U ORZESZKOWEJ (1 dzień)

WYCIECZKI DLA FIRM » WYCIECZKI ZAGRANICZNE

 

NAD NIEMNEM- Z WIZYTĄ U ELIZY ORZESZKOWEJ
PROGRAM WYCIECZKI


07:15 zbiórka. Sprawdzenie listy obecności i wyjazd.
Przejazd autokarem przez granicę polsko- białoruską w Kuźnicy.
Około 10:30 przyjazd do Grodna. 
Spotkanie z przewodnikiem i rozpoczęcie zwiedzania miasta:
Kościół farny oo. Jezuitów - pochodzący z XVIII wieku, dla wielu odwiedzających stanowi symbol całego miasta. Jest on wspaniałym przykładem sakralnej architektury barokowej i dlatego też uznaje się go za najpiękniejszy z katolickich kościołów na terenie całej Białorusi. Warto zwrócić szczególną uwagę na jego wnętrze - znajduje się tam aż 14 ołtarzy, a główny z nich, o wysokości 21 metrów, był niegdyś najwyższym w całej Rzeczypospolitej. Odbywają się tu msze w języku polskim.
Cerkiew Świętych Borysa i Gleba - nazywana także Kolożska; najstarsza wzmianka o niej pochodzi jeszcze z 1183 roku. Do dzisiaj zachowały się trzy z jej oryginalnych ścian - w 1859 roku jedna osunęła się do Niemna. O wyjątkowości i pięknie budynku stanowią kolorowe, niebieskie, zielone i czerwone kamienie, układające się we wzory na ścianach cerkwi. Wnętrze, maleńkie i dosyć mroczne, przesycone jest atmosferą niezwykłej duchowości, za sprawą niezliczonej ilości ikon i zapalonych świec. Odwiedzając ten budynek, warto wybrać się także na spacer po pobliskim Parku Koloży.
Stary Zamek i Nowy Zamek - położone na wzgórzu, skąd rozciąga się najładniejszy widok na rzekę Niemen, dominują nad całym miastem. Stary Zamek powstał na miejscu XIV-wiecznej twierdzy wzniesionej przez Witolda - wielkiego księcia litewskiego. Nowy Zamek, którego budowę ukończono w 1737 roku, był natomiast rezydencją króla Augusta III Mocnego. Miejsce to zapisało się niechlubnie w polskiej historii - to właśnie tutaj podpisano II rozbiór naszego kraju. Niestety, obecnie wygląd obu budynków daleki jest od oryginalnego - zostały one przebudowane i unowocześnione, co raczej nie wyszło im na dobre. We wnętrzach obu zamków znajdują się filie Muzeum Historyczno - Archeologicznego.
Dom Elizy Orzeszkowej - We wnętrzu znajduje się biblioteka oraz ekspozycja poświęcona pisarce. Jeśli zejdziemy ulicą Orzeszka w dół, w stronę ulicy Lenina, po lewej stronie zobaczymy znajdujące się przy parku popiersie pisarki.

Ponadto obejrzymy również inne interesujące miejsca:
Teatr Dramatyczny - ciekawy głównie ze względu na swoją nietypową konstrukcję, przypominającą zwężającą się ku górze koronę. Ulica Sowietskaja - główny deptak i zarazem serce Grodna. Kościół św. Bernarda - przykład baroku wileńskiego- powstał w XVI wieku, oryginalnie w stylu renesansowym, ale podczas stuleci został kilkakrotnie przebudowany. Wielka Synagoga: w 1572 roku w Grodnie pojawił się rabin Morduchaj ben Abraham Jaffe urodzony w Pradze. Z jego inicjatywy, w latach 1575–1578 wzniesiono pierwszą murowaną synagogę. Obecna synagoga powstała, po pożarze starej w 1899, w latach 1902–1905 w stylu eklektycznym i mauretańskim. Dom Masonów: dom ten, zwany domem masonów grodzieńskich został zbudowany w XVIII wieku. Odbywały się w nim posiedzenia loży masońskiej a od XIX wieku został siedzibą organizacji charytatywnych.

W godzinach popołudniowych zakończenie zwiedzania.
Obiad 2 daniowy: płatny dodatkowo: 39 zł.

Wyjazd w drogę powrotną do Białegostoku.
Powrót do Białegostoku w późnych godzinach wieczornych.

Świadczenia:
przejazd autokarem turystycznym, opieka pilota, przewodnik polskojęzyczny, ubezpieczenie NNW i KL, organizacja przepustek.

Dopłaty:
obiad 2-daniowy z napojem: 39 zł/ os.
wstępy do zwiedzanych obiektów: Muzeum Elizy Orzeszkowej, Muzeum Historyczno- Archeologiczne na grodzieńskim zamku.