SZLAK PIASTOWSKI (4 dni)

WYCIECZKI SZKOLNE » 4 DNI

 

SZLAK PIASTOWSKI
PROGRAM WYCIECZKI

1 dzień:
Rozpoczęcie wycieczki w godznach porannych.
Przejazd do TORUNIA. Miasto należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Założone przez Krzyżaków w XIII wieku nad brzegiem Wisły, z biegiem lat stał się kwitnącym ośrodkiem handlowym a liczne ślady owej świetności przetrwały tu do dzisiaj. Swój niepowtarzalny charakter Toruń zawdzięcza przede wszystkim doskonale zachowanym zabytkom – gotyckim kościołom, barokowym spichrzom, pełnym uroku kamienicom. Wiele z nich posiada niezmieniony od stuleci wygląd. W programie zwiedzanie z przewodnikiem STAREGO MIASTA 14- 17:00: Rynek Staromiejski, Ratusz Staromiejski, Katedra Świętojańska- imponująca bryła kościoła (z zewnątrz), kościół Mariacki, Krzywa Wieża i Dom Kopernika (z zewnątrz). Poza tym w mieście zobaczymy: Łuk Cezara, Dwór Artusa, Piernikową Aleję Gwiazd, gospodę flisaczą, Fontannę Flisaka, pomnik Kopernika, kościół św. Ducha, Kamienicę Pod Gwiazdą i zespół murów obronnych, Bramę Żeglarską, Drogę Królewską, Gospodę Pod Modrym Fartuchem.
Krótki czas do własnej dyspozycji.
Następnie przejazd do miejsca zakwaterowania.
Obiadokolacja i nocleg.

2 dzień:
Śniadanie w godzinach porannych.
Wyjazd z ośrodka i rozpoczęcie zwiedzania.
Przejazd do GNIEZNA. Spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie miasta.
O początkach Gniezna mówi legenda o 3 braciach: Lechu, Czechu i Rusie. Pewnego dnia w poszukiwaniu ziemi, na której mogliby sie osiedlić ich oczom idących ukazała się rozległa dolina a na najwyższym wzgórzu, na samotnym dębie orzeł miał swoje gniazdo. Lech rzekł wówczas: „Tego orła białego przyjmuję za godło ludu swego, a wokół dębu zbuduję gród swój i od orlego gniazda Gniezdnem go nazwę". I Lech osiadł wraz ze swym ludem, zaś Czech podążył na południe, a Rus na wschód od siedziby Lecha. Już w X w. Gniezno stało się centralnym grodem plemiennego państwa Polan, lecz zanim stało się główną rezydencją monarchy było małą osadą. Na Wzgórzu Lecha wznosi się jeden z najwspanialszych i najcenniejszych zabytków Polski - Katedra gnieźnieńska z przełomu XIV i XV w. Pierwsza świątynia naWzgórzu powstała w latach 970-977. Niemal od tysiąca lat z katedrą w Gnieźnie związany jest kult św. Wojciecha. Do jego grobu pielgrzymowali wielcy tego świata: Otton III, Bolesław Chrobry, Władysław Jagiełło, Jan Olbracht, Zygmunt III Waza Wspaniały jest wystrój architektoniczny katedry. Na szczególną uwagę zasługują brązowe Drzwi Gnieźnieńskie, dzieło sztuki romańskiej z XII w., ilustrujące żywot św. Wojciecha. Wzrok przyciąga srebrna trumna z relikwiami świętego Wojciecha (dzieło Piotra van der Rennena z Gdańska) płyty nagrobne św. Wojciecha (Hansa Brandta z Gdańska) i biskupa Zbigniewa Oleśnickiego (autorstwa Wita Stwosza).
BISKUPIN: to rezerwat archeologiczny i muzeum z ekspozycją o osadnictwie na Pałukach (bilet). Na skutek prowadzonych prac melioracyjno- irygacyjnych poziom wody w jeziorze Biskupińskim w 1933 r. obniżył się na tyle, że z wody zaczęły wystawać fragmenty umocnień starożytnej osady. Miejscowi chłopi zaczęli odnajdywać różne zabytkowe przedmioty, nie zdając sobie jednak sprawy z ich archeologicznej wartości. Dopiero dzieci uczęszczające do miejscowej wiejskiej szkoły poinformowały o dziwnych znaleziskach swojego nauczyciela Walentego Szwajcera, a ten nagłośnił sprawę.
LEDNICA: Muzeum Pierwszych Piastów na wyspie, ruiny rezydencji Mieszka I, gród i palatium (bilet). Mały Skansen (bilet). Ostrów Lednicki znajduje się na wyspie- przejazd promem (bilet).
Następnie powrót do miejsca zakwaterowania.
Obiadokolacja i nocleg.

3 dzień:
Śniadanie w godzinach porannych.
Wyjazd z ośrodka, przejazd do KÓRNIKA i rozpoczęcie zwiedzania.
KÓRNIK: zespół pałacowy- rezydencja historycznych rodów Górków i Działyńskich (bilet). Początki historii kórnickiego zamku sięgają średniowiecza, gdy właścicielami Kórnika byli Górkowie. To najprawdopodobniej oni w XIV w. rozpoczęli budowę swojej rodowej siedziby. Ukończona około 1430 r. murowana, obronna budowla otoczona była fosą, a dostęp do niej był możliwy jedynie przez zwodzony most oraz opuszczaną kratę. Zapraszamy do poznania całej historii kórnickiego pałacu.
Następnie POZNAŃ: jest jednym z najstarszych i najwiekszych polskich miast, położonym nad rzekami Wartą i Cybiną. Jest stolicą Wielkopolski i województwa wielkopolskiego. Poznań w przeszłości pełnił funkcje stolicy państwa oraz siedziby władców. Obecnie miasto to jest dużym ośrodkiem gospodarczym, akademickim, naukowym, kulturalnym. Atrakcją turystyczną jest zegar na wieży ratuszowej, z krórej codziennie w południe wyglądaja trykające sie koziołki. Zwiedzimy OSTRÓW TUMSKI- Złotą Kaplicę (bilet) w bazylice katedralnej, a w niej grobowiec Mieszka I i Chrobrego; STARE MIASTO: Rynek, Ratusz ze słynnymi koziołkami, Pałac Gorków. Interesującym miejscem, które często odwiedzają turyści, jest ulica Półwiejska, na której znajduje się wiele restauracji i sklepów. Przy tej ulicy znajduje się również Stary Browar, oficjalnie uznany za najpiękniejsze centrum handlowe na świecie przez międzynarodową fundację ICSC.
ROGALIN: barokowo klasycystyczny Pałac Raczyńskich, powozownia, ogród i park (bilet).
Następnie powrót do miejsca zakwaterowania.
Obiadokolacja i nocleg.

4 dzień:
Śniadanie w godzinach porannych.
Wykwaterowanie i wyjazd z ośrodka.
KRUSZWICA: zwiedzanie Mysiej Wieży (bilet) i kolegiaty.
Obiad w trasie.
Powrót i zakończenie wycieczki w godzinach wieczornych.

Cena
:
~ na zapytanie
Oferujemy także atrakcyjne ceny dla grup wyjeżdżających z innych miejsc niż Białystok.
Aby otrzymać aktualną ofertę prosimy o kontakt:
tel. +48 858798400, ramisbort@wp.pl

Świadczenia:
3 noclegi w pokojach 2- 6 osobowych,
wyżywienie: 3 śniadania, 3 obiadokolacje, 1 obiad w drodze powrotnej,
Przejazd autokarem, opłaty parkingowe i drogowe, ubezpieczenie NNW,
usługa przewodnika w wyznaczonych miejscach, opieka osoby ze strony organizatora,
bilety wstępu zgodnie z programem, opłaty drogowe i parkingowe.
W nawiasach [...] podane są propozycje fakultatywne- za dodatkową opłatą.

Proponowane dopłaty:
~ NOCLEG w LEPSZYM STANDARDZIE (pokoje 2- 3 os. z łazienkami): 30- 60 zł.
~ AQUAPARK: Aquapark 1,5- godz. wejście: 18 zł.

Serdecznie zapraszamy na wycieczkę.
Dodatkowych informacji udzielą Państwu pracownicy
Biura Podróży "RAMIS"
Białystok, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
tel. +48 691 798 400

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA NASZE
WYCIECZKI DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH