GIEWONT I 3 KORONY (3 dni)

WYCIECZKI SZKOLNE » 3 DNI


SPOD GIEWONTU NA 3 KORONY

PROGRAM WYCIECZKI

1 dzień

06:00 Rozpoczęcie wycieczki i wyjazd. Przejazd autokarem do Krakowa.
KRAKÓW: jest jednym z najstarszych miast Polski, o ponadtysiącletniej historii, z wieloma wartościowymi obiektami architektonicznymi. Działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych gromadzących bezcenne zabytki. W przeszłości miasto należało do Ligi Hanzeatyckiej zrzeszającej najważniejsze ośrodki handlowe w Europie. Do 1795 r. Kraków był formalnie stolicą Polski, a do 1611 r. siedzibą władców państwa polskiego. W latach 1596–1795, czyli do III rozbioru Polski, jako stolica Rzeczypospolitej funkcje stołeczne dzielił z Warszawą, która stała się miastem rezydencjalnym króla. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego i posiadał prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla. Spacer z pilotem Drogą Królewską od Placu Matejki na wawelskie wzgórze. Droga królewska jest jedną z najbardziej okazałych i obowiązkowych tras Krakowa. Idąc nią poruszamy się tylko w przestrzeni ale i w czasie. Otaczają nas historie, legendy, bohaterowie minionych epok, świadkowie wydarzeń. Wzgórze Wawelskie: panorama Katedry (z zewnątrz), Barbakan, Brama Floriańska, Rynek, Sukiennice, Kościół Mariacki (z zewnątrz). Wejście do Smoczej Jamy (bilet).
18:00 Wyjazd z Krakowa i przejazd w okolice Zakopanego.
20:00 Przyjazd do ośrodka. Zakwaterowanie grupy. Obiadokolacja. Nocleg.

2 dzień
08:00 śniadanie, wyjazd z ośrodka i rozpoczęcie zwiedzania:
TATRY: to najwyższe pasmo góskie w łańcuchu Karpat. Ich powierzchnia wynosi 785 km², z tego tylko 175 km² (22,3%) leży w granicach Polski. W programie wycieczka piesza szlakiem do wyboru: 1. Nad Morskie Oko. 2. Do Doliny Strążyska, Doliny Białego i najpiękniejszego tatrzańśkiego wodospadu Siklawica, 3. Do Doliny Kościeliska (bilet). 4. Wycieczka na Gubałówkę- panorama Tatr Wjazd i zjazd koleją gondolową na Polanę Szymoszkową.
ZAKOPANE: jest najwyżej położonym miastem w Polsce: jego część miejska rozciąga się od 750 do 1000 mnpm. W granicach administracyjnych Zakopanego znajduje się jeszcze część Tatr (z najwyższym punktem jakim jest wierzchołek Świnicy: 2301 m), a także Gubałówka (1120 m). Centralny punkt Zakopanego- skrzyżowanie ul. Krupówki i Kościuszki leży na wysokości 838 m npm. Pod koniec XIX wieku Zakopane stało się ośrodkiem kulturalnym, odwiedzanym przez takie sławne postacie polskiej kultury jak: Henryk Sienkiewicz, Władysław Orkan, Stanisław Witkiewicz, Stefan Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz i inni. Stanisław Witkiewicz (ojciec) jest autorem tzw. stylu zakopiańskiego (zwanego też od jego nazwiska witkiewiczowskim) w budownictwie. Do najsławniejszych zabytków, które odwiedzimy zaliczane są: barokowy drewniany kościółek obok Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku; góralska zabudowa drewniana; budowle w stylu zakopiańskim; wille (np. Koliba, Pod Jedlami, Atma i inne).
18:00 orientacyjna godzina powrotu do ośrodka.
Obiadokolacja. Nocleg.

3 dzień
08:00 śniadanie, wyjazd z ośrodka i rozpoczęcie zwiedzania:
PIENINY: Zwiedzamy Wąwóz Homole – to wąwóz położony na terenie Małych Pieninach, w miejscowości Jaworki koło Szczawnicy. Nazwa pochodzi od ruskiego słowa homoła, gomoła, które oznacza obły, bezrogi (nawiązanie do kształtu doliny). Ma długość ok. 800 m. Jego ściany zbudowane są głównie ze skał wapiennych pochodzących z okresu jury i kredy z domieszką łupków i margli. Ma bardzo urozmaiconą rzeźbę i ciekawą budowę geologiczną. Dnem tego bardzo znanego wąwozu, uważanego za jeden z najpiękniejszych w Polsce, płynie potok Kamionka, który również odegrał dużą rolę w rzeźbieniu koryta wąwozu. Potok tworzy liczne kaskady, a w jego korycie znajdują się ogromne głazy. Płynie nim krystalicznie czysta woda. W górnej części wąwozu rumowisko osuwiskowe powstałe w okresie plejstocenu. Na wapiennych skałach wąwozu Homole rosną rzadkie gatunki roślin wapieniolubnych i liczne okazy światłolubnych jałowców. Od 1963 r. jest rezerwatem przyrody, licznie odwiedzanym przez turystów i wycieczki szkolne. CZORSZTYN: zwiedzamy ruiny zamku na skalistym wzgórzu, który zbudował około roku 1350 na granicy z Węgrami Kazimierz Wielki. W następnych stuleciach zamek był ośrodkiem władzy królewskiej i siedzibą mianowanych dożywotnio starostów. Dawne kroniki wspominają przejazdy i pobyty monarchów. Niestety- budowla około roku 1795 spłonęła od uderzenia pioruna. W XIX wieku był już tylko malowniczą ruiną. Trasa zwiedzania wiedzie z dziedzińca dolnego, okolonego resztkami murów obwodowych, przez sień Baszty Baranowskiego do pomieszczeń zamku średniego i dalej na zamek górny. Tam otwiera się wspaniały widok na Jezioro Czorsztyńskie, zamknięte wałem zapory. Na prawo od zapory bieleje zamek Niedzicki i osiedle Niedzica-Zamek. Horyzont zamykają Pieniny Spiskie i Tatry (bilet). SROMOWCE NIŻNE: spacer kładką pieszą przez Dunajec na Słowację do Czerwonego Klasztoru. Miejscowość znana jest przede wszystkim z dawnego klasztoru kartuzów i kamedułów. Został on ufundowany przez węgierskiego magnata Kokosza Berzewiczego w 1319 r. Fundacja ta była częścią kary, jaką miał ponieść za zabicie Chyderka z rodu Gyorgów (za karę miał ufundować 6 klasztorów oraz zamówić w nich 4 tys. mszy). Znajdujący się na terenie klasztoru gotycki kościół pod wezwaniem św. Antoniego pochodzi z lat 1360–1400, rozbudowywany w latach 1496–1506. Istnieje możliwość zwiedzania Muzeum: dopłata 1 €.
+ SPŁYW DUNAJCEM tradycyjny spływ przełomem Dunajca na tratwach flisackich [dopłata od 29 zł w zależności od trasy].
16:00 wyjazd w drogę powrotną.
Powrót i zakończenie wycieczki w godzinach wieczornych.
Podany program jest przykładowy i może ulec zmianie.

Cena:
na zapytanie: ramisbort@wp.pl, +4885878400.

Świadczenia:
2 noclegi w pokojach 2-6 osobowych, 2 śniadanie, 2 obiadokolacja, 1 obiad. 
przejazd autokarem, opłaty drogowe i parkingowe,
usługa przewodnika w wyznaczonych miejscach, opieka osoby ze storny organizatora,
ubezpieczenie NNW, bilety wstępu zgodnie z programem,
W nawiasach [...] podane są propozycje fakultatywne- za dodatkową opłatą.

Proponowane dopłaty:
Oferujemy Pańswu także dopłatę za wyższy standard noclegu i pokoje z łazienkami.

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA NASZE
WYCIECZKI DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH