PIERŚCIEŃ ŚW. KINGI

→ WYCIECZKI SZKOLNE I WYJAZDY DLA FIRM » 2 DNI


Święta Kinga była węgierską księżniczką, żoną Bolesława Wstydliwego. Jej posag nie zawierał złota i kosztowności, poprosiła ojca jedynie o sól, którą pragnęła podarować swym przyszłym poddanym. Zgodnie z legendą Kinga wrzuciła do szybu swój zaręczynowy pierścień, zaś w drodze do kraju swego męża zabrała ze sobą górników węgierskich. W Polsce kazała im szukać soli, a w pierwszej odkopanej bryle znaleziono zaręczynowy pierścień. Ale sól wydobywamy nie tylko na południu. Wielkopolska Kłodawa to największa i najgłębsza kopalnia soli w Polsce. Tu wydobywa się najczystszą sól kamienną na świecie o barwie białej i unikalnej różowej. Kłodawskie pokłady soli powstały 250 milionów lat temu i od tego czasu pozostawały nietknięte głęboko pod ziemią.

"PIERŚCIEŃ ŚWIĘTEJ KINGI"
PRZYKŁADOWY PROGRAM WYCIECZKI

1 DZIEŃ
07:00 -- WYJAZD Z MIEJSCA ZBIÓRKI.
12:00 -- PRZYJAZD DO ŁODZI.
Nasz program rozpoczeniemy od zwiedzania MUZEUM KINEMATOGRAFII (bilet). To jedyne takie muzeum w Polsce, obejrzymy historyczne projektory, kamery, materiały ikonograficzne, lalki, elementy scenografii itd. Następnie wizyta w MUZEUM FABRYKI MANUFAKTURA (bilet): to miejsce, gdzie odkryjemy historię zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego. W Muzeum poznamy dzieje przemysłowej fortuny Poznańskich, rozwój zakładów, technikę produkcji tkanin i codzienną pracę dawnych robotników. Wystawa prezentuje zdjęcia, dokumenty, filmy, plany architektoniczne, próbki surowców i produktów fabryki. Zobaczymy jak pracują zabytkowe krosna i posłuchamy historii opowiadanych przez dawnych pracowników. Muzeum Fabryki przedstawia również długą drogę bawełny z plantacji, poprzez fabrykę, do sklepu.
17:00 -- WIZYTA W SERCU ŁODZI- na PIOTRKOWSKIEJ. To reprezentacyjna ulica miasta, jedna z najdłuższych w Europie (ok. 4,2 km). Początkowo był to trakt handlowy, teraz zamieniona w rodzaj deptaka. Budowle, urbanistyka, instytucje, restauracje, kluby i puby umieszczone w pobliżu tworzą szczególną jej atmosferę o kultowym charakterze. Spacerując Piotrkowską warto zaglądać w jej zakamarki a w szczególności w podwórka tej wyjątkowej ulicy. Jednym z zaskakujących przystanków jest z pewnością PASAŻ RÓŻY. Twórczynią tej artystycznej instalacji jest Joanna Rajkowska (autorka m.in. słynnej Palmy na rodzie w Warszawie). Lustrzana mozaika, która pokrywa ściany budynków, tworzy niesamowity efekt wizualny, całkowicie zmieniając otoczenie. O każdej porze dnia i roku to miejsce wygląda inaczej. Spacerując łódzkim deptakiem warto skręcić w ulicę Więckowskiego, gdzie nad bramą pod numerem 4 widnieje napis "NARODZINY DNIA". Wchodząc do środka przeniesiemy się w baśniowy świat fantastyki.
OK. 19:00 -- PRZYJAZD DO MIEJSCA ZAKWATEROWANIA. OBIADOKOLACJA. NOCLEG.

2 DZIEŃ
08:00 -- ŚNIADANIE.
09:00 -- WYKWATEROWANIE Z POKOJÓW I WYJAZD Z OŚRODKA.
10:00 -- PRZYJAZD DO KŁODAWY.
Kopalnia Soli „Kłodawa” (bilet) to największa i najgłębsza kopalnia soli w Polsce. W niej wydobywa się najczystszą białą sól kamienną na świecie. Jest to jedyne złoże różowej soli w całej Europie! Pokłady powstały 250 mln lat temu, a wydobycie prowadzi się tradycyjną metodą górniczą. Na sam początek zjedziemy windą o prędkości 6 m/s w miejsce wydobywania soli. Weźmiemy udział w prelekcji dotyczącej historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli. Zwiedzanie wyeksploatowanych komór solnych potrafi naprawdę zrobić wrażenie, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę jej wielkość. Sporą gratką może też się okazać zobaczenie maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym. Nie ominie was też przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi.
14:30 -- PRZYJAZD DO PŁOCKA.
Zobaczymy miasto słynące z największych w Polsce zbiorów secesji, pozostałości najstarszego zamku w regionie i najdłuższego molo rzecznego w kraju. Już w X w. na Wzgórzu Tumskim powstała osada Słowian, a na przełomie XI i XII w. gród pełnił nawet funkcję stolicy Polski jako siedziba Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Na Wzgórzu Tumskim zobaczymy Bazylikę katedralną z XII w., zdobione płaskorzeźbami Drzwi Płockie, sarkofag królów polskich i książąt mazowieckich. Mury zdobi bajeczna polichromia art nouveau z XX w. Jedna ze scen z życia Jezusa u sufitu nawy głównej przedstawia panoramę dawnego Płocka. Widok z wysokości wzgórza na Wisłę płynącą pod urwistą skarpą zapiera dech w piersiach. Wbija się w nią wąskim ramieniem 358- metrowe molo rzeczne – najdłuższe w kraju. W mieście nie można pominąć… trzech rynków. Pierwszy to Plac Narutowicza z pałacami biskupimi. Drugi, Stary Rynek z klasycystycznym ratuszem. Trzeci, Nowy Rynek jest przy Teatrze Dramatycznym. Warto też zobaczyć  dawne spichlerze, starą Basztę obronną, i dawną Synagogę.
16:30 -- WYJAZD W DROGĘ POWROTNĄ.
--- WIECZOREM PRZYJAZD I ZAKOŃCZENIE WYCIECZKI.

Świadczenia zawarte w cenie:
* 1 nocleg (zwykle w pokojach 3- 6- osobowych)
+ na życzenie pokoje o lepszym standardzie, 2- 3- os. z łazienkami i TV.
* Wyżywienie: 1 śniadanie, 1 obiadokolacja, 1 obiad.
* Opiekun grupy (może dołączyć po trasie).
* Przejazd autokarem, opłaty drogowe i parkingowe.
* Ubezpieczenie NNW, obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* Bilety wstępu oznaczone symbolem: (bilet).

Uwagi:
Optymalne grupy:
A. Szkolne min. 42 uczniów + 3 opiekunów, B. Dorosłych: min. 40 uczestników.
W razie zainteresowania wycieczką należy zgłosić akceptację naszej oferty- wówczas zarezerwujemy autokar, nocleg, wejściówki do wybranych atrakcji oraz przedstawimy spersonalizowany program. Za imprezę można dopłacić także bonem turystycznym. Zastrzegamy że pilot może dołączyć do grupy po trasie.
--
Cena zależy od terminu i miejsca wyjazdu oraz liczebności grupy.
Aby otrzymać aktualną ofertę proszę o kontakt z doradcą:
P.T.T. RAMIS-BORT BIURO PODRÓŻY
15-879 BIAŁYSTOK, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
ramisbort@wp.pl, +48 793 809 546

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA NASZE
WYCIECZKI DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH