SZLAK PIASTOWSKI

→ WYCIECZKI SZKOLNE I WYJAZDY DLA FIRM » 2 DNI

od 549 zł


Któż nie pamięta legendy o Lechu, Czechu i Rusie, legendy o Popielu, którego w Kruszwicy myszy zjadły. Kto był twórcą Państwa Polskiego, a kto pierwszym Piastem? Te odpowiedzi można znaleźć, wybierając się na Szlak Piastowski. Średniowieczne grodziska, pozostałości zamkowych ruin, zabytkowe kościoły, pomniki to tylko namiastka tego czego można doświadczyć na tej trasie. O dynastii Piastów, chrzcie Mieszka, zwycięskich bitwach Bolesława Chrobrego i chrześcijańskiej działalności świętego Wojciecha- na szlaku dowiemy się jeszcze bardziej szczegółowo.

"SZLAK PIASTOWSKI"                              
PRZYKŁADOWY PROGRAM WYCIECZKI

Harmonogram jest orientacyjny a podane godziny mogą ulec zmianie.

1 DZIEŃ
07:00 -- SPOTKANIE W MIEJSCU ZBIÓRKI I WYJAZD.
14:00 -- PRZYJAZD DO KRUSZWICY i zwiedzanie Mysiej Wieży (bilet). Jej nazwę jedni tłumaczą legendą, kiedy to król Popiel wraz z rodziną został zjedzony przez mściwe myszy. Inni uważają, że nazwa pochodzi od rodu Myszków, którzy panowali tu nad ludem goplańskim. Jest jeszcze inna wersja która głosi, że nazwę tę przynieśli ze sobą Krzyżacy. Widzieli oni w tej wieży zwierciadlane odbicie Mysiej Wieży w Bingen na wyspie Renu. Górująca nad miastem 32-metrowa ceglana wieża to pozostałość zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego ok. 1350 roku. W 1657 roku Szwedzi zniszczyli zamek, wysadzając go w powietrze. Pozostała po nim jedynie ośmioboczna wieża zwana "Mysią Wieżą". Na szczyt Wieży dochodzi się 109 schodami.
16:00 -- BISKUPIN: zwiedzanie rezerwatu archeologicznego i muzeum z ekspozycją o osadnictwie na Pałukach (bilet). Zobaczymy m.in. rekonstrukcje wiosek i osad z epoki kamienia, czy okresu wszesnopiastowskiego. Muzeum zwiedzimy razem z przewodnikiem, będzie również czas na seans filmu “Biskupin – pomnik historii”.
18:00 -- ZAKOŃCZENIE ZWIEDZANIA.
19:00 -- PRZYJAZD DO MIEJSCA ZAKWATEROWANIA.
19:30 -- OBIADOKOLACJA. NOCLEG.

2 DZIEŃ
08:00 -- ŚNIADANIE.
09:00 -- WYKWATEROWANIE I WYJAZD Z OŚRODKA.
10:00 -- PRZYJAZD DO GNIEZNA. O początkach historii miasta mówi legenda o trzech braciach: Lechu, Czechu i Rusie. Na Wzgórzu Lecha wznosi się jeden z najwspanialszych i najcenniejszych zabytków Polski - Katedra gnieźnieńska (bilet). Obecna gotycka budowla pochodzi z przełomu XIV i XV w. Pierwsza świątynia powstała w latach 970-977. Niemal od tysiąca lat z katedrą w Gnieźnie związany jest kult św. Wojciecha. Do jego grobu pielgrzymowali wielcy tego świata: Otton III, Bolesław Chrobry, Władysław Jagiełło, Jan Olbracht, Zygmunt III Waza Wspaniały jest wystrój architektoniczny katedry. Na szczególną uwagę zasługują brązowe Drzwi Gnieźnieńskie, dzieło sztuki romańskiej z XII w., ilustrujące żywot św. Wojciecha. Wzrok przyciąga srebrna trumna z relikwiami świętego Wojciecha (dzieło Piotra van der Rennena z Gdańska) płyty nagrobne św. Wojciecha (Hansa Brandta z Gdańska) i biskupa Zbigniewa Oleśnickiego (autorstwa Wita Stwosza). Następnie udamy się na plenerową ekspozycję do OSTROWA LEDNICKIEGO, gdzie zobaczymy ruiny kompleksu pałacowego, zbudowanego za czasów Mieszka I, wraz z kaplicą na planie krzyża greckiego (bilet). Jest to prawdopodobnie miejsce chrztu Mieszka I.
15:00 -- WYJAZD W DROGĘ POWROTNĄ.
18:00 -- OBIAD W TRASIE.
--- WIECZOREM ZAKOŃCZENIE WYCIECZKI (dokładną godzinę poda pilota).

Świadczenia zawarte w cenie:
* 1 nocleg w pokojach (zwykle w pokojach 3- 6- osobowych)
+ na życzenie pokoje o lepszym standardzie, 2- 3- osobowe z łazienkami i TV.
* 1 śniadanie, 1 obiadokolacja, 1 obiad.
* Usługi przewodnickie w muzeach.
* Opieka pilota (możliwość dołączenia po trasie).
* Przejazd autokarem, opłaty drogowe i parkingowe.
* Ubezpieczenie NNW, obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* Bilety wstępu oznaczone symbolem (bilet).
+ Propozycje fakultatywne- za dodatkową opłatą.

UWAGI:
Optymalne grupy:
A. Szkolne min. 42 uczniów + 3 opiekunów, B. Dorosłych: min. 40 uczestników.
W razie zainteresowania wycieczką należy zgłosić akceptację naszej oferty- wówczas zarezerwujemy autokar, nocleg, wejściówki do wybranych atrakcji oraz przedstawimy spersonalizowany program.
--
Cena zależy od terminu i miejsca wyjazdu oraz liczebności grupy.
Aby otrzymać aktualną ofertę proszę o kontakt z doradcą:
P.T.T. RAMIS-BORT BIURO PODRÓŻY
15-879 BIAŁYSTOK, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
ramisbort@wp.pl, +48 793 809 546
© 2023

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA NASZE
WYCIECZKI DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH