FINLANDIA: BIAŁE NOCE

Wycieczki indywidualne

Cena:799.00
  • Rundale
    Rundale
  • Rundale
    Rundale
  • Tallin
    Tallin
  • Tallin
    Tallin
  • Tallin
    Tallin
  • Tallin
    Tallin
  • Tallin
    Tallin
  • Prom do Helsinek
    Prom do Helsinek
  • Helsinki
    Helsinki
  • Helsinki
    Helsinki
  • Helsinki
    Helsinki
  • Archipelag
    Archipelag
  • Tartu
    Tartu

Białe noce to cykliczne zjawisko astronomiczne występujące polegające na tym, że w pewnym okresie roku w nocy nie zapadają całkowite ciemności, czyli zmierzch przechodzi bezpośrednio w brzask. Podczas białych nocy tarcza słoneczna chowa się pod horyzontem, ale dość płytko. Zjawisko rozproszenia światła w górnych warstwach atmosfery sprawia, że niebo pozostaje jasne.

 

NASZA PROPOZYCJA PROGRAMU
CZWARTEK 4.07.2019
06:00 wyjazd autokarem z Białegostoku, przejazd do Tallina. W trakcie przejazdu zwiedzanie Pałacu w RUNDALE.
To barokowy pałac położony w Semigalii, jeden z najpiękniejszych budynków Łotwy, niegdyś rezydencja rodziny Bironów (bilet). Pałac został zbudowany w 1730 roku w stylu barokowo- rokokowym według projektu Bartolome Rastrellego jako letnia posiadłość Ernsta Johanna von Birona, jednak długo stał pusty, dopóki Rastrelli nie wykończył w 1760 roku jego wnętrz. Po III rozbiorze Polski Katarzyna II podarowała go kochankowi ks. Zubowowi. Po jego śmierci pałac odziedziczyła żona Tekla Walentynowicz, powtórnie zamężna z ks. Szuwałowem, późniejsza matka Pawła Szuwałowa. W rękach rodziny Szuwałowów Pilsrundāle pozostało do 1917 roku. Po I wojnie światowej przejęło go państwo łotewskie. Gruntownie odnowiony po 1991 roku, jest jedną z piękniejszych rezydencji na Łotwie. Są tu kwaterowani przedstawiciele państw obcych wizytujących Łotwę. W pałacu znajduje się muzeum.
Po trasie wizyta w RYDZE: postój na obiad w słynnej restauracji Lido (płatne we własnym zakresie).
23:00 przyjazd do Tallina. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

PIĄTEK 5.07.2019
09:00 Śniadanie, wyjazd z hotelu.
10:00 Spotkanie z przewodnikiem w języku polski i rozpoczęcie zwiedzania Tallina.
TALLIN jest bramą do Estonii. To tutaj koncentruje się życie biznesowe i kulturalne kraju. Miasto jest jedną z mniejszych stolic europejskich a wszystkie zabytki położone są blisko siebie. Odwiedzających zachwyca średniowieczna starówka, wiekowe drewniane domy, muzea i galerie, a także kontrastująca z nimi nowoczesna architektura powoli rosnącego city. Tallińska Starówka znana jest na całym świecie ze świetnie zachowanej średniowiecznej architektury. Szeregi pastelowych kamienic stojących wzdłuż wybrukowanych kocimi łbami uliczek pamiętają czasy rycerzy i kupców hanzeatyckich. Po całodziennym zwiedzaniu odpocząć można w przytulnych kawiarniach i restauracjach. Zwiedzamy Starówkę - Vanalinn, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stare Miasto składa się z dwóch części - Górnej i Dolnej, a otoczonych najdłuższymi w Europie, zachowanymi murami obronnymi.  Górne miasto: gdzie zwiedzimy Zamek (twierdza)– plac zamkowy. Baszta Długi Hermann „Pikk Hermann”. Estoński Parlament „Rigikogu”. Estoński Prawosławny Sobór pod wezwaniem Aleksandra Newskiego (wejście bezpłatne). Episkopalna Katedra Luterańska „Toomkirik” (bilet: 1 €). Dwa tarasy widokowe z panoramą na Dolne Miasto, baszty, port i zatokę. Ogród duńskiego króla. Mury obronne oddzielające Górne i Dolne miasto. Baszta „Kiek in de Kök”. Dziewicza baszta „Neitsi Torn”. Uliczka długa nóżka i krótka nóżka „Pikk Jalg” i „Lühike jalg”. Dolne miasto: Kościół św. Mikołaja „Niguliste”. Plac Ratuszowy z Ratuszem. Apteka Magistracka - najstarsza nieprzerwalnie funkcjonująca apteka w Europie. Kościół Ducha Św. Kościół (bilet: 1 €). Muzeum marcepanu. Kamieniczka Wielkiej Gildii, Kanuta, Olava. Kamieniczka Bractwa Czarnogłowych. Kościół św. Olava, w XVI w. najwyższa budowla w Europie (wejście bezpłatne). Kamieniczki kupieckie Trzy Siostry. Brama Morska z basztą Gruba Małgorzata, z tablicą upamiętniającą ucieczkę internowanego polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. Bastiony a na nim pomnik upamiętniający zatonięcie promu „Estonia”. Romantyczna uliczka Św. Katarzyny, z częściowo zachowanym Klasztorem Dominikańskim. Baszty (wrota i średniowieczna uliczka) Viru. Wyjazd do Kadrioru park – gdzie obejrzymy rozległy, francuski park ciągnący się między morskim brzegiem a stromym wapiennym wzgórzem Lasnamagi. Założony został w latach 1714-1718 na żądanie Piotra I, jako jedna z jego letnich rezydencji. Budynek jest obecnie zajmowany przez prezydenta kraju Lennarta Meri. Ponadto: przystań jachtowa (miasteczko olimpijskie) Pirita, gdzie w 1980 r. miała tu miejsce Olimpiada na regatach. Z tego miejsca jest przepiękna panorama na zatokę, plażę, jak również na same stare miasto.
14:00 Zakończenie zwiedzania. Czas wolny. Samodzielne spacery po Starym Mieście. Czas na zakupy.
17:00 Wyjazd do hotelu. Obiadokolacja (z dopłatą 12 €). Nocleg.

SOBOTA 6.07.2019
06:00 Pobudka i śniadanie w formie suchego prowiantu. 07:00 przyjazd do portu, ambarkacja na prom.
08:00 Przeprawa statkiem VIKING wraz z autokarem do Helsinek (dopłata za bilet 40 €).
10:30 Przyjazd do Finlandii i realizacja programu zwiedzania
PORVOO to drugie względem wieku miasto w Finlandii - to także podobno jedno z najładniejszych miast w kraju. Zachował się tu średniowieczny układ urbanistyczny a drewniana zabudowa z końca XVIII wieku uchodzi za prawdziwy skarb fińskiej architektury. Zwiedzający zachwycają się niskimi domami pomalowanymi w żywe kolory, uroczymi podwórzami i wąskimi uliczkami. Porvoo często bywa nazywane miastem poetów i malarzy, gdyż artyści upodobali sobie jego senną atmosferę i piękne plenery. W planie wizyta w katedrze, spacery po miasteczku i wzdłuż malowniczych kanałów.
ARCHIPELAG ZATOKI FIŃSKIEJ: najważniejszym regionem rybackim Finlandii Południowej jest archipelag Morza Bałtyckiego. Wyspy Zatoki Fińskiej, tworzą najobszerniejszy archipelag w Europie- pokryty dziesiątkami tysięcy wysp. Największe grupy wysepek znajdują się w okolicach Tammisaari i Porvoo. Na niektórych wyspach znajdują się miejscowości, lecz w większości wyspy są niezamieszkałe. Tylko na niektórych znajdują się urokliwe kolorowe domki letnie. Obszar ten pokryty jest licznymi rafami skalnymi. W Zatoce Fińskiej jest ich tysiące, ale forma archipelagu jest węższa. Pod osłoną wysepek fale morskie są znacznie mniejsze niż na morzu otwartym..
PARK NARODOWY NUUKSIO jest położony na granicy tajgi i lasów dębowych. Krajobraz jest zdominowany przez doliny polodowcowe i skaliste wzgórza sięgające około 100 m n.p.m.. Pośród zwierząt zamieszkujących Nuuksio najciekawszym jest latająca wiewiórka- czyli polatucha syberysjka, która jest symbolem parku.
Powrót do Helsinek. Obiad (płatny 12 €). Zwiedzanie miasta.
HELSINKI zwane są przez Finów Córą Bałtyku. Położone na 315 wyspach sprawiają wrażenie zacisznej i spokojnej stolicy Finlandii. Serce Helsinek to otoczony klasycystycznymi budynkami Plac Senacki i górująca nad nim katedra luterańska. Prowadzą do niej monumentalne schody jednak wnętrze jest surowe i minimalistyczne. Przed katedrą pomnik Cara Aleksandra II. Plac otacza mnóstwo klasycystycznych budynków a swym wyglądem przypomina Sankt Petersburg. Zobaczymy też główny budynek Uniwersytetu Helsińskiego i zabytkowy budynek Stockman: to najstarszy dom handlowy w Europie, Sobór Uspienski: największy sobór prawosławny w Europie Zachodniej wybudowany w 1868 r., Teatr Szwedzki, promenada Esplanadia - reprezentacyjna ulicą miasta, wokół której skupiają się najważniejsze budowle i instytucje. Havis Amanda – fontanna z posągiem Syreny jest jednym z najważniejszych symboli miasta. Wizyta w Kościele na Skale (powstał w 1969 roku w wydrążonej granitowej skale).
20:30 przyjazd do portu, ambarkacja na prom. Wypłynięcie z Helsinek.
22:30 przybycie do Tallina. Powrót do hotelu. Nocleg.

NIEDZIELA 7.07.2019
07:30 śniadanie, następnie przejazd do Tartu. 
TARTU (DORPAT): jest uznawane za intelektualną i kulturalną stolicę kraju. To drugie co do wielkości miasto Estonii, uznawane za intelektualną i kulturalną stolicę kraju. Słynie z uniwersytetu, założonego w 1632 przez króla Szwecji Gustawa II Adolfa. W 1828 powstała tu najstarsza polska korporacja akademicka Konwent Polonia. Przez miasto przepływa rzeka Emajõgi, łącząca dwa największe jeziora Estonii (Võrtsjärv i Pejpus). Tartu leży na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Spacer z pilotem (bez przewodnika): obejrzymy uniwersytet (zalążkiem uczelni było polskie gimnazjum), kościół św. Jana (najstarszy w mieście), Sobór Uspieński, Wzgórze Toomemägi, plac Ratuszowy z ratuszem i urokliwymi kamieniczkami, z których część ze względu na podmokły teren przechyliła się na bok. Przejazd autokarem przez dzielnicę Supilinn (tłum. zupa) która jest znana z rzędów kolorowych, drewnianych domków oraz zabawnych nazw ulic: Groszek, Fasola, Ziemniak itp.
Zakończenie zwiedzania. Wyjazd w drogę powrotną do Polski.
Obiadokolacja w trasie (opłata 12 € lub we własnym zakresie).
Powrót do Białegostoku w późnych godzinach nocnych.
Zakończenie wycieczki.

Powyższa cena zawiera:
przejazd autokarem wysokopokładowym, opłaty drogowe, obsługę pilota, przewodnik, 2 noclegi w hotelu w pokojach 2-3 osobowych z łazienkami, 1 nocleg na promie w kabinach 4-osobowych (za kabiny 2- 3 osobowe dopłata), 3 śniadania, ubezpieczenie NW, KL.
Bilety wstępu płatne we własnym zakresie.
Prom do Helsinek płatny dodatkowo: 50 €.
Obiady są płatne dodatkowo: 36 €.