STOLICA PIERNIKA

WYCIECZKI SZKOLNE » 2 DNI

od 464 zł


Pierwsze wzmianki o toruńskich piernikach pochodzą z około 1380. roku i mówią o piekarzu Mikołaju Czanie, który trudnił się wypiekiem korzennych ciastek. Władze Torunia wykształciły tradycję ofiarowania swoich piernikowych wyrobów znanym osobistościom wizytującym miasto. Piernik otrzymała caryca Katarzyna, a także większość z dwunastu wizytujących miasto królów Polski. Gdy w trakcie pobytu w Toruniu Zygmunt Stary otrzymał wiadomość o narodzinach pierworodnego syna, Zygmunta Augusta, Rada Miasta zarządziła „wieczór radości”, podczas którego król wraz ze świtą ucztował przy piwie i piernikach.
Sam Toruń jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Założony przez Krzyżaków w XIII wieku nad brzegiem Wisły, z biegiem lat stał się kwitnącym ośrodkiem handlowym. Swój niepowtarzalny charakter miasto zawdzięcza przede wszystkim doskonale zachowanym zabytkom – gotyckim kościołom, barokowym spichrzom, pełnym uroku kamienicom. Wiele z nich posiada niezmieniony od stuleci wygląd.

STOLICA PIERNIKA
PROGRAM WYCIECZKI

1 dzień
-- WYJAZD SPOD SZKOŁY W GODZINACH PORANNYCH.
-- PRZEJAZD DO TORUNIA. ZWIEDZANIE MIASTA Z PRZEWODNIKIEM.
Nasz wspólny spacer umożliwi Państwu poznanie najpiękniejszych zaułków miasta. Zobaczymy: Łuk Cezara, Kościół Mariacki NMP a w nim nagrobek Anny Wazówny, Rynek i Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa. Przejdziemy Piernikową Aleją Gwiazd, zerkniemy na gospodę flisaczą i Fontannę Flisaka, pomnik Mikołaja Kopernika i tzw. Dom Kopernika (z zewnątrz), Gospodę Pod Modrym Fartuchem, kościół św. Ducha i Kamienicę Pod Gwiazdą. Przyjrzymy się także Krzywej Wieży- która tak jak jej słynna imienniczka z Pizy, sprawia wrażenie, że niedługo runie na ziemię. Liczymy jednak, że tak się nie stanie, bo obiekt ten stanowi interesującą atrakcję. Dowodem na to są turyści, którzy z obowiązkowym selfie podtrzymują budowlę jedną ręką. Pomimo aż tylu atrakcji w programie nie może zabraknąć spaceru Drogą Królewską do katedry świętych Janów. Wewnątrz znajduje się gotycka chrzcielnica, przy której został ochrzczony Kopernik [wstęp płatny]. 
Po zakończeniu zwiedzania czas spacery po deptaku: wyłączona z ruchu samochodowego ulica Szeroka w Toruniu to prawdziwy turystyczny strzał w dziesiątkę. Cudownie się nią spaceruje, a przepiękna architektura toruńskich kamieniczek jest tu doskonale wyeksponowana. Pokażemy Państwu także sklepy firmowę, w których możemy zrobić ZAKUPY PIERNIKÓW. Pycha!
Na zakończenie programu wizyta w PLANETARIUM (bilet), bo jakże mógłby się kopernikowski gród obejść bez niego. Nowoczesne wyposażenie, efekty specjalne gwarantują niezapomniane wrażenia. Tutaj można w środku dnia zobaczyć rozgwieżdżone niebo, odbyć kosmiczną podróż na odległe planety, przelecieć przez pierścienie Saturna czy spojrzeć w kosmiczną przestrzeń z innych planet.
-- PO ZAKOŃCZENIU PROGRAMU ZWIEDZANIA OBIADOKOLACJA I PRZEJAZD DO OŚRODKA WYPOCZYNKOWEGO.
-- ZAKWATEROWANIE GRUPY W POKOJACH 2- 6- OSOBOWYCH.
NA ŻYCZENIE GRUPY KWATERUJEMY W POKOJACH 2- 3- OSOBOWYCH Z ŁAZIENKAMI I TV [OPCJONALNIE].


2 DZIEŃ
-- ŚNIADANIE.
-- WYKWATEROWANIE Z OŚRODKA. PRZEJAZD DO TORUNIA I KONTYNUACJA ZWIEDZANIA.
-- WIZYTA W MUZEUM PIERNIKA: tutaj odbędziemy naszą podróż do krainy zmysłów, tutaj również będziemy mogli wypiec własny piernik dekoracyjny, który, mamy nadzieję, stanie się najpiękniejszą pamiątką z wizyty w Toruniu. Po przekroczeniu progów muzeum poznamy przyprawy używane do wyrobu pierników (m.in. goździki, anyż, kardamon, miód, mąka). Dowiemy się również, z jakich krajów docierały one w średniowieczu do Polski.
-- NASTĘPNIE DO WYBORU [BILET WSTĘPU PŁATNY DODATKOWO]:
WARIANT 1: TWIERDZA TORUŃ: XIX-wieczna twierdza, składająca się z ponad 150 obiektów, w tym 15 dużych fortów, jest jedną z atrakcyjniejszych osobliwości Torunia. Jest niezwykle cennym zabytkiem militarnym w skali europejskiej i jednym z największych systemów fortyfikacyjnych na terenie dzisiejszej Polski, powstałym w XIX w. dla obrony ówczesnej wschodniej granicy Królestwa Prus. Zwiedzanie z pochodniami Fortu IV [bilet].
WARIANT 2: "MŁYN NOWOCZESNOŚCI" [bilet]: centrum wiedzy w dawnym młynie parowym z końca XIX wieku. Można tu zobaczyć najdłuższe w Polsce Wahadło Foucaulta, wystawy „O Obrotach” – poświęconą idei koła i ruchu obrotowego, także w odniesieniu do dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” oraz „Rzeka” – nawiązująca do przepływającej przez Toruń Wisły, obejmująca model rzeki od źródeł po ujście.
WARIANT 3: CENTRUM CHEMII W MALEJ SKALI [opłata]: zajęcia chemiczne oparte w 100% na samodzielnym wykonywaniu doświadczeń. Grupa uczestniczy w warsztatach wspomaganych efektownymi doświadczeniami pokazowymi. Każdy z uczestników ma do dyspozycji zestaw laboratoryjny i wykonuje wiele eksperymentów w technice w małej skali.
WARIANT 4: GOLUB DOBRZYŃ [bilet]: w 1231 r. Krzyżacy zajęli ziemię chełmińską i rozpoczęli budowę zamku – twierdzy granicznej, strażnicy strzegącej bezpieczeństwa przeprawy oraz symbolu potęgi zakonu rycerskiego. Teraz zapraszamy do jego zwiedzenia.
WARIANT 5: GRĘBOCIN [bilet]: Muzeum Papiernictwa i Drukarstwa w którym uczestnicy nauczą się jak czerpać papier, spróbują pisania gęsim piórem i drukowania na XIX w. maszynach.
WARIANT 6: TORUŃ [bezpłatnie]: panorama miasta z punktu widokowego.
-- PO ZAKOŃCZENIU ZWIEDZANIA WYJAZD W DROGĘ POWROTNĄ.
-- OBIAD W TRASIE.
-- POWRÓT W GODZINACH WIECZORNYCH.

Świadczenia:
1 nocleg w pokojach 2- 5- osobowych z łazienkami.
Wyżywienie: 1 śniadanie, 1 obiadokolacja, 1 obiad w drodze powrotnej.
Usługa przewodnika w Toruniu (1 dzień).
Opieka osoby/ pilota ze strony organizatora (istnieje możliwość że pilot wsiądzie po trasie).
Przejazd autokarem, opłaty parkingowe i drogowe, ubezpieczenie NNW.
Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów- zgodnie z opisem.
Niektore bilety wstępu oznaczone w programie są płatne we własnym zakresie.

UWAGI:
Optymalna grupa liczy 42 uczniów + 3 nauczycieli.
Powyższy program jest przykładowy, a kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
W razie zainteresowania wycieczką należy zgłosić akceptację naszej oferty- wówczas zarezerwujemy autokar, nocleg, wejściówki do wybranych atrakcji oraz przedstawimy spersonalizowany program.
Cena zależy od terminu i miejsca wyjazdu oraz liczebności grupy.
___
Aby otrzymać aktualną ofertę proszę o kontakt z doradcą:

P.T.T. RAMIS-BORT BIURO PODRÓŻY
15-879 BIAŁYSTOK, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
ramisbort@wp.pl, +48 793 809 546


ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA NASZE
WYCIECZKI DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH