KAZIUKI Z MICKIEWICZEM

Wycieczki indywidualne

Cena:145.00
+ Uczta Litewska: 15 €

Kaziuki to słynny jarmark odbywający się od 400 lat w Wilnie w dniu św. Kazimierza. To najbarwniejsze święto miasta, któremu towarzyszą teatralizowane przemarsze, kolorowe stragany kuszące wspaniałymi zapachami i rękodziełem najlepszych rzemieślników... Słychać zewsząd głos piszczałek, przygrywają kapele ludowe. Starówka wrze- wszędzie barwny tłum sprzedających i kupujących. Jarmark gromadzi tysiące ludzi i odbywa się w samym sercu starówki: na Placu Ratuszowym,  ul. Zamkowej, Wielkiej oraz głównej ulicy śródmieścia – Alei Giedymina.

PROGRAM 6.03.2021 (sobota)
07:00 wyjazd z Białegostoku, przejazd do WILNA. W programie spotkanie ze śladami Adama Mickiewicza.
Wileńscy przewodnicy policzyli, że na budynkach wileńskiej starówki jest siedem tablic pamiątkowych, przypominających o obecności wieszcza w tym mieście. Nie na wszystkich budynkach upamiętniono ten fakt (np. na domu przy ulicy Zamkowej 11, gdzie znajdowało się pierwsze mieszkanie Mickiewicza). Przy ul. Świętojańskiej 4 na ścianie biblioteki uniwersytetu wisi tablica z napisem: "W tym domu wybitny polski wydawca i księgarz Józef Zawadzki w czerwcu 1822 r. po raz pierwszy drukiem wydano poezje Adama Mickiewicza Ballady i romanse". Pójdźmy dalej śladami Mickiewicza: Ostrobramską, która przechodzi w Wielką i dalej w Zamkową. Początek tej drogi to OSTRA BRAMA i obraz Matki Boskiej o której Mickiewicz napisał: "Panno Święta, co w Ostrej świecisz Bramie!". Dalej spotkamy mieszaninę epok, religii, kultur: na niewielkiej przestrzeni stoją trzy świątynie, każda innego wyznania: katolicki kościół św. Teresy z klasztorem karmelitów bosych i kaplicą Ostrobramską właśnie; prawosławna cerkiew św. Ducha z klasztorem; unicka cerkiew Św. Trójcy, obok klasztor bazylianów, gdzie carscy śledczy więzili filomatów. Skręcamy w ZAUŁEK LITERACKI. Pod nr 5 mieszkał przez pewien czas Mickiewicz (jest tablica), pracował tu nad II i IV częścią "Dziadów". W pobliskim Klasztorze Bazylianów odnajdziemy CELĘ KONRADA w którym więziony był Mickiewicz. Idąc dalej natrafimy na obszerny teren UNIWERSYTETU w którym studiował Mickiewicz (bilet). Kilkanaście połączonych ze sobą budynków i prawdziwy labirynt dziedzińców, a jeden z nich nosi imię Mickiewicza. Dalej, przy ulicy Wielkiej 22, napotkamy kamienicę, z której późną jesienią 1824 r. wyjechał wydalony z Wilna Mickiewicz. Nigdy już do miasta nie wrócił. Zobaczymy też POMNIK Adama Mickiewicza w Zaułku Gotyckim. Skręćmy w Zaułek Bernardyński, gdzie mieszkał i gdzie obecnie jest jego MUZEUM (bilet).

Kolejną atrakcją będzie udział w JARMARKU KAZIUKOWYM. Jest on symbolem początku wiosny i największym w stolicy jarmarkiem rękodzieła twórców z całego kraju. Ma szczególną atmosferę, niezwykle ważne są tu tradycja i oryginalność, gdyż Kaziuki to nie tylko największa, ale i najstarsza tego rodzaju impreza w Wilnie. Setki stoisk rzemieślników pojawiają się na Alei Giedymina, ciągną się również wzdłuż Placu Ratuszowego i ulicy Zamkowej. Znajdziemy tam tradycyjne palmy, jadalne upominki, tradycyjne dania ludowe, rękodzieła i dzieła sztuki. Stragany kuszą swoistym zapachem wędlin: kiełbas, boczków, kindziuków i ryby przywiezionej znad Bałtyku. Można kupić litewskiego razowca, wypiekanego domowym sposobem w wiejskich piecach, godne polecenia są świeże bułki z przeróżnym nadzieniem.

WIECZOREM UCZTA LITEWSKA. Rozpocznie się ona około godziny 20:00 i potrwa około 2 godziny. Menu przewiduje specjały kulinarne z kuchni litewskiej. Po kolacji posiedzimy dłużej w sali, jeśli humory dopiszą będzie okazja do zatańczenia. W cenie: przekąski litewskie, obiad dwudaniowy, kwas litewski, kawa/ herbata, ciastko. Alkohol oraz napoje gazowane- płatne we własnym zakresie, niedozwolone jest spożywanie alkoholu przyniesionego ze sobą.

Powrót z wycieczki w godzinach nocnych.

ŚWIADCZENIA:
transport komfortowym autokarem,
opieka przewodnika w Wilnie,
ubezpieczenie NNW i KL.
Bilety wstępu płatne dodatkowo.

DOPŁATY:
~ Bilety wstępów: 5 €
~ Uczta litewska: 15 €.

UMOWA ORGANIZACJI IMREZY TURYSTYCZNEJ