ZBÓJNICKIE OKNA (4 dni)

WYCIECZKI SZKOLNE » 4 DNI


NA ZBÓJNICKICH OKNACH (4 DNI)
PROGRAM WYCIECZKI


1 dzień:
Rozpoczęcie wycieczki w godznach porannych.
Przejazd do Wieliczki lub Ojcowa (wg wyboru).
DO WYBORU: WIELICZKA- KOPALNIA SOLI- świat solnych korytarzy, komór i kaplic (bilet). Wielickie złoża solne ukształtowały się ponad 13 milionów lat temu. Dziś zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce stanowi jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska (chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki) o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 m ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych.
LUB OJCOWSKI PARK NARODOWY: spacer Doliną Sąspowską i dnem doliny Prądnika od Kaplicy na Wodzie i ruin Zamku w Ojcowie przez Wąwóz Ciasne Skałki do Groty Łokietka (bilet), zobaczymy m.in. Skały Panieńskie, Igłę Deotymy, Bramę Krakowską, Zamek w Pieskowej Skale (wejście na dziedziniec), Maczugę Herkulesa.
Wyjazd w rejon Zakopanego. Zakwaterowanie grupy i nocleg.

2 dzień
08:00 śniadanie,
09:00 wyjazd z ośrodka i rozpoczęcie zwiedzania:
TATRY to najwyższe pasmo górskie w Karpatach. Są to jednocześnie najwyższe góry w Polce, ale najwyższy szczyt Tatr położony jest na terytorium Słowacji. Tatry są częstym celem podróży wielu Polaków jak również gości z zagranicy. Dla wielu Polaków są także symbolem narodowym. Ponieważ w tak krótkim czasie nie zobaczymy wszystkiego- polecemy trasy do własnego wyboru:
1. Nad MORSKIE OKO. Trasa całodzienna licząca około 20 km w dwie strony. Droga od początku do samego końca jest asfaltowa i biegnie obok słynnych Wodogrzmotów Mickiewicza oraz przez Dolinę Rybiego Potoku. Na miejscu podziwiamy przepiękną panoramę Tatr zawieszoną nad lustrem Morskiego Oka (z przewodnikiem i komentarzem).
2. TATRZAŃSKIE DOLINKI: wchodzimy Doliną Strążyska- wędrując nią aż do wodospadu Siklawica. Jest ona bardzo łatwa- przez przewodników nazywana "trasa dla bobasa". Aby urozmaicić sobie wędrówkę i wspiąć się nieco w górę wrócić możemy Ścieżką pod Reglami i następnie zejść do Zakopanego Doliną Białego. Klimat Doliny Białego jest nieco chłodniejszy, między innymi z powodu zacienienia przez ogromny masyw Giewontu (z przewodnikiem i komentarzem).
3. DOLINA KOŚCIELISKA: bardzo przyjemna, wręcz spacerowa trasa. Biegnie przez gigantyczną Dolinę Kościeliską- jedną z najśliczniejszych w Tatrach. Oblegana latem i zimą przez rzesze turystów. Trasa prowadzi częściowo przez Wąwóz Kraków do schroniska "Ornak" (z przewodnikiem i komentarzem).
4. GUBAŁÓWKA I POLANA SZYMOSZKOWA: najciekawsza i najbardziej lubiana przez dzieci- zaczyna się od widowiskowego wjazdu koleją gondolową (bilet) na Polanę Szymoszkową. Stamtąd zaczynamy lekki i miły spacer na Gubałówkę podziwiając przy okazji wspaniałą panoramę Tatr i śpiącego rycerza- Giewontu- będącego symbolem Zakopanego (z pilotem- bez oprowadzania). Po chwili relaksu na Gubałówce powrót na Szymoszkową i zjazd koleją do Zakopanego.
5. PROGRAM AUTORSKI Z NIESPODZIANKĄ- zapytaj w naszym biurze.
ZAKOPANE: jest najwyżej położonym miastem w Polsce: jego część miejska rozciąga się od 750 do 1000 mnpm. W granicach administracyjnych Zakopanego znajduje się jeszcze część Tatr (z najwyższym punktem jakim jest wierzchołek Świnicy: 2301 m), a także Gubałówka (1120 m). Centralny punkt Zakopanego- skrzyżowanie ul. Krupówki i Kościuszki leży na wysokości 838 m npm. Pod koniec XIX wieku Zakopane stało się ośrodkiem kulturalnym, odwiedzanym przez takie sławne postacie polskiej kultury jak: Henryk Sienkiewicz, Władysław Orkan, Stanisław Witkiewicz, Stefan Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz i inni. Stanisław Witkiewicz (ojciec) jest autorem tzw. stylu zakopiańskiego (zwanego też od jego nazwiska witkiewiczowskim) w budownictwie. Do najsławniejszych zabytków, które odwiedzimy zaliczane są: barokowy drewniany kościółek obok Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku; góralska zabudowa drewniana; budowle w stylu zakopiańskim; wille (np. Koliba, Pod Jedlami, Atma i inne).
18:00 orientacyjna godzina powrotu do ośrodka.
Obiadokolacja. Nocleg.

3 dzień
08:00 śniadanie, wyjazd z ośrodka i rozpoczęcie zwiedzania:
PIENINY: Zwiedzamy Wąwóz Homole – to wąwóz położony na terenie Małych Pieninach, w miejscowości Jaworki koło Szczawnicy. Nazwa pochodzi od ruskiego słowa homoła, gomoła, które oznacza obły, bezrogi (nawiązanie do kształtu doliny). Ma długość ok. 800 m. Jego ściany zbudowane są głównie ze skał wapiennych pochodzących z okresu jury i kredy z domieszką łupków i margli. Ma bardzo urozmaiconą rzeźbę i ciekawą budowę geologiczną. Dnem tego bardzo znanego wąwozu, uważanego za jeden z najpiękniejszych w Polsce, płynie potok Kamionka, który również odegrał dużą rolę w rzeźbieniu koryta wąwozu. Potok tworzy liczne kaskady, a w jego korycie znajdują się ogromne głazy. Płynie nim krystalicznie czysta woda. W górnej części wąwozu rumowisko osuwiskowe powstałe w okresie plejstocenu. Na wapiennych skałach wąwozu Homole rosną rzadkie gatunki roślin wapieniolubnych i liczne okazy światłolubnych jałowców. Od 1963 r. jest rezerwatem przyrody, licznie odwiedzanym przez turystów i wycieczki szkolne.
CZORSZTYN: zwiedzamy ruiny zamku na skalistym wzgórzu, który zbudował około roku 1350 na granicy z Węgrami Kazimierz Wielki. W następnych stuleciach zamek był ośrodkiem władzy królewskiej i siedzibą mianowanych dożywotnio starostów. Dawne kroniki wspominają przejazdy i pobyty monarchów. Niestety- budowla około roku 1795 spłonęła od uderzenia pioruna. W XIX wieku był już tylko malowniczą ruiną. Trasa zwiedzania wiedzie z dziedzińca dolnego, okolonego resztkami murów obwodowych, przez sień Baszty Baranowskiego do pomieszczeń zamku średniego i dalej na zamek górny. Tam otwiera się wspaniały widok na Jezioro Czorsztyńskie, zamknięte wałem zapory. Na prawo od zapory bieleje zamek Niedzicki i osiedle Niedzica-Zamek. Horyzont zamykają Pieniny Spiskie i Tatry (bilet).
SROMOWCE NIŻNE: spacer kładką pieszą przez Dunajec na Słowację do Czerwonego Klasztoru. Miejscowość znana jest przede wszystkim z dawnego klasztoru kartuzów i kamedułów. Został on ufundowany przez węgierskiego magnata Kokosza Berzewiczego w 1319 r. Fundacja ta była częścią kary, jaką miał ponieść za zabicie Chyderka z rodu Gyorgów (za karę miał ufundować 6 klasztorów oraz zamówić w nich 4 tys. mszy). Znajdujący się na terenie klasztoru gotycki kościół pod wezwaniem św. Antoniego pochodzi z lat 1360–1400, rozbudowywany w latach 1496–1506. Istnieje możliwość zwiedzania Muzeum: dopłata 1 €.
SZCZAWNICA to znana miejscowość uzdrowiskowa, malowniczo położona w dolinie potoku Grajcarek. O charakterze leczniczym miasta decyduje łagodny i ciepły klimat oraz źródła leczniczych wód mineralnych (m.in. Szymon czy Magdalena). Obejrzymy zabudowania Uzdrowiska - zabytkowe budynki kurortowe z namalowanymi przez Józefa Szalaya (twórcę uzdrowiska w Szczawnicy) godłami. Spacer promenadą- to pięknie zrewitalizowany deptak o długości około 1800 m, ciągnący się wzdłuż Grajcarka, stoją tu ławeczki, a także podziwiać można ciekawy zegar kwiatowy, pokazujący godzinę i wygrywający melodie.
+ SPŁYW DUNAJCEM tradycyjny spływ przełomem Dunajca na tratwach flisackich
[dopłata od 29 zł w zależności od trasy].
18:00 orientacyjna godzina powrotu do ośrodka.
Obiadokolacja. Nocleg.

4 dzień
06:30 Śniadanie.
07:30 Wykwaterowanie i wyjazd z ośrodka.
Przejazd autokarem do Krakowa.
KRAKÓW jest jednym z najstarszych miast Polski, o ponadtysiącletniej historii, z wieloma wartościowymi obiektami architektonicznymi. Było on drugą- po Gnieźnie stolicą Polski. Z Krakowem wiąże się legenda o trębaczu, który ostrzegał hejnałem przed niebezpieczeństwem. Strzała wroga trafiła w jego pierś- trębacz zginął a hym się urwał. Na pamiątkę tego w Krakowie o godzinie 12.00 jest grany ten hejnał z Wieży Mariackiej cztery razy, w każdą stronę świata. Zwiedzimy tutaj najciekawsze zabytki: WZGÓRZE WAWELSKIE- na nim Katedrę i Dzwon Zygmunta (bilet), Groby Królewskie. Następnie pokonamy DROGĘ KRÓLEWSKĄ- to szlak uroczystych monarszych wjazdów koronacyjnych, pogrzebowych pochodów oraz procesji- ciesząc się widokiem stojących przy niej obiektów. Zobaczymy Dom Długosza, Dom Dziekański, zabytkową ulicę Kanoniczą, Collegium Maius, plac św. Marii Magdaleny. Następnie wejdziemy na RYNEK z Sukiennicami, przy którym stoi słynny KOŚCIÓŁ MARIACKI z ołtarzem mistrza Wita Stwosza (bilet). Jeżeli starczy nam czasu i chęci możemy zerknąć też na Barbakan oraz Bramę Floriańską.
15:00 Wyjazd z Krakowa.
18:00 Obiad w trasie.
Zakończenie wycieczki w późnych godzinach wieczornych.
Podany program jest przykładowy i może ulec zmianie.

Cena:
na zapytanie: ramisbort@wp.pl, +4885878400.

Świadczenia:
3 noclegi w pokojach 2- 6 osobowych,
wyżywienie: 3 śniadania, 3 obiadokolacje, 1 obiad w drodze powrotnej,
Przejazd autokarem, opłaty parkingowe i drogowe, ubezpieczenie NNW,
usługa przewodnika w wyznaczonych miejscach, opieka osoby ze storny organizatora,
bilety wstępu zgodnie z programem, opłaty drogowe i parkingowe.
W nawiasach [...] podane są propozycje fakultatywne- za dodatkową opłatą.

Proponowane dopłaty:
~ NOCLEG w LEPSZYM STANDARDZIE (pokoje 2- 3 os. z łazienkami)

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA NASZE
WYCIECZKI DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH