ZAGINIONE ŚWIATY

→ WYCIECZKI SZKOLNE I WYJAZDY DLA FIRM » 2 DNI

od 479 zł

 

Zapraszamy na niezwykłą wycieczkę, w czasie której odkryjemy "Zaginione Światy". Góry Świętokrzyskie uznawane są za najstarsze góry w Polsce i jedne z najstarszych w Europie. Po raz pierwszy powstały około 500 mln lat temu, później wielokrotnie ulegały niszczeniu i ponownemu wypiętrzaniu. Do dziś na ich obszarze znajdujemy co chwilę niesamowite relikty sprzed milionów czy też tysięcy lat. To właśnie tu odkryto najstarsze na świecie ślady dinozaurów, neolityczną kopalnię krzemienia pasiastego, która jest najlepiej zachowanym tego typu obiektem w skali globalnej, to tu znajdują się także relikwie krzyża świętego- fragment krzyża na którym został ukrzyżowany Jezus.

"ZAGINIONE ŚWIATY"                    
PRZYKŁADOWY PROGRAM
Poniższy harmonogram jest orientacyjny i może ulec zmianie.

1 DZIEŃ:

07:00 -- SPOTKANIE NA MIEJSCU ZBIÓRKI I ROZPOCZĘCIE WYCIECZKI.
13:00 -- PRZYJAZD DO KRZEMIONET OPATOWSKICH.
Zwiedzamy KOPALNIĘ KRZEMIENIA PASIASTEGO sprzed 5 tysięcy lat (bilet). Wspaniale zachowana przez tysiąclecia architektura podziemi, wnętrza kopalń to swoiste "kapsuły czasu", miejsca które oglądamy oczyma neolitycznych ludzi. Krzemionki Opatowskie to atrakcja na skalę światową, zbiory muzeum stanowią w większości zabytki z neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego oraz eksponaty z innych stanowisk archeologicznych.
15:00 -- PRZYJAZ DO BAŁTOWA. Jest to mała wieś położona w województwie świętokrzyskim, słynna z odkryć tropów dinozaurów dokonanych przez polskiego paleontologa, dr. Gerarda Gierlińskiego. Pochodzą one z okresu jury. Jeden z nich – trop drapieżnego allozaura znajduje się na szczycie skały zwanej  Czarcią Stopką. Kości datowane są na około 170 milionów lat. JURAPARK BAŁTÓW to pierwszy park z dinozaurami, jaki powstał w Polsce. Jego lokalizacja nie jest przypadkowa - park powstał bowiem w miejscu odkryć tropów górnojurajskich dinozaurów. Można tu obejrzeć 100 modeli dinozaurów w skali 1:1, zwiedzić bogato wyposażone Muzeum Jurajskie, przyjrzeć się pracy paleontologa na terenie Gondwany ale również stanąć oko w oko z prehistorycznymi morskimi stworzeniami sprzed milionów lat. Zwiedzanie PARKU JURAJSKIEGO obejmuje spacer ścieżką edukacyjną z dinozaurami w towarzystwie przewodnika, zwiedzanie Muzeum Jurajskiego i wizytę w prehistorycznym "oceanarium" (bilet).
18:00 -- ZAKOŃCZENIE ZWIEDZANIA.
18:30 -- PRZYJAZD DO MIEJSCA ZAKWATEROWANIA.
19:00 -- OBIADOKOLACJA. NOCLEG.

2 DZIEŃ:
08:00 -- ŚNIADANIE.
09:00 -- WYJAZD Z OŚRODKA.
10:00 -- PRZYJAZD AUTOKARU DO NOWEJ SŁUPI. Ta mała wieś położona jest u stóp Łysej Góry – drugiego co do wysokości wzniesienia Łysogór. W XIII stuleciu była własnością opactwa benedyktynów ze Świętego Krzyża i nosiła nazwę Słup. Kilkukrotnie zatrzymał się tu m.in. król Władysław Jagiełło, pielgrzymujący do świętokrzyskiego opactwa. Zobaczymy tu Kamiennego pielgrzyma – figurę klęczącego mężczyzny usytuowaną przy drodze na Święty Krzyż. Według legendy to pełen pychy, pielgrzymujący rycerz, który skamieniał po tym, gdy oświadczył, że bijące na szczycie klasztorne dzwony biją na jego cześć. Od tego czasu ma przesuwać się co rok o ziarenko piasku, a kiedy dotrze na szczyt nastąpi koniec świata.
10:30 -- WEJŚCIE SZLAKIEM TURYSTYCZNYM NA ŚWIĘTY KRZYŻ. Na górze zwiedzimy opactwo Benedyktów z XII wieku: klasztor i kościół Świętego Krzyża, Muzeum Misyjne Księży Oblatów [wstęp płatny], kaplicę Relikwii Krzyża Świętego- Oleśnickich (bilet) oraz krypty Jeremiego Wiśniowieckiego. Wejdziemy też na platformę widokową- będzie to okazja do zapoznania się z przyrodą GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH. Są to najstarsze polskie góry a ich cechą charakterystyczną są gołoborza. Jest to rodzaj pokrywy stokowej składającej się z gruzu, głazów lub bloków skalnych. Gołoborze zbudowane jest wyłącznie z duzych glazów, nie zawiera żwiru, piasku ani iłu. Termin gołoborze jest określeniem regionalnym i nie spotkamy go nigdzie indziej. Wg legend odbywały się tutaj sabaty czarownic.
14:00 -- WYJAZD W DROGĘ POWROTNĄ.
17:00 -- OBIAD W TRASIE.
--- WIECZOREM ZAKOŃCZENIE WYCIECZKI (DOKŁADNĄ GODZINĘ PODA PILOT).

Świadczenia zawarte w cenie:
* 1 nocleg (zwykle w pokojach 3- 6- osobowych)
+ na życzenie pokoje o lepszym standardzie, 2- 3- osobowe z łazienkami i TV.
* Wyżywienie: 1 śniadanie, 1 obiadokolacja, 1 obiad. 
* Usługa przewodnika w Górach Świętokrzyskich.
* Opieka pilota (możliwość dołączenia po trasie).
* Przejazd autokarem, opłaty drogowe i parkingowe.
* Ubezpieczenie NNW, obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* Bilety wstępu: kopalnia krzemienia, JuraPark Bałtów, klasztor na Świętym Krzyżu.

UWAGI:
Optymalne grupy:
A. Szkolne min. 42 uczniów + 3 opiekunów, B. Dorosłych: min. 40 uczestników.
W razie zainteresowania wycieczką należy zgłosić akceptację naszej oferty- wówczas zarezerwujemy autokar, nocleg, wejściówki do wybranych atrakcji oraz przedstawimy spersonalizowany program.
--
Cena zależy od terminu i miejsca wyjazdu oraz liczebności grupy.
Aby otrzymać aktualną ofertę proszę o kontakt z doradcą:
P.T.T. RAMIS-BORT BIURO PODRÓŻY
15-879 BIAŁYSTOK, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
ramisbort@wp.pl, +48 793 809 546

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA NASZE
WYCIECZKI DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH