DINO POD ŁYSĄ GÓRĄ (2 dni)

WYCIECZKI SZKOLNE » 2 DNIDINO POD ŁYSĄ GÓRĄ
PROGRAM WYCIECZKI

BAŁTÓW-
PARK JURAJSKI: głównym elementem parku są rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości (bilet). Badania na terenie Bałtowa rozpoczął Gerard Gierliński, pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Odkryto tu tropy górnojurajskich dinozaurów, takich jak m.in. allozaura, stegozaura, kamptozaura i kompsognata. Stowarzyszenia Delta postanowiło zilustrować znaleziska, w celu zainteresowania turystów.
ŚWIĘTY KRZYŻ: drugie co do wysokości wzniesienie w Górach Świętokrzyskich (595 m npm). W czasach pogańskich miejsce kultu Łady, Boda i Lela (Pogody, Śwista i Pośwista). Z tego czasu pochodzą wały kultowe opasujące wierzchołek. W miejscu dawnego kultu pogańskiego usytuowano zespół klasztorny Benedyktynów. Według Długosza obiekt powstał w 1006 r. Od średniowiecza miejsce było ośrodkiem kultu związanego z przechowywaniem tu relikwi Krzyża Świętego, stąd nazwa "Święty Krzyż". Zwiedzimy opactwo Benedyktów z XII w. (w nim klasztor i kościół Św. Krzyża), Muzeum Misyjne (historia Św. Krzyża, eksponaty z misji) oraz Kaplicę Oleśnickich (bilet).
NOWA SŁUPIA: w XIII i XIV w. wieś była własnością opactwa benedyktynów na Świętym Krzyżu. Osada nosiła wówczas nazwę Słup. W 1351 r. opaci świętokrzyscy założyli miasto na mocy przywileju króla Kazimierza Wielkiego. Powstało ono w dogodniejszym miejscu, w porównaniu z poprzednim położeniem wsi, noszącej współcześnie nazwę Stara Słupia. Rozwój miasta związany był z obsługą pielgrzymek na Święty Krzyż. W Nowej Słupi kilkukrotnie zatrzymał się m.in. król Władysław Jagiełło, pielgrzymujący do świętokrzyskiego klasztoru. Zobaczymy tu figurę legendarnego "pielgrzyma" Emeryka, Muzeum Hutnictwa (bilet).
SABATHÓWKA: przekraczając bramę Sabathówki turyści trafiają do świata wiedźm i czarownic - świata, którym władają tajemne moce i w którym to, co niemożliwe, staje się realne. Można poznać obrzędy i rytuały sprzed lat oraz nauczyć się białej magii. Wszak „Wiedźma”, to ta która wie... Sercem Sabathówki jest Chata Czarownicy - chata przykryta szpiczastą czapą.
POLSKA W MINIATURZE to obszar o powierzchni ok. 1 hektara, uformowany na kształt Polski z zaznaczonymi głównymi rzekami, jeziorami, krainami geograficznymi. Znajduje się tu 50 miniatur zamków i pałaców stanowiących najciekawsze zabytki architektoniczne powstałe na przestrzeni 500 lat, a znajdujące się obecnie w granicach Polski. Modele reprezentują ( w skali 1:25) najciekawsze zabytki architektoniczne powstałe w różnych okresach historycznych (od średniowiecza po wiek XIX). Miniatury wykonane z niezwykłą precyzją i dbałością o szczegóły, oddają wygląd obiektów z okresu ich świetności. Zwiedzający poznają zarówno zamki piastowskie, jak i twierdze krzyżackie, zarówno wygodne rezydencje, jak i pograniczne warownie, zarówno gotycki „olbrzymy”, jak i filigranowe pałacyki.
PARK ROZRYWKI: niezapomniana zabawa: karuzele, piłeczki, zjeżdżalnie: bez limitu.
PREHISTORYCZNE OCEANARIUM: jak życie wyglądało tysiące lat temu? Dzięki osiągnięciom techniki możemy obserwować nie występujące już dziś, morskie zwierzęta ulegając iluzji spotkania z żywymi stworzeniami (bilet).
ZWIERZYNIEC BAŁTOWSKI: przez „górną część” Zwierzyńca podróżujemy amerykańskim schoolbusem. Ponad 400 zwierząt biegających swobodnie żyje w warunkach zbliżonych do ich naturalnego środowiska. Żubry, wielbłądy, lamy, alpaki, da­niele, jelenie, muflony, antylopy, emu, strusie afrykańskie. Spacer „dolną częścią”: świat ptaków, kuce, osły i zabawne małpki makaki.

1 dzień
Wyjazd spod szkoły w godzinach porannych.
Przejazd do Nowej Słupii. Zwiedzanie Muzeum Hutnictwa.
Następnie wejście szlakiem turystycznym na Święty Krzyż.
Przejazd do ośrodka noclegowego. Obiadokolacja.
Zakwaterowanie, nocleg.

2 dzień
Śniadanie.
Przyjazd do Bałtowa.
Zwiedzanie atrakcji przewidzianych w programie.
Czas na drobne zakupy.
Wyjazd w drogę powrotną.
Obiad w trasie.
Powrót pod szkołę w późnych godzinach wieczornych.

Cena: 360 zł

Świadczenia:
1 nocleg w pokojach 2-6 osobowych, 1 śniadanie, 1 obiadokolacja, 1 obiad. 
Usługa przewodnika w wyznaczonych miejscach, opieka osoby ze storny organizatora.
Przejazd autokarem, opłaty drogowe i parkingowe.
Ubezpieczenie NNW, bilety wstępu zgodnie z programem,

Proponowane dopłaty:
+ 10 zł.: lepszy standard noclegu (pokoje 2- 3- 4- osobowe z łazienkami).

Inne informacje:
Oferujemy także atrakcyjne ceny dla grup wyjeżdżających z innych miejsc niż Białystok.

Serdecznie zapraszamy na wycieczkę.
Dodatkowych informacji udzielą Państwu pracownicy
Biura Podróży "RAMIS"
Białystok, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
tel. +48 691 798 400