STOLICA PIERNIKA (2 dni)

WYCIECZKI SZKOLNE » 2 DNI


Tradycja wypieku ciastek z miodem i przyprawami przybyła do Torunia z miast niemieckich 100 lat przed Kopernikiem. Pierwsze wzmianki o toruńskich piernikach pochodzą z około 1380. roku i mówią o piekarzu Mikołaju Czanie, który prawdopodobnie, obok chleba, trudnił się wypiekiem korzennych ciastek. Władze Torunia, w którym urodził się słynny astronom wykształciło tradycję ofiarowania swoich piernikowych wyrobów znanym osobistościom wizytującym miasto. W 1778 roku piernik otrzymała caryca Katarzyna. Widniał na nim herb miasta w tarczy, obramowany dwugłowym orłem rosyjskim. Piernikami obdarowana była także większość z dwunastu wizytujących torunian królów Polski, a gdy w trakcie pobytu w Toruniu w 1520 roku król Zygmunt Stary otrzymał wiadomość o narodzinach pierworodnego syna, Zygmunta Augusta, Rada Miasta zarządziła „wieczór radości”, podczas którego król wraz ze świtą ucztował przy piwie i piernikach.
A sam Toruń należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Założony przez Krzyżaków w XIII wieku nad brzegiem Wisły, z biegiem lat stał się kwitnącym ośrodkiem handlowym a liczne ślady owej świetności przetrwały tu do dzisiaj. Swój niepowtarzalny charakter miasto zawdzięcza przede wszystkim doskonale zachowanym zabytkom – gotyckim kościołom, barokowym spichrzom, pełnym uroku kamienicom. Wiele z nich posiada niezmieniony od stuleci wygląd.

STOLICA PIERNIKA
PROGRAM WYCIECZKI

1 dzień
Wyjazd spod szkoły w godzinach porannych.
TORUŃ- po przybyciu spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie miasta: Łuk Cezara, Kościół Mariacki NMP a w nim nagrobek Anny Wazówny, Rynek i Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa, Piernikowa Aleja Gwiazd, gospoda flisacza, Fontanna Flisaka, pomnik Kopernika, kościół św. Ducha, Kamienica Pod Gwiazdą, Krzywa Wieża- zespół murów obronnych, Brama Żeglarska, Droga Królewska, katedra śś. Janów i gotycka chrzcielnica, przy której został ochrzczony Kopernik, mury miejskie, Łuk Cezara, Dom Kopernika (z zewnątrz), Gospoda Pod Modrym Fartuchem.
PLANETARIUM: jakże mógłby się kopernikowski gród obejść bez planetarium Toruń, będącego najnowocześniejszym i najpopularniejszym takim obiektem w Polsce? Nowoczesne wyposażenie, efekty specjalne gwarantują niezapomniane wrażenia. Tutaj można w środku dnia zobaczyć rozgwieżdżone niebo, odbyć kosmiczną podróż na odległe planety, przelecieć przez pierścienie Saturna czy spojrzeć w kosmiczną przestrzeń z innych planet (bilet).
Czas na drobne zakupy.
Po zakończonym zwiedzaniu przejazd do Ośrodka Wypoczynkowego.
Obiadokolacja, zakwaterowanie i nocleg.

2 dzień
Śniadanie.
Powrót do Torunia i zwiedzanie MUZEUM PIERNIKA: tutaj odbędziecie swoją podróż do krainy zmysłów, tutaj również będziecie mogli wypiec własny piernik dekoracyjny, który, mamy nadzieję, stanie się najpiękniejszą pamiątką z wizyty w Toruniu. Po przekroczeniu jego progów, na parterze, poznacie przyprawy używane do wyrobu pierników (m.in. goździki, anyż, kardamon, miód, mąka). Dowiecie się również, z jakich krajów docierały one w średniowieczu do Polski.
TWIERDZA TORUŃ: XIX-wieczna twierdza, składająca się z ponad 150 obiektów, w tym 15 dużych fortów, jest jedną z atrakcyjniejszych osobliwości Torunia. Jest niezwykle cennym zabytkiem militarnym w skali europejskiej i jednym z największych systemów fortyfikacyjnych na terenie dzisiejszej Polski, powstałym w XIX w. dla obrony ówczesnej wschodniej granicy Królestwa Prus. Zwiedzanie z pochodniami Fortu IV (bilet).
FAKULTATYWNIE PROPONUJEMY:
+ GOLUB DOBRZYŃ [dopłata za bilet]: w 1231 r. Krzyżacy zajęli ziemię chełmińską i rozpoczęli budowę zamku – twierdzy granicznej, strażnicy
strzegącej bezpieczeństwa przeprawy oraz symbolu potęgi zakonu rycerskiego. Teraz zapraszamy do jego zwiedzenia.
+ GRĘBOCIN [dopłata za bilet]: Muzeum Papiernictwa i Drukarstwa w którym uczestnicy nauczą się jak czerpać papier, spróbują pisania gęsim piórem i drukowania na XIX w. maszynach (bilet).
Wyjazd w drogę powrotną.
Obiad w trasie.
Powrót pod szkołę w późnych godzinach wieczornych.

Cena:
~ na zapytanie
Oferujemy także atrakcyjne ceny dla grup wyjeżdżających z innych miejsc niż Białystok.
Aby otrzymać aktualną ofertę prosimy o kontakt:
tel. +48 858798400, ramisbort@wp.pl

Świadczenia:
1 nocleg w pokojach 2-6 osobowych, 1 śniadanie, 1 obiadokolacja, 1 obiad. 
Przejazd autokarem, opłaty parkingowe i drogowe, ubezpieczenie NNW,
usługa przewodnika w wyznaczonych miejscach, opieka osoby ze storny organizatora,
bilety wstępu zgodnie z programem, opłaty drogowe i parkingowe.
W nawiasach [...] podane są propozycje fakultatywne- za dodatkową opłatą.

Proponowane dopłaty:
~ NOCLEG w LEPSZYM STANDARDZIE (pokoje 2- 3 os. z łazienkami): 20- 30 zł.

Serdecznie zapraszamy na wycieczkę.
Dodatkowych informacji udzielą Państwu pracownicy
Biura Podróży "RAMIS"
Białystok, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
tel. +48 691 798 400

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA NASZE
WYCIECZKI DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH