NIE ŚWIĘCI GARNKI LEPIĄ

--» OFERTA GRUPOWA » 1 DNIOWE

od 99 zł

 

SZLAK RĘKODZIEŁA LUDOWEGO to podróż do czasów naszych pradziadków i ich codziennej pracy. Jest to wycieczka po starych pracowniach rzemieślników, takich jak garncarz, tkaczka oraz łyżkarz. Rzadko już można spotkać prawdziwego przedstawiciela tych zawodów, które odeszły już niemal zupełnie w niepamięć. Współczesne szkoły nie kształcą takich fachowców, a jednak praca tych, którzy jeszcze zajmują się starym rzemiosłem jest doceniana na całym świecie. Być może właśnie śladowe ilości takich rzemieślników oraz ich piękne, unikatowe bez wątpienia wyroby cieszą się popularnością nie tylko w kraju, ale także za granicą.

"NIE ŚWIĘCI GARNKI LEPIĄ"
ORIENTACYJNY HARMONOGRAM


09:00 -- SPOTKANIE W MIEJSCU ZBIÓRKI I ODJAZD!
10:00 -- PRZYJAZD DO CZARNEJ WSI KOŚCIELNEJ.
Ta niewielka i spokojna miejscowość otoczona lasami Puszczy Knyszyńskiej, jest prawdziwą ostoją artystów ludowych zajmujących się rzemiosłem tradycyjnym. Przed rokiem 1799 rokiem przybył tutaj pierwszy garncarz – Antoni Piechowski. W XIX wieku większość mieszkańców prowadziła warsztaty garncarskie, produkując głównie dachówkę która zaopatrywała cały Białystok i okolice. Wynikało to z rodzaju gliny na tych terenach – była to glina tłusta, która ma w sobie więcej piasku, i jest bardziej stojąca, tęższa. Do dziś przetrwały tu ostatnie na Podlasiu pracownie garncarskie produkujące ceramikę siwą- jedną z nich odwiedzimy w czasie wycieczki.
Kowalstwo to kolejne ginące
rzemiosło, które przetrwało w Czarnej Wsi Kościelnej. To zawód wykonywany przez kowala, przy użyciu narzędzi kowalskich. Polega na kształtowaniu metali na gorąco, po ogrzaniu ich do temperatury mięknięcia. Miejsce pracy kowala nazywane jest kuźnią, w której podejrzymy tajniki jego rzemiosła.
11:30 -- PRZYJAZD DO WSI ZAMCZYSK.
W tym miejscu do dziś funkcjonuje Pracownia Łyżkarska.
Jest to już chyba ostatnia pracownia na Podlasiu zajmująca się wyrobem łyżek. Prowadzi ją sympatyczny Pan Mieczysław Baranowski. Rzemiosła uczył się od najmłodszych lat przy ojcu i kuzynach. Posługując się tradycyjnymi, prostymi narzędziami, wprawnymi ruchami, potrafi bardzo szybko zamienić kawałek drewna w łyżkę. Możemy zresztą sami to zobaczyć, gdyż Pan Mieczysław na prośbę wystruga nam i wręczy stworzony przedmiot.
Następnie przejazd w okolice Janowa, który jest stolicą tkactwa dwuosnowowego, zwanego też podwójnym. Należy ono do najciekawszych zjawisk współczesnej polskiej sztuki ludowej, a przetrwało do dzisiaj w Janowie i kilku okolicznych miejscowościach. Wełniane, dekoracyjne tkaniny, zwane często “janowskimi dywanami”, łączą w swoim wzornictwie tradycję ze współczesnością. Wykonuje się je z naturalnej przędzy wełnianej unikatową techniką, na drewnianych ręcznych warsztatach. Do tkania użyte są dwa wątki w dwóch kontrastowych kolorach i osnowa, także w dwóch kolorach. Zobaczymy tu Pracownię Tkacką i spróbujemy swych sił w zawodzie.
13:00 -- ZAKOŃCZENIE PROGRAMU, OPCJONALNIE OBIAD LUB OGNISKO.
14/15:00 -- ORIENTACYJNA GODZINA POWROTU.

Świadczenia:
* Przejazd autokarem.
* Opłaty drogowe.
* Ubezpieczenie NNW.
* Bilety wstępów oznaczone symbolem (bilet).
* Opieka pilota/ przewodnika.
+ Obiad lub ognisko: płatne dodatkowo.

Uwagi:
Optymalne grupy:
A. Szkolne min. 42 uczniów + 3 opiekunów, B. Dorosłych: min. 40 uczestników.
W razie zainteresowania wycieczką należy zgłosić akceptację naszej oferty- wówczas zarezerwujemy autokar, nocleg, wejściówki do wybranych atrakcji oraz przedstawimy spersonalizowany program.
Czas trwania: ok. 5 godzin (© 2023).

--
Cena zależy od terminu i miejsca wyjazdu oraz liczebności grupy.
Aby otrzymać aktualną ofertę proszę o kontakt z doradcą:
P.T.T. RAMIS-BORT BIURO PODRÓŻY
15-879 BIAŁYSTOK, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
ramisbort@wp.pl, +48 793 809 546

 

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA NASZE
WYCIECZKI DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH