PRIMA APRILIS W GRODNIE

Wycieczki indywidualne

Cena:159.00

 

WYCIECZKA DO GRODNA
1.04.2018 NIEDZIELA

12 grudnia obchodziliśmy
431 rocznicę śmierci Króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego: Stefana Batorego. Władca zmarł Grodnie w trakcie przygotowań do kolejnej wojny z Moskwą. - Król Batory stał się symbolem historycznej wspólnoty losów różnych państw i narodów naszego kontynentu - powiedział Aleksander Kaszkiewicz - biskup diecezji grodzieńskiej.
Dziś zarówno Białorusini jak i Polacy są zgodni: Grodno jest najpiękniejszym spośród wszystkich miast na Białorusi. Miasto łączy ze sobą historię, którą widać chociażby w architekturze, z nowoczesnością. Historia miasta liczy około 900 lat, w trakcie których miasto znajdowało się pod różnorakimi wpływami, których efekty widoczne są w jego dzisiejszym kształcie. Współczesne Grodno jest urokliwe, ale gwarne; nowoczesne i zarazem pełne klasycznych budynków; kosmopolityczne i magnetyzujące. Ze wszystkich białoruskich miast to tutaj zachowało się najwięcej historycznych budowli, które, otoczone specjalną opieką władz, przekazują świadectwo przeszłości oglądającym je turystom.
Zapraszamy do odwiedzenia tego bliskiego naszym sercom miasta.
Do wyjazdu potrzebny jest jedynie skan paszportu- reszta formalności jest zawarta w cenie wycieczki.

PROGRAM WYCIECZKI
07:15 zbiórka pod budynkiem Biura Podróży RAMIS.
Sprawdzenie listy obecności i wyjazd.
Przejazd autokarem przez granicę polsko- białoruską w Kuźnicy.
Około 10:30 przyjazd do Grodna.
Spotkanie z przewodnikiem i rozpoczęcie zwiedzania miasta:
Kościół farny oo. Jezuitów - pochodzący z XVIII wieku, dla wielu odwiedzających stanowi symbol całego miasta. Jest on wspaniałym przykładem sakralnej architektury barokowej i dlatego też uznaje się go za najpiękniejszy z katolickich kościołów na terenie całej Białorusi. Warto zwrócić szczególną uwagę na jego wnętrze - znajduje się tam aż 14 ołtarzy, a główny z nich, o wysokości 21 metrów, był niegdyś najwyższym w całej Rzeczypospolitej. Odbywają się tu msze w języku polskim.
Cerkiew Świętych Borysa i Gleba - nazywana także Kolożska; najstarsza wzmianka o niej pochodzi jeszcze z 1183 roku. Do dzisiaj zachowały się trzy z jej oryginalnych ścian - w 1859 roku jedna osunęła się do Niemna. O wyjątkowości i pięknie budynku stanowią kolorowe, niebieskie, zielone i czerwone kamienie, układające się we wzory na ścianach cerkwi. Wnętrze, maleńkie i dosyć mroczne, przesycone jest atmosferą niezwykłej duchowości, za sprawą niezliczonej ilości ikon i zapalonych świec. Odwiedzając ten budynek, warto wybrać się także na spacer po pobliskim Parku Koloży.
Stary Zamek i Nowy Zamek - położone na wzgórzu, skąd rozciąga się najładniejszy widok na rzekę Niemen, dominują nad całym miastem. Stary Zamek powstał na miejscu XIV-wiecznej twierdzy wzniesionej przez Witolda - wielkiego księcia litewskiego. Nowy Zamek, którego budowę ukończono w 1737 roku, był natomiast rezydencją króla Augusta III Mocnego. Miejsce to zapisało się niechlubnie w polskiej historii - to właśnie tutaj podpisano II rozbiór naszego kraju. Niestety, obecnie wygląd obu budynków daleki jest od oryginalnego - zostały one przebudowane i unowocześnione, co raczej nie wyszło im na dobre. We wnętrzach obu zamków znajdują się filie Muzeum Historyczno - Archeologicznego.
Dom Elizy Orzeszkowej - We wnętrzu znajduje się biblioteka oraz ekspozycja poświęcona pisarce. Jeśli zejdziemy ulicą Orzeszka w dół, w stronę ulicy Lenina, po lewej stronie zobaczymy znajdujące się przy parku popiersie pisarki.

Ponadto obejrzymy również inne interesujące miejsca:
Teatr Dramatyczny - ciekawy głównie ze względu na swoją nietypową konstrukcję, przypominającą zwężającą się ku górze koronę. Ulica Sowietskaja - główny deptak i zarazem serce Grodna. Kościół św. Bernarda - przykład baroku wileńskiego- powstał w XVI wieku, oryginalnie w stylu renesansowym, ale podczas stuleci został kilkakrotnie przebudowany. Wielka Synagoga: w 1572 roku w Grodnie pojawił się rabin Morduchaj ben Abraham Jaffe urodzony w Pradze. Z jego inicjatywy, w latach 1575–1578 wzniesiono pierwszą murowaną synagogę. Obecna synagoga powstała, po pożarze starej w 1899, w latach 1902–1905 w stylu eklektycznym i mauretańskim. Dom Masonów: dom ten, zwany domem masonów grodzieńskich został zbudowany w XVIII wieku. Odbywały się w nim posiedzenia loży masońskiej a od XIX wieku został siedzibą organizacji charytatywnych.

W godzinach popołudniowych zakończenie zwiedzania.
MOŻLIWOŚĆ UCZESTNICTWA WE MSZY ŚWIĘTEJ W JĘZYKU POLSKIM.
Czas wolny na obiad, kawę, ciastko w najstarszej grodzieńskiej kawiarni,
czynnej od 1795 roku.
+ fakultatywnie: obiad 2 daniowy 38 zł.

Wyjazd w drogę powrotną do Białegostoku.
Na granicy zakupy w sklepie wolnocłowym, gdzie istnieje możliwość nabycia markowych artykułów akcyzowych (papierosy, wódka, tradycyjne nalewki białoruskie) oraz perfum w atrakcyjnych cenach tax-free (np. paczka papierosów ok. 1,2 €; 0,5 ltr. wódki Finlandia ok. 5 €; 0,5 ltr. tradycyjnej nalewki białoruskiej ok. 3 €.).
Powrót do Białegostoku w późnych godzinach wieczornych.

Świadczenia:
przejazd autokarem turystycznym, opieka pilota, przewodnik polskojęzyczny, wstępy do zwiedzanych obiektów: Muzeum Elizy Orzeszkowej, Muzeum Historyczno- Archeologiczne na grodzieńskim zamku, ubezpieczenie NNW i KL, organizacja przepustek.