PIASTOWIE I KOPERNIK (2 dni)

WYCIECZKI SZKOLNE » 2 DNI


PIASTOWIE I KOPERNIK
PROGRAM WYCIECZKI

TORUŃ: hanzeatyckie miasto o 800- letniej historii. Było jednym z największych i najbogatszych miast Rzeczpospolitej. Starówka została wpisana na listę UNESCO. Zwiedzimy: Staromiejski Rynek z pomnikiem Kopernika i Ratusz (z zewnątrz), kościół NMP, Krzywa Wieża- jeden z symboli Torunia, katedra św. Jana Chrzciciela [drugi co do wielkości dzwon w Polsce, zabytkowe ołtarze], Dom Kopernika (z zewnątrz), mury i baszty obronne, Planetarium (bilet).
BISKUPIN: zwiedzanie rezerwatu archeologicznego i muzeum z ekspozycją o osadnictwie na Pałukach (bilet). Na skutek prowadzonych prac melioracyjno-irygacyjnych poziom wody w jeziorze Biskupińskim w 1933 r. obniżył się na tyle, że z wody zaczęły wystawać fragmenty umocnień starożytnej osady. Miejscowi chłopi zaczęli odnajdywać różne zabytkowe przedmioty, nie zdając sobie jednak sprawy z ich archeologicznej wartości. Dopiero dzieci uczęszczające do miejscowej wiejskiej szkoły poinformowały o dziwnych znaleziskach swojego nauczyciela Walentego Szwajcera, a ten nagłośnił sprawę.
KRUSZWICA: Mysia Wieża na Jeziorze Gopło- pozostałość zamku w Kruszwicy, zbudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego około 1350 roku (bilet).
GNIEZNO: o początkach historii Gniezna mówi legenda o trzech braciach. Byli to Lech, Czech i Rus. Przedzierali się oni przez puszcze w poszukiwaniu ziemi, na której mogliby sie osiedlić. Pewnego dnia ich oczom idących ukazał sie uroczy krajobraz: rozległa dolina okolona pagórkami i oblana wieńcem niewielkich jezior. Na najwyższym wzgórzu, na starym samotnym dębie orzeł miał swoje gniazdo. Urzeczony tym widokiem Lech rzekł: „Tego orła białego przyjmuję za godło ludu swego, a wokół dębu zbuduję gród swój i od orlego gniazda Gniezdnem go nazwę". I Lech osiadł wraz ze swym ludem, zaś Czech podążył na południe, a Rus na wschód od siedziby Lecha. Już od I połowy X w. Gniezno stało się centralnym grodem plemiennego państwa Polan, lecz zanim stało się główną rezydencją monarchy było osadą. Zwiedzamy Archikatedrę WNMP i św. Wojciecha- relikwie świętego (bilet), drzwi gnieźnieńskie (bilet).
REJS STAKIEM po Wiśle. Podziwiamy panoramę toruńskiej starówki z pokładu statku (dopłata za bilet 18 zł).

1 dzień
Wyjazd spod szkoły w godzinach porannych.
Przejazd do Torunia. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem.
Przejazd do ośrodka noclegowego. Obiadokolacja.
Zakwaterowanie, nocleg.

2 dzień
Śniadanie.
Zwiedzanie atrakcji na Szlaku Piastowskim: Biskupin- Gniezno- Kruszwica.
Czas na drobne zakupy.
Wyjazd w drogę powrotną.
Obiad w trasie.
Powrót pod szkołę w późnych godzinach wieczornych.

Cena:
na zapytanie: ramisbort@wp.pl, +4885878400.

Świadczenia:
1 nocleg w pokojach 2-6 osobowych, 1 śniadanie, 1 obiadokolacja, 1 obiad. 
Usługa przewodnika w wyznaczonych miejscach, opieka osoby ze storny organizatora.
Przejazd autokarem, opłaty drogowe i parkingowe.
Ubezpieczenie NNW, bilety wstępu zgodnie z programem,
W nawiasach [...] podane są propozycje fakultatywne- za dodatkową opłatą.

Proponowane dopłaty:
+ 10- 20 zł.: lepszy standard noclegu (pokoje 2- 3- 4- osobowe z łazienkami).
+ 18 zł.: rejs statkiem po Wiśle w Toruniu

Inne informacje:
Oferujemy także atrakcyjne ceny dla grup wyjeżdżających z innych miejsc niż Białystok.