KOLOR BURSZTYNU (3 dni)

WYCIECZKI SZKOLNE » 3 DNI


NAJCIEKAWSZE ATRKACJE:
MUZEUM BURSZTYNU I MOLO W PAŁANDZE- NOWOCZESNA KŁAJPEDA- RUCHOME WYDMY NERINGA- DELFINY W SMILTYNE

I dzień
06:00 Wyjazd z Białegostoku. Przejazd do Pałągi.
16:00 Przyjazd do Pałangi. Zwiedzanie Muzeum Bursztynu (bilet) w zespole pałacowym Tyszkiewiczów. Znajdziemy w nim różnego rodzaju wyroby z bursztynu, ogromne okazy surowych kamieni, zatopione w bursztynie pamiątki z dawnych epok. Wokół pałacu rozciąga się ogród z fontanną i mnóstwem kwiatów oraz rosarium i ogród botaniczny. Obok znajduje się Góra Biruty- najwyższa wydma Palangi. Przed wejściem stoi pomnik bogini oraz kamienna kapliczka.
Następnie przejście na plażę i spacer brzegiem morza na molo i deptak. Molo w Połądze powstało ok. 100 lat temu. Urzeka nocą, w świetle lamp i księżyca. Do molo prowadzi szeroki deptak, ul. Basanaviciausa, wzdłuż którego w kanale płynie woda. Wokół bulwaru zachowały się zabytkowe drewniane budynki. Znajdziemy tu również mnóstwo kwiatów, ławki, fontannę i oczywiście sklepy z pamiątkami oraz lokale gastronomiczne, oferujące różnego rodzaju przysmaki.
19:00 Obiadokolacja, przejazd do hotelu.
20:00 Zakwaterowanie. Nocleg.

II dzień
08:00 śniadanie i wyjazd z ośrodka.
09:00 przyjazd do Kłajpedy i zwiedzanie miasta: to główny port Litwy. Początek jego historii to zajęcie przez Krzyżaków istniejącej tu osady rybackiej i budowa zamku. Starówka jest niewielka, a znaczna częœć domów to rekonstrukcje. Miasto ma charakter hanzeatycki, skandynawski, najciekawszym zabytkiem jest XIX- wieczny teatr oraz gmach Poczty Głównej: przykład typowego pruskiego budownictwa. Ciekawym pomysłem może być "Zabawa w kotka i myszkę". Starówkę w Kłajpedzie ożywiają liczne pomniki. Granitowy kot ma minę dżentelmena – potarcie jego ogona pomaga spełnić sekretne życzenia. Z kolei myszy prośbę należy wyszeptać do uszka. A na dachu domu nr 8 przy ul. Kurpiu siedzi kominiarz przynoszący szczęście. W ścianie domu wmurowano guzik, za który należy złapać. Zwiedzamy Muzeum Zegarów (bilet), w którym można zapoznać się z historią tych urządzeń i podziwiać ciekawe eksponaty - od klepsydry po zegary atomowe.
12:00 przeprawa promem na na Mierzeję Kurońską (bilet). Jest to pas lądu długości 97 km między Morzem Bałtyckim i Zalewem Kurońskim, sformowany 5000 lat temu przez fale morskie, prądy, piasek i wiatr, wpisany na listę UNESCO. Można tu spotkać 900 rodzajów roślin- w tym górskie sosny, 40 gatunków ssaków, około 300 gatunków ptaków. Zwiedzanie Muzeum Morskiego (bilet), w którym zobaczymy: Akwarium (ekspozycje fauny morskiej, ptaków i ssaków morskich, zagrodę rybacką, baseny z rybami z Bałtyku i mórz tropikalnych, jesiotry z Morza Kaspijskiego, kolekcje muszli i koralowców, atlantyckie ryby, foki, pingwiny i lwy z Morza Północnego), Zagrodę Rybacką (dom mieszkalny, chlew, spichlerz, łaźnia, piwnica oraz wędzarnia., stare narzędzia rybackie, detale i modele łódzi żaglowych, narzędzia rzemieślników budujących statki), Ekspozycję Historii Nawigacji (modele statków, starożytne znaleziska, na placach przyrządów – kolekcja starożytnych i nowoczesnych kotnic).
Obok muzeum mieści się Delfinarium zapraszające na występy delfinów (bilet)– wyśmienitych aktorów, gdyż delfiny tańczą, malują, śpiewają, grają w koszykówkę, skaczą. W aktorów przekształcają się też foki, które potrafią zauroczyć swą zwinnością i szybkością.
Zwiedzimy Juodkrante - miejscowość z domkami rybackimi tonącymi w zieleni sadów i kwietnikami oraz wypielęgnowanym i udekorowanym nadbrzeżem Zatoki Kurońskiej; „Górę Czarownic” (o wys. 45 m.)- ekspozycję drewnianych rzeźb wykonanych z dębu, będących dziełem litewskich twórców ludowych. Spacerując po sosnowym lesie ujrzymy tu diabłów, czarownice, postacie występujące w litewskiej twórczości ludowej. Być może uda nam się obserwacja ptaków: obok Juodkrantė znajduje się kolonia kormoranów i siwych czapli. Kolonia ożywa w marcu, ptaki porządkują gniazda, tworzą nowe. W maju pojawiają się pisklęta. W 2012 r. kolonia liczyła 2800 kormoranów i 450 czapli siwych.
Przejazd do Nidy, która jest najbardziej reprezentacyjną miejscowością letniskową na Litwie. W XIX w. przyjeżdżali tu artyści, ponieważ wieś urzekała swym szczególnym, bajkowym pejzażem: pruskiej Sachary graniczącej z morzem. Obejrzymy tam drewniane domy rybaków, pokryte strzechą lub dachówką i pomalowane na czerwono- brązowy kolor albo błękit pruski. Na południe od Nidy wyrastają malownicze wydmy. W programie wycieczki piesza wędrówka piaszczystymi szlakami po ruchomych wydmach. W czasie naszego pobytu na Mierzei Kurońskiej zwrócimy także uwagę na Wiatrowskazy – to symbol półwyspu, niegdyś wizytówki rybaków, dziś tylko ozdoby umieszczone na drewnianych słupkach. Są one ozdobione dekoracyjnymi elementami przedstawiającymi obiekty z otoczenia: kościół, domy, statki, ptaki, łosie. Do ich malowania używano czerwonego, zielonego, czarnego, niebieskiego i białego koloru.
20:00 powrót do ośrodka na obiadokolację i nocleg.

III dzień
08:00 śniadanie i wyjazd z ośrodka.
Przejazd do Szawli. Nigdzie indziej na świecie nie istnieje takie miejsce, w którym na owianym podaniami i legendami wzgórzu ludzie ustawiliby tak ogromną ilość przyniesionych przez siebie krzyży. Góra Krzyży – to wyjątkowe sakralne miejsce, niepowtarzalne i jedyne pod względem swojej wielkości i historii. Dobrze znana w świecie góra jest odwiedzana przez rzesze turystów. Przedstawiciele różnych narodów i religii zostawiają tu krzyże ze swoimi imionami, intencjami, prośbami o łaskę.
Następnie przejazd do Kiejdan. To dawna polska rezydencja magnacka. Zobaczymy tam zespół kamienic wokół rynku, Ratusz, dom burmistrza, siedemnastowieczne domy rektorskie, domy rzemieślników szkockich oraz inne kamienice z XVIII w. oraz świątynie należące do różnych wyznań.
15:00 Wyjazd w drogę powrotną do Polski.
Powrót w późnych godzinach wieczornych.

ŚWIADCZENIA:
2 noclegi, 2 śniadania, 2 obiadokolacje.
Transport autokarem klasy LUX, opłaty drogowe i parkingowe.
Pakiet ubezpieczeń NNW, opieka pilota, usługi przewodników miejscowych.
W ofercie znajdują się także propozycje wejść do obiektów- płatnych dodatkowo.

CENA:
~ na zapytanie
Aby otrzymać aktualną ofertę prosimy o kontakt:
tel. +48 858798400, ramisbort@wp.pl

DOPŁATY:
~ bilety wstępów do zwiedzanych obiektów.

Serdecznie zapraszamy na wycieczkę.
Dodatkowych informacji udzielą Państwu pracownicy
Biura Podróży "RAMIS"
Białystok, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
tel. +48 691 798 400