ALI Z ZIELONEGO WZGÓRZA

--» OFERTA GRUPOWA » 1 DNIOWE

od 89 zł


Tatarzy w Polsce? Tak i to od dawna. Albo powiedzmy sobie szczerze – od bardzo dawna. To lud turecki pochodzący z rejonów Syberii i Mongolii, przez co często myleni byli  (i są) z Mongołami. Białostocki szlak tatarski zaprowadzi nas do Bohonik i Kruszynian. Są to najstarsze w obecnych granicach Polski skupiska wyznawców islamu. Pamiętają one pierwszych Tatarów sprzed ponad 300 lat, osadzonych tu przez Jana III Sobieskiego. Obecnie we wsiach tych mieszka niewielu Tatarów, ale czynne meczety i cmentarze muzułmańskie sprawiają, że te miejsca mają dla nich ogromne znaczenie.


"ALI Z ZIELONEGO WZGÓRZA"
PRZYKŁADOWY PROGRAM

09:00 -- ROZPOCZĘCIE WYCIECZKI.
10:00 -- PRZYJAZD DO SOKÓŁKI.
SOKÓŁKA
: miasto które rozpoczyna Szlak Tatarski. W Muzeum Ziemi Sokólskiej znajdziemy wystawę upamiętniającą Tatarów, którzy zamieszkiwali Ziemię Sokólską od 1679 roku (bilet). Wystawa prezentuje pamiątki związane z religią, kulturą i historią tatarów polskich.
BOHONIKI: to maleńka wioska na Podlasiu, leżąca w zacisznym zakątku Polski północno-wschodniej, niedaleko Sokółki. Mimo to wieś jest unikatowa w skali całego kraju, bowiem zamieszkuje je ludność tatarska. W programie zwiedzanie XIX- wiecznego meczetu (bilet)- opowieści o zwyczajach i obrzędach tatarskich. Wizyta na mizarze- tradycyjnym cmentarzu tatarskim.
SILVARIUM POCZOPEK: to wyjątkowy ogród leśny położony w Puszczy Knyszyńskiej. Wybierzemy się tam na długi spacer, a zobaczymy nie tylko wspaniałą przyrodę, ale także liczne rzeźby z drewna i kamienia. Są zegary słoneczne, drewniane domki, mostki nad strumykiem. Jest także “Przytulisko” – ośrodek rehabilitacji dzikich ptaków i drobnych ssaków. Wszystko to wkomponowane w malowniczy krajobraz miejsca obdarzonego szczególną, pozytywną mocą.
SUPRAŚL: to podlaska "ziemia obiecana". Odkąd wywóz towarów z Królestwa Polskiego do Rosji obłożono niekorzystnym cłem, w położonym w Cesarstwie Rosyjskim Supraślu zaczęły powstawać fabryki włókiennicze. Imperialne decyzje ekonomiczne przyczyniły się do ożywienia malutkiego miasteczka. Pierwszą fabrykę założył w 1833 r. Wilhelm Zachert. Po nim zakłady zbudowali tu Buchholtz, Aunert, Alt, Reich i Jansen. Zobaczymy tu pounicki Zespół Bazyliański- Ławra Supraska i Pałac Bucholtzów (panorama z zewnątrz).
+ OPCJONALNIE:
1. MUZEUM IKON [+ bilet]: zwiedzanie ekspozycji na terenie prawosławnego monasteru (bilet). W zabudowaniach klasztornych w Supraślu znajdue się jedno z ciekawszych muzeów w Polsce. Wszystko zaczęło się od Białegostoku, gdzie w latach 60. Muzeum Okręgowe rozpoczęło zakupy, wymiany lub otrzymywało darowizny od osób prywatnych. Często zdarza się, że trafiają ikony z przemytu przekazane przez Urząd Celny.
2. MUZEUM DRUKU [+ bilet]: podczas tego fascynującego zwiedzania, zapoznacie się z historią książki w skrócie: od produkcji papieru, przez druk, aż do oprawy.

3. OGNISKO z kiełbaskami, pieczywem i dodatkami.

4. TATARSKI OBIAD regionalny na który składają się przysmaki z kuchni tatarskiej.
Ok. 15:00 -- ZAKOŃCZENIE ZWIEDZANIE I WYJAZD W DROGĘ POWROTNĄ.
Ok. 15:30 -- ORIENTACYJNA GODZINA POWROTU.

ŚWIADCZENIA zawarte w cenie:
* Przejazd autokarem, opłaty drogowe i parkingi.
* Ubezpieczenie NNW.
* Bilety wstępów.
* Opieka przewodnika (może wsiadać po trasie).
+ Opcje fakultatywne płatne dodatkowo.

UWAGI:
Zastrzegamy że przewodnik/ pilot może dołączyć do grupy po trasie.
Optymalna grupa minimum 42 uczniów + 3 opiekunów.
W razie zainteresowania wycieczką należy zgłosić akceptację naszej oferty- wówczas zarezerwujemy autokar, wejściówki do wybranych atrakcji oraz przedstawimy dokładny program.
Czas trwania: ok. 8/9 godzin.
Cena zależy od terminu i miejsca wyjazdu oraz liczebności grupy.
___
Aby otrzymać aktualną ofertę proszę o kontakt z doradcą:

P.T.T. RAMIS-BORT BIURO PODRÓŻY
15-879 BIAŁYSTOK, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
ramisbort@wp.pl, +48 793 809 546