2.2 Śladami Gedymina

→ WYCIECZKI SZKOLNE I WYJAZDY DLA FIRM » ZAGRANICZNE

  • Fot. RAMIS
    Fot. RAMIS


Po śmierci Mendoga, który jako pierwszy zjednoczył wspólnoty plemienne Litwy, państwo stworzone przez niego rozpadło się. Ponownego zjednoczenia dokonał na przełomie XIII i XIV w. – Giedymin. Był on wielkim księciem litewskim i protoplastą dynastii Giedynomowiczów, pod panowaniem której w XIV i XV wieku Litwa stanowiła najrozleglejsze państwo w ówczesnej Europie. Jedną z gałęzi dynastii wywodzącej się od wielkiego księcia, była dynastia Jagiellonów oraz liczne polskie, litewskie i ruskie rody książęce.


"ŚLADAMI GEDYMINA"                           
ORIENTACYJNY PROGRAM WYCIECZKI
Podane godziny mogą ulec zmianie.

1 DZIEŃ
06:00 -- WYJAZD Z MIEJSCA ZBIÓRKI, PRZEJAZD NA LITWĘ.
12:00 -- PRZYJAZD DO CELU, SPOTKANIE Z PRZEWODNIKIEM I ROZPOCZĘCIE ZWIEDZANIA.
WILNO: zobaczymy wspólnie OSTRĄ BRAMĘ, a w niej obraz MB Ostrobramskiej o której Adam Mickiewicz napisał: "Panno Święta, co w Ostrej świecisz Bramie!", klasztor Bazylianów, cmentarz na ROSSIE- nekropolię na której znajdziemy grób matki Józefa Piłsudskiego i serce jej syna, górkę literatów- groby Syrokomli, Lelewela, Wiwulskiego, ANTOKOL- kościół św. Piotra i Pawła- arcydzieło sztuki barokowej, STARE MIASTO: katedrę św. Stanisława, Aleję Gedymina, Cerkiew Św. Ducha, gmach Uniwersytetu Wileńskiego (z zewnątrz).
OK. 17:00 -- ZAKOŃCZENIE ZWIEDZANIA. Możliwość swobodnego spaceru po Starym Mieście, zakupu pamiątek i innych drobnych artykułów.
OK. 18:00 -- OBIADOKOLACJA.
OK. 19:00 -- PRZEJAZD DO MIEJSCA ZAKWATEROWANIA. ROZLOKOWANIE W POKOJACH. NOCLEG.

2 DZIEŃ
08:00 -- ŚNIADANIE.
09:00 -- PRZEJAZD DO CENTRUM WILNA. Ciąg dalszy zwiedzania miasta. Zobaczymy ZAUŁEK GOTYCKI: Pomnik Adama Mickiewicza, Kościół św. Teresy, kościół św. Anny. ZAUŁEK LITERACKI: w domu pod nr 5 mieszkał przez pewien czas wieszcz co upamiętnia specjalna tablica. CELA KONRADA w Klasztorze Bazylianów w którym więziony był Mickiewicz (z zewnątrz). Udamy się na ULICĘ ZAMKOWĄ: to główny trakt Starego Miasta i do REPUBLIKI ZARZECZA dzielnicy porównywanej do paryskiego Monmartru. Dzielnica ma własny hymn, konstytucję, prezydenta oraz patrona – Anioła Zarzecza z brązu… Rzeka Wilenka stanowi nieodłączną jej część, nic więc dziwnego, że jeszcze jednym jej symbolem  jest Rusałeczka. Figurka z brązu umieszczona jest na nabrzeżu Wilenki. 
Po zakończonym zwiedzaniu Wilna krótki czas wolny i przejazd do Trok.
TROKI: jeden z najstarszych grodów litewskich. Zwiedzanie zamku na wyspie Galve [bilet PŁATNY]. Został on wzniesiony w XIV– XV w. przez wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda. Najważniejszym elementem struktury zamkowej został czworoboczny pałac książęcy z wewnętrznym dziedzińcem otoczonym drewnianymi galeriami. Troki były w tym czasie ważnym ośrodkiem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Charakterystyczny układ symetrycznego zespołu dwóch połączonych naprzeciwległych budynków i wieży wjazdowej na osi dziedzińca zdradza inspirowanie się projektanta Zamku Górnego gotyckimi zamkami z terenu Mazowsza, takimi jak: Borysławice, Liw, Łowicz.
+ OPCJONALNIE: REJS STATKIEM po Jeziorze Galve z fantastyczną panoramą trockiego zamku [+ dopłata].
16:00 -- PO ZAKOŃCZONYM ZWIEDZANIU WYJAZD DO POLSKI.
18:30 -- OBIAD W TRASIE (we własnym zakresie).
20/21:00 -- ZAKOŃCZENIE WYCIECZKI (DOKŁADNĄ GODZINĘ PODA PILOT).

ŚWIADCZENIA:
* 1 nocleg (zwykle w pokojach 3- 6- osobowych)
+ na życzenie możemy pokoje o lepszym standardzie: 2- 3- os. z łazienkami i TV.
* Wyżywienie: 1 śniadanie, 1 obiadokolacja.
* Transport autokarem, opłaty drogowe i parkingowe.
* Pakiet ubezpieczeń NNW + Koszty Lecznia.
* Obowiązkowa składka na TFG.
* Opieka przewodnika w Wilnie.
* Opiekun grupy/ pilot (istnieje możliwość że wsiądzie po trasie).
+ Bilety wstępów - płatne dodatkowo.

UWAGI:
* Cena zależy od terminu i miejsca wyjazdu oraz liczebności grupy.
* Optymalna liczba uczestników:
A. Grupy SZKOLNE: 42 uczniów + 3 opiekunów
B. Grupy DOROSŁYCH: ok. 40 osób.
* Aby otrzymać aktualną ofertę proszę o kontakt z doradcą:
+48 793 809 546
, ramisbort@wp.pl

Po jej akceptacji zarezerwujemy nocleg, autokar, wejściówki do wybranych atrakcji oraz przedstawimy spersonalizowany program.
_____
ZAPRASZAMY TEŻ NA WYCIECZKI PRYWATNE