GRODZIEŃSZCZYZNA (1 dzień)

WYCIECZKI DLA FIRM » WYCIECZKI ZAGRANICZNE

 

GRODNO- ŚLUZA NIEMNOWO


Grodno. Miasto, o roli którego w naszych dziejach wie się i pamięta w Polsce coraz mniej. A przecież w I Rzeczypospolitej po Krakowie a później Warszawie, obok Wilna było trzecią polityczną stolicą kraju i przez lata siedzibą królewską. Grodno było miastem katedr, zamków i  pałaców. Tak pięknym w XVI stuleciu, że jego panorama – miedzioryt Franza Hogenberga, znalazła się wśród widoków najpiękniejszych miast Europy w sławnym dziele Georga Brauna „Civitates orbis terrarum”. To na grodzieńskim Zamku Górnym zmarł w 1492 roku Kazimierz Jagiellończyk. A osiem lat wcześniej, w 1484 r. jego pobożny syn, królewicz Kazimierz, kanonizowany w XVII, dzisiaj patron Litwy. Do wyjazdu potrzebny jest jedynie skan paszportu- reszta formalności jest zawarta w cenie wycieczki.
Zapraszamy do odwiedzenia tego bliskiego naszym sercom miasta.

PROGRAM WYCIECZKI
06:15 zbiórka pod budynkiem Biura Podróży RAMIS.
Sprawdzenie listy obecności i wyjazd.
Przejazd autokarem przez granicę polsko- białoruską w Kuźnicy.
Około 11:30 (czasu polskiego) przyjazd do Grodna.
Spotkanie z przewodnikiem i rozpoczęcie zwiedzania miasta:
Kościół farny oo. Jezuitów - dla wielu odwiedzających stanowi symbol całego miasta. Jest on przykładem architektury barokowej i dlatego też uznaje się go za najpiękniejszy z kościołów na terenie Białorusi. Wewnątrz - znajduje się aż 14 ołtarzy, a główny z nich, o wysokości 21 metrów, był niegdyś najwyższym w całej Rzeczypospolitej.
Cerkiew Świętych Borysa i Gleba - nazywana także Kolożska; najstarsza wzmianka o niej pochodzi jeszcze z 1183 roku. Do dzisiaj zachowały się trzy z jej oryginalnych ścian - w 1859 roku jedna osunęła się do Niemna. O wyjątkowości i pięknie budynku stanowią kolorowe, niebieskie, zielone i czerwone kamienie, układające się we wzory na ścianach cerkwi.
Stary Zamek i Nowy Zamek - położone na wzgórzu, skąd rozciąga się najładniejszy widok na rzekę Niemen, dominują nad całym miastem. Stary Zamek powstał na miejscu XIV-wiecznej twierdzy wzniesionej przez Witolda - wielkiego księcia litewskiego. Nowy Zamek, którego budowę ukończono w 1737 roku, był natomiast rezydencją króla Augusta III Mocnego. Miejsce to zapisało się niechlubnie w polskiej historii - to właśnie tutaj podpisano II rozbiór naszego kraju.
Dom Elizy Orzeszkowej - We wnętrzu znajduje się biblioteka oraz ekspozycja poświęcona pisarce. Jeśli zejdziemy ulicą Orzeszka w dół, w stronę ulicy Lenina, po lewej stronie zobaczymy znajdujące się przy parku popiersie pisarki.
Ponadto obejrzymy również inne interesujące miejsca:
Teatr Dramatyczny - ciekawy głównie ze względu na swoją nietypową konstrukcję, przypominającą zwężającą się ku górze koronę. Ulica Sowietskaja - główny deptak i zarazem serce Grodna. Kościół św. Bernarda - przykład baroku wileńskiego- powstał w XVI wieku, oryginalnie w stylu renesansowym, ale podczas stuleci został kilkakrotnie przebudowany. Wielka Synagoga: w 1572 roku w Grodnie pojawił się rabin Morduchaj ben Abraham Jaffe urodzony w Pradze. Z jego inicjatywy, w latach 1575–1578 wzniesiono pierwszą murowaną synagogę. Obecna synagoga powstała, po pożarze starej w 1899, w latach 1902–1905 w stylu eklektycznym i mauretańskim. Dom Masonów: dom ten, zwany domem masonów grodzieńskich został zbudowany w XVIII wieku. Odbywały się w nim posiedzenia loży masońskiej a od XIX wieku został siedzibą organizacji charytatywnych.
W godzinach popołudniowych zakończenie zwiedzania.
Czas wolny. Można zamówić fakultatywnie: obiad 2 daniowy 40 zł.
Po obiedzie wyjazd z Grodna i przejazd do Niemnowa gdzie zobaczymy:
Śluzę Niemnowo – osiemnasta śluza na Kanale Augustowskim licząc od strony Biebrzy i zarazem ostatnia przed połączeniem Kanału z Niemnem. Wybudowana w latach 1828-1830 przez Jana Pawła Lelewela. Pierwotnie trzykomorowa, nieczynna od 1939 roku śluza Niemnowo została zrekonstruowana w latach 2004 – 2006. Dobudowano wówczas czwartą komorę, służącą do połączenia Kanału Augustowskiego z Niemnem przy stanach niżówkowych rzeki. Powodem tego stanu rzeczy była zmiana trasy rzeki i warunków przepływu – likwidacja zakola, erozja denna i obniżenie stanów niskich. Niemnowo to największa śluza na całym Kanale Augustowskim, różnica poziomów wynosi tu aż 9,80 m., długość komór: 43,5 m., szerokość: 5,90 m.
Po zakończeniu zwiedzania wyjazd w drogę powrotną do Białegostoku.

Na granicy zakupy w sklepie wolnocłowym, gdzie istnieje możliwość nabycia markowych artykułów akcyzowych (papierosy, wódka, tradycyjne nalewki białoruskie) oraz perfum w atrakcyjnych cenach tax-free (np. paczka papierosów ok. 1,2 €; 0,5 ltr. wódki Finlandia ok. 5 €; 0,5 ltr. tradycyjnej nalewki białoruskiej ok. 3 €.).
Powrót do Białegostoku w późnych godzinach wieczornych.

Świadczenia:
przejazd autokarem turystycznym, opieka pilota, przewodnik polskojęzyczny, bilet wstępu do Muzeum Elizy Orzeszkowej, ubezpieczenie NNW i KL, organizacja przepustek.