WYJAZDY DLA FIRM » 2 DNI

od 549 zł

 
Skąd się wzięły koziołki na poznańskim ratuszu? Odkryjmy tę zagadkę na naszej wycieczce. Jak głosi legenda gdy po wielkim pożarze miasta odbudowano ratusz, postanowiono zamówić u mistrza Bartłomieja z Gubina specjalny zegar na ratuszową wieżę. Rada miejska postanowiła hucznie uczcić to ważne wydarzenie. Zaplanowano wydać wielką ucztę, na którą miały zjechać do Poznania najważniejsze osobistości. W trakcie przygotowywań jeden z kuchcików spalił udziec sarni, który miał być zaserwowany gościom. Aby ukryć swoja „zbrodnię” postanowił upiec dwa koziołki, które ukradł gdy pasły się na łące. Plan się nie powiódł. Koziołki uciekły z kuchni i czmychnęły na wieżę ratusza. Widok koziołków na wieży rozbawił dostojników. Wojewoda darował kuchcikowi jego przewinę, a zegarmistrzowi Bartłomiejowi nakazał dobudowanie do zegara mechanizmu z koziołkami.

"KOZIOŁKI POZNAŃSKIE"       
PRZYKŁADOWY PROGRAM
Podany harmonogram jest orientacyjny i może ulec zmianie.

1 DZIEŃ
--- SPOTKANIE W MIEJSCU ZBIÓRKI.
--- ODJAZD AUTOKARU i PRZEJAZD DO POZNANIA.
Wizyta na OSTROWIU TUMSKIM. W widłach Warty i Cybiny, na pełnej zieleni wyspie rozpoczęła się historia Polski. Czas tu płynie własną, niespieszną miarą. Dawna wyspa katedralna jest jedną z bardziej urokliwych części Poznania: z dominującą nad całością katedrą, niedużym i zgrabnym kościołem Najświętszej Marii Panny, brukowanymi ulicami biegnącymi po narysie dawnych wałów obronnych i stojącymi w ogrodach zabytkowymi domostwami kanoników katedralnych. W ponadtysiącletnie dzieje Ostrowa Tumskiego wpisane są najważniejsze momenty historii Polski, stał się on "relikwiarzem" pamiątek narodowych. Ale jednocześnie każde z miejsc, które warto tutaj zobaczyć, świadczy o formacie i talentach sławnych poznańskich biskupów, bez których działalności Poznań byłby inny. Zobaczymy tam Bazylikę Katedralną- to pierwsza siedziba biskupów Polski, katedra Chrztu Polski, katedraKatedra Mieszka I i Króla Bolesława Chrobrego oraz Katedra Millenijna. Następnie odwiedzimy Centrum Poznania. Głównym punktem zabytkowej jest tu STARY RYNEK. Do najważniejszych zabytków należy renesansowy ratusz, przez wieki siedziba władz miasta, z zachowanymi wczesnogotyckimi piwnicami. Na bocznych ścianach i attyce umieszczono wizerunki władców Polski. Dekoracje malarskie stanowiły metaforę kodeksu postępowania i cnót, jakimi powinni być wierni urzędnicy i rajcy miejscy. Ciekawym zabytkiem jest również Pałac Gorków, własność magnackiej rodziny w XVI wieku, zbudowany w stylu renesansowym, z wewnętrznym dziedzińcem i krużgankami, na który prowadzi bogato zdobiony, kamienny portal. Zobaczymy też sylwetkę potężnego Zamku Cesarskiego, zbudowanego na początku XX wieku w stylu neoromańskim dla ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II.
--- WIECZOREM ZAKOŃCZENIE ZWIEDZANIA.
--- NASTĘPNIE PRZEJAZD DO MIEJSCA NOCLEGU, ZAKWATEROWANIE.
--- OBIADOKOLACJA I NOCLEG.

2 DZIEŃ
--- ŚNIADANIE.
--- WYKWATEROWANIE Z POKOJÓW, WYJAZD Z OŚRODKA.
--- Kontynuując wycieczkę odwiedzimy CENTRUM SZYFRÓW ENIGMA.Szyfry, kody, zagadki i tajemnice złamania szyfrów słynnej niemieckiej maszyny Enigma – wszystko to, podane w atrakcyjnej, multimedialnej formie. Historia złamania kodu Enigmy zaczęła się przecież w Poznaniu, dokonali tego genialni – polscy matematycy. Wizyta w tym miejscu pozwoli nam odkryć potęgę umysłu, wagę matematyki i informatyki, będzie także ekscytującą rozrywką, odkrywczym i wartościowym doświadczeniem (bilet). Następnie zobaczymy słynne POZNAŃSKIE KOZIOŁKI. To część zabytkowego ratuszowego zegara i jedna z największych atrakcji Poznania. Codziennie w samo południe wychodzą ze środkowej wieżyczki budowli i przez minutę trykają się rogami. Na koniec zwiedzimy pyszne ROGALOWE MUZEUM (bilet). Muzeum poświęcone jest tradycji wypieku rogala, mającej już 150 lat. Zwiedzanie ma charakter interaktywny. Zwiedzający w trakcie pokazu poznają sposób produkcji rogala według oryginalnej receptury. Muzeum ma na celu promować poznańską kulturę i historię, której najbardziej charakterystycznymi elementami są: rogale świętomarcińskie, gwara poznańska i koziołki na wieży Ratusza.
--- PO POŁUDNIU WYJAZD W DROGĘ POWROTNĄ.
--- OBIAD W TRASIE.
--- WIECZOREM ZAKOŃCZENIE WYCIECZKI (dokładną godzinę poda pilot).

Świadczenia:
* 1 nocleg (zwykle w pokojach 3- 6- osobowych)
+ na życzenie pokoje o lepszym standardzie, 2- 3- osobowe z łazienkami i TV.
* 1 śniadanie, 1 obiadokolacja, 1 obiad
* Usługa przewodnicka (1 dzień).
* Opieka osoby ze strony organizatora (istnieje możliwość że opiekun/ pilot może dołączyć po trasie).
* Przejazd autokarem, opłaty drogowe i parkingowe.
* Ubezpieczenie NNW, obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* Bilety wstępu oznaczone symbolem (bilet).

UWAGI:
Optymalne grupy:
A. Szkolne min. 42 uczniów + 3 opiekunów, B. Dorosłych: min. 40 uczestników.
W razie zainteresowania wycieczką należy zgłosić akceptację naszej oferty- wówczas zarezerwujemy autokar, nocleg, wejściówki do wybranych atrakcji oraz przedstawimy spersonalizowany program.
--
Cena zależy od terminu i miejsca wyjazdu oraz liczebności grupy.
Aby otrzymać aktualną ofertę proszę o kontakt z doradcą:
P.T.T. RAMIS-BORT BIURO PODRÓŻY
15-879 BIAŁYSTOK, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
ramisbort@wp.pl, +48 793 809 546
© 01/2023

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA NASZE
WYCIECZKI DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH