BABA JAGA NA GOŁOBORZU

--» OFERTA GRUPOWA » 2 DNI

od 509 zł

 
Nazwa gołoborze jest terminem ludowym nadanym przez miejscową ludność. Określa ona obszary bezleśne (gołe od boru) znajdujące się na stokach pasm górskich. Te stosy kamieni o dziwnych kształtach i ogromnych niekiedy rozmiarach, łyse polany i gęste mgły - zawsze pobudzały ludzką wyobraźnię. Dzikość miejsca i pierwotność przyrody uczyniły ją miejscem dawnych kultów pogańskich, a od wieku XIX sabatów - ekstatycznych zgromadzeń czarownic i diabłów. Jako ciekawostkę można dodać, że nazwa Gołoborze funkcjonuje tylko w regionie Świętokrzyskim i nie spotkamy jej nigdzie indziej, ale czy spotkamy tu także czarownice?

"BABA JAGA NA GOŁOBORZU"              
PROPONOWANY PROGRAM

Harmonogram jest przykładowy i może ulec zmianie

1 DZIEŃ
07:00 -- ZBIÓRKA I ROZPOCZĘCIE WYCIECZKI.
13:00 -- PRZYJAZD AUTOKARU DO NOWEJ SŁUPI. Ta mała wieś położona jest u stóp Łysej Góry – drugiego co do wysokości wzniesienia Łysogór. W XIII stuleciu była własnością opactwa benedyktynów ze Świętego Krzyża i nosiła nazwę Słup. Kilkukrotnie zatrzymał się tu m.in. król Władysław Jagiełło, pielgrzymujący do świętokrzyskiego opactwa. Zobaczymy tu Kamiennego pielgrzyma – figurę klęczącego mężczyzny usytuowaną przy drodze na Święty Krzyż. Według legendy to pełen pychy, pielgrzymujący rycerz, który skamieniał po tym, gdy oświadczył, że bijące na szczycie klasztorne dzwony biją na jego cześć. Od tego czasu ma przesuwać się co rok o ziarenko piasku, a kiedy dotrze na szczyt nastąpi koniec świata.
14:30 -- WEJŚCIE SZLAKIEM TURYSTYCZNYM NA ŚWIĘTY KRZYŻ. Na górze zwiedzimy opactwo Benedyktów z XII wieku: klasztor i kościół Świętego Krzyża, Muzeum Misyjne Księży Oblatów (wstęp), kaplicę Relikwii Krzyża Świętego- Oleśnickich (bilet) oraz krypty Jeremiego Wiśniowieckiego. Wejdziemy też na platformę widokową- będzie to okazja do zapoznania się z przyrodą GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH. Są to najstarsze polskie góry a ich cechą charakterystyczną są gołoborza. Jest to rodzaj pokrywy stokowej składającej się z gruzu, głazów lub bloków skalnych. Gołoborze zbudowane jest wyłącznie z duzych glazów, nie zawiera żwiru, piasku ani iłu. Termin gołoborze jest określeniem regionalnym i nie spotkamy go nigdzie indziej. Wg legend  na odbywały się tutaj sabaty czarownic.
18:00 -- PRZYJAZD DO MIEJSCA NOCLEGU.
18:15 -- ROZLOKOWANIE GRUPY W POKOJACH.
18:30 -- OBIADOKOLACJA I NOCLEG.

2 DZIEŃ
08:00 -- ŚNIADANIE.
09:00 -- WYKWATEROWANIE Z OŚRODKA I KONTYNUACJA ZWIEDZANIA:
Zobaczymy miejscowość o nazwie ŚWIĘTA KATARZYNA, która znajduje się u podnóża ŁYSICY – najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich. Wg tradycji w średniowieczu osiedlali się tu pustelnicy, a współcześnie znajduje się zespół klasztorny bernardynek. Podziwiamy też drewnianą kapliczkę św. Franciszka przy drodze na Łysicę, źródełko- uznawane przez wiernych za cudowne, ponieważ wg tradycji woda z niego leczy choroby oczu oraz kapliczkę Żeromskiego.
11:30 -- PRZEJAZD DO KIELC I ZWIEDZANIE MIASTA. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1081 r., a w 1171 r. jeden z biskupów ufundował na Wzgórzu Zamkowym romańską kolegiatę. Świątynię zniszczyly w 1244 r. wojska Konrada Mazowieckiego a na jej miejscu stoi dziś bazylika katedralna. W północnej ścianie kościoła znajduje się marmurowa tablica która podaje jednostki ciężaru, powierzchni i długości, małe i duże litery alfabetu i zasady katechizmu. Najcenniejszym zabytkiem miasta jest jednak Pałac Biskupów Krakowskich (panorama z zewnątrz). Jest to jedna z najwspanialszych i najlepiej zachowanych rezydencji z epoki Wazów. W programie wycieczki spacer ulicą Sienkiewicza- to główna promenada miasta z zabytkowymi budowlami, kamienicami i hotelami. Wizyta na Kadzielni- to ścisły rezerwat przyrody nieożywionej, gdzie występują szczątki fauny, zjawiska tektoniczne i krasowe.
14:00 -- NASTĘPNIE WIZYTA NA ZAMKU CHĘCINACH. To monumentalna i nieprzystępna warownia. Budowę zamku rozpoczęto w w XIII wieku a wśród inicjatorów tego przedsięzwzięcia najczęściej wymienia się króla Władysława Łokietka. Zobaczymy ruiny zamku i basztę (bilet). + ZAMIENNIE MOŻEMY ZWIEDZIĆ JASKINIĘ RAJ [+ dopłata] która jest jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju.
16:00 -- ZAKOŃCZENIE PROGRAMU I WYJAZD W DROGĘ POWROTNĄ.
-- WIECZOREM POWRÓT I ZAKOŃCZENIE WYCIECZKI.

Świadczenia:
* 1 nocleg (zwykle w pokojach 3- 6- osobowych)
+ na życzenie pokoje o lepszym standardzie, 2- 3- osobowe z łazienkami i TV.
* 1 śniadanie, 1 obiadokolacja, 1 obiad.
* Usługa przewodnicka (1 dzień).
* Opieka pilota (możliwość dołączenia po trasie).
* Przejazd autokarem, opłaty drogowe i parkingowe.
* Ubezpieczenie NNW, obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* Bilety wstępu oznaczone jako (bilet).
+ Zwiedzanie opcjonalne [...] za dodatkową opłatą.

UWAGI:
Optymalne grupy:
A. Szkolne min. 42 uczniów + 3 opiekunów, B. Dorosłych: min. 40 uczestników.
W razie zainteresowania wycieczką należy zgłosić akceptację naszej oferty- wówczas zarezerwujemy autokar, nocleg, wejściówki do wybranych atrakcji oraz przedstawimy spersonalizowany program.
--
Cena zależy od terminu i miejsca wyjazdu oraz liczebności grupy.
Aby otrzymać aktualną ofertę proszę o kontakt z doradcą:
P.T.T. RAMIS-BORT BIURO PODRÓŻY
15-879 BIAŁYSTOK, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
ramisbort@wp.pl, +48 793 809 546
© 2023

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA NASZE
WYCIECZKI DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH